Španělská občanská válka je v plném proudu. Krvavý konflikt je jedním z nejhorších v historii jihoevropského státu a stává se námětem pro mnoho budoucích uměleckých děl.
Proslulost si získá zejména jedno z nich – malba španělského malíře Pabla Picassa (1881–1973) s názvem Guernica. Reaguje na děsivou událost, kterou je vybombardování baskického města Guernica v roce 1937.
Německé a italské nacistické letouny se tehdy nad městem objeví zcela nečekaně a zahájí útok na nic netušící civilisty. Nechají za sebou spoušť v podobě zničených hořících budov a údajně až 1654 mrtvých (ačkoliv o konečném čísle se stále spekuluje).
Zoufalství a válečnou zrůdnost má v témže roce spodobnit Picasso. Jeho dílo se stane hlubokou reflexí hrozivé události, ale také studnicí jinotajů a skrytých symbolů.

VÝPRAVA DO HISTORIE
Na počátku všeho stojí objednávka. Picasso dostane zakázku od španělské republikánské vlády. Musí zhotovit dílo, které se objeví na Mezinárodní výstavě moderního umění a techniky v Paříži, jež se má konat v květnu roku 1937.
Jako blesk z čistého nebe přijde námět poté, co se rozletí zpráva o masakru v Guernice. Pablo Picasso se pouští do díla a jako zázrakem je hotov za pouhý necelý měsíc! Kubistický obraz je spodobněním válečného chaosu a zmaru.
Jak popisuje britský spisovatel T. A. Kenner:
„Guernica zahrnuje symboly známé z dalších Picassových děl včetně býků a minotaurů (důležitých symbolů španělské mužské pýchy), zlomených mečů, značících marnost násilí, a dalších jemnějších odkazů…“
Barevnost je jednoduchá, malíř použil pouze okrovou, bílou a černou. Dílo, které se pyšní rozměry zhruba 3,5 x 8 metrů, si získává celosvětový ohlas a je zkoumáno řadou odborníků.
A ti zjišťují, že plátno skrývá řadu jinotajů a skrytých významů! Co všechno je zde možné nalézt?

MYSTÉRIUM PŘICHÁZÍ
„Picasso začlenil do scény celou řadu skrytých významů, jako by otevřená symbolika výjevu nebyla již tak dost pomíchaná. Tyto skryté významy se odhalí z obrysů a ploch dalších tvarů, které je možno rozeznat jen za prudkého osvětlení,“ vysvětluje Kenner.
Jaká tajemství tedy Guernica ukrývá? Jedním, z hlavních „zatajených“ motivů má být harlekýn. Jedná se o tradiční postavu klasické italské divadelní komedie, která vyjadřuje rošťáctví a šprýmařství, zároveň však ztělesňuje rozum a moudrost.
Dalším symbolem je pak lebka, kterou můžeme najít uprostřed plátna, kde je její obrys vytvořen z části trupu a předních nohou koně. Podle některých teorií ji představují i jeho nozdry. Žárovka v horní části obrazu zase údajně znamená vševidoucí oko.
Celá kompozice pak má údajně být předzvěstí 2. světové války, která přichází o zhruba 2 roky později!

TAJEMSTVÍ POD DROBNOHLEDEM
Guernica však možná obsahuje mnohem více skrytých významů, které badatelé dosud neodhalili. O jejich účelu se stále spekuluje. Jak uvádí Kenner:
„Má se za to, že včleněním těchto skrytých představ se umělec snažil odsunout diváka od drsné hrůzy základního objektu – jde o kontrapunktický pohled, který usnadní pochopit, jak je válka nesmyslná a zbytečná.“
Umělcův záměr se rekonstruuje jen těžko. Sám Picasso k tomu má poznamenat: „Býk je býk a kůň je kůň. Myšlenky a závěry, ke kterým dojdete, mě napadly také. Ale jen instinktivně, nevědomky.“
Ovšem objevuje se hypotéza, že obraz byl vytvořen na základě utajeného zdroje!
V roce 2011 přichází filmový expert José Luis Alcaine (*1938) s tvrzením, že se Picasso nechal inspirovat snímkem amerického režiséra Franka Borzaga (1894–1962) Sbohem, armádo, natočeného roku 1932 na motivy stejnojmenné knižní předlohy amerického spisovatele Ernsta Hemingwaye (1899–1961).
Picasso se s režisérem prokazatelně znal a jeho film obdivoval. V jedné jeho scéně prchají postavy před letícími bombardéry a zdá se, že podobnost motivů se slavným obrazem není čistě náhodná. Opravdu zde existuje spojitost? A budou někdy v Guernice odhaleny i další jinotaje?