Skip to content

Petr Iljič Čajkovskij a jeho smrt: Za vším prý měly být zakázané milostné hrátky

Skladatel pozvedává k ústům sklenici plnou vody. Pije plnými doušky až do dna a odkládá prázdnou nádobu. Okolní osazenstvo zcela oněmí. Voda, které má Čajkovskij plný žaludek, nebyla převařená, což znamená, že obsahovala smrtonosné bakterie cholery!

Čajkovského smrt je obestřena tajemstvím. Foto: brittanica.com

Petr Iljič Čajkovskij (1840–1893) je však v klidu. Domnívá se snad, že se mu nemůže nic stát? Nebo nakaženou tekutinu vypil úmyslně? Druhý den ráno se již zmítá na lůžku v křečích. Ruský skladatel se nakazil chorobou, která již delší dobu nemilosrdně řádí v Sankt Petěrburgu.

Všichni vědí, jak důležité je převařovat vodu a dodržovat hygienická opatření. Proč ale skladatel přísná pravidla nedodržel? Podle některých odborníků spáchal sebevraždu! A podle někoho údajně v jeho smrti cholera ani nefigurovala.

Nač tedy vlastně zemřel a proč?

Oženil se Čajkovskij jen proto, aby měl klid? Foto: donatocabrera.medium.com
SVATBA JEN JAKO ZÁSTĚRKA

K pochopení Čajkovského rozpoložení je potřeba pohledět zblízka na jeho soukromý život. Tento slavný umělec to totiž nemá vůbec snadné. Je sice ženatý s Antoninou Miljukovou (1848–1917), jenže jeho sexuální orientace se prý ubírá jiným směrem.

Již od mládí ho mají přitahovat muži. Stejně jako jeho bratr Modest (1850–1916) je homosexuál a má prý několik tajných vztahů. Objevují se názory, že se se svou orientací nikdy nevyrovná. Nasvědčuje tomu už to, že se k ní veřejně nikdy nepřizná, a dokonce se v roce 1877 ožení.

Mohla být snad tato skutečnost důvodem k pozdější sebevraždě? „Nakonec přistupoval ke svým sexuálním zvláštnostem jako k nepřekonatelnému problému a přirozené součásti jeho osobnosti… bez toho, aby prožíval nějaké vážné psychologické poškození,“ popisuje ruský životopisec Alexandr Poznanskij. Dvojí život, který si Čajkovskij zvolil v momentě svatby se ženou, prý byla jen zástěrka, jež měla jeho rodinu i jeho samotného uchránit před veřejnou ostudou. Ovšem problém zřejmě nastal později. Zakázaná láska se totiž jednoho dne provalila…

Měl Čajkovskij temné tajemství? Foto: dw.com
BYL DŮVODEM ZAJÍČEK?

Jedna z nejzajímavějších teorií o skladatelově smrti pochází od ruské muzikoložky Alexandry Orlove. Čajkovskij prý chová vřelé city k osmnáctiletému šlechtici Alexandru Vladimiroviči Stenbock-Fermorovi (1870–1910). Svůj vztah přísně tají, přesto se ale údajně zpráva o něm donese k ruskému hraběti Alexeji Alexandroviči Stenbock-Fermorovi (1850–1908), chlapcovu strýci. Přestože je v Rusku homosexualita poměrně častou záležitostí, není žádoucí, aby byla explicitní.

Když je někdo takto „přistižen“, hrozí mu ztráta společenského postavení. V momentě, kdy vypluje na povrch vztah Čajkovského a mladého Stenbocka-Fermora, jeho strýc posílá carovi Alexandru III. (1845–1894) dopis, v němž ho o celé věci pobouřeně informuje.

Psaní však zadrží sám doručovatel, advokát Nikolaj Jacobi, jenž je Čajkovského bývalým spolužákem. Svolá prý „tribunál cti“, v němž zasedá dalších sedm spolužáků, v té době již úspěšných právníků či politiků, kteří se usnesou na jediném možném řešení: Čajkovskij musí spáchat sebevraždu, aby si zachránil čest!

Foto: csosoundsandstories.com, brittanica.com, donatocabrera.medium.com, dw.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články