reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Po stopách horských strážců: Krakonoš a Swiza mají zřejmě reálnou předlohu
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 21.4.2020
4.7tis
Malebná krajina Krkonoš, foto: Wikimedia Commons
57
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

Podle dávných pověstí se v krkonošských horách pohybuje tajemný Rýbrcoul, horský démon a jakýsi strážce hor. Z něj se později stává známý Krakonoš. Sám Rýbrcoul má podle některých badatelů předlohu v reálné lidské bytosti. Podobně jako jeho šumavský ženský protějšek.

Malebná krajina Krkonoš, foto: Wikimedia Commons Rýbrcoul na mapě Martina Helwiga, foto Wikimedia Commons Vyobracení Rýbrcoula z 19. století, foto Wikimedia Commons Šumavská Swiza, foto: geocaching.com
Rýbrcoul na mapě Martina Helwiga, foto Wikimedia Commons

Legendy jej líčí v různých formách. První dochované vyobrazení pochází z mapy německého kartografa Martina Helwiga (1516–1574) z roku 1561, kde má tento tvor lví trup a ocas, orlí hlavu, křídla a pařáty.

Na hlavě mu sedí jelení paroží, opírá se o hůl rukama a po dvou nohách kráčí kupředu. Do lidových pověstí se ale dostal již mnohem dříve. Postupem času si jej lidé začínají představovat také jako obra, někdy naopak zase jako skřítka.

Tomu, kdo se mu vysmívá, se prý zjeví ve strašlivé démonické podobě. Ani jeho úloha není zcela jednoznačná. Zpočátku byl považován za démona větru a později si vysloužil pověst strážce hor. Terén krkonošského pohoří totiž důvěrně zná a má také vynikající přehled o zdejších léčivých rostlinách a jejich využití.

Ještě v 18. století do hor přicházeli lidé se svými obětinami pro Rýbrcoula a pak v lesích sbírali bylinky a léčivé koření. Čas od času sedává na vrcholu Sněžky a jednotvárně křičí. O Rýbrcoulovi se dnes již téměř nehovoří.

Zastínil ho totiž mnohem známější Krakonoš, který ve skutečnosti právě z Rýbrcoula vykrystalizoval. Co mohlo být předlohou pro pověsti o Rýbrcoulovi?

Vyobracení Rýbrcoula z 19. století, foto Wikimedia Commons

BYL TO JEN POHANSKÝ ŠAMAN?

Původní popis strážce horské přírody Krkonoš, tedy ten, který Rýbrcoula líčí jako člověku podobnou bytost s jistými zvířecími atributy, dokonale vystihuje pohanské šamany a kněze prapůvodních kmenů, které naše území v dávné historii obývaly.

Není těžké představit si, že takový šaman tradičně oděný ve zvířecí kůži s korunou na hlavě zdobenou parožím může působit jako netvor s tělem napůl lidským a napůl zvířecím. Tito šamani byli navíc vynikající léčitelé a bylinkáři.

Stali se dávní pohanští šamani inspirací pro vznik pověstí o horských strážcích? Nebo snad dokonce ještě nedávno některé zapomenuté kmeny ještě obývaly odlehlé horské oblasti?

Šumavská Swiza, foto: geocaching.com

SWIZA ZE ŠUMAVSKÝCH HOR

Za zmínku stojí také fakt, že podobná bytost působí i na Šumavě. Vrásčitá stařena z pohanských pověstí už dlouhá staletí chodívá po šumavských horách oděná do vlčí kůži a na hlavě nosí jelení parohy. Je prý nekonečně stará a setkání s ní nevěští nic dobrého.

Pokud je Swiza spatřena, obvykle to znamená, že se blíží nějaké neštěstí či pohroma. Dokáže také člověka, na kterého zaútočí, proměnit v kámen. Za oběť si prý nejčastěji vybírá mladé a pohledné lidi. Takto si naši předkové často vysvětlovali situace, kdy se v šumavských horách někdo ztratil a už se nikdy nevrátil zpět.

Podle některých je Swiza starou čarodějnicí. Podle jiných je to spíše ženský lesní démon a strážce šumavského pohoří, tedy jakýsi ženský protějšek krkonošského Rýbrcoula. I Swiza může být jakousi vzpomínkou na dávnou lesní kněžku.

Možná dokonce takovou, která prováděla rituály s lidskými oběťmi, což by vysvětlovalo, proč v pověstech vraždí mladé lidi.

Foto: Wikimedia Commons, geocaching.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 5.10.2022 1
Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu. Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.     Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí […]
od Eva Soukupová 4.10.2022 206
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]