16. února 1981: Devatenáctiletý Arne Johnson zavraždí v americkém městečku svého domácího Alana Bona, obhajuje se tím, že byl posedlý ďáblem.
Domů     Počítač, který ožil: Pokoušel se přes něj komunikovat duch zemřelého?
Počítač, který ožil: Pokoušel se přes něj komunikovat duch zemřelého?
od 25.9.2024
2.5tis
Proč přes den počítač fungoval normálně a během noci se choval tak podivně?
272
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Uprostřed zhasnuté místnosti bez elektrických zástrček stojí vypnutý počítač. Najednou je slyšet podivný praskot. Počítač se sám od sebe zapne, začne vydávat zvláštní sténání a na obrazovce je vidět, že stahuje soubory.

V rozích monitoru bláznivě blikají různé fragmenty slov a vět. Co má tohle všechno znamenat? Pouhou poruchu přístroje, nebo něco zlověstnějšího?

Proč přes den počítač fungoval normálně a během noci se choval tak podivně? Jak to, že si nikdo kromě uklízečů nevšiml, že je s počítačem něco špatně? Podivné chování počítače není dodnes vysvětleno. Prožíval stroj něco podobného, jako spící člověk? Jak dokázal počítač fungovat i bez napojení na elektřinu? Posedl ho duch?

V roce 1987 je v britském městě Stockport v hrabství Cheshire do jedné kanceláře, patřící místní stavební firmě, instalován klasický osobní počítač typu Amstrad PC-1512. Ten využívá jeden z architektů ke zpracování stavebních plánů a údajů o zákaznících.

K tomuto účelu slouží na jedničku. Avšak brzy se přijde na to, že v noci počítač jaksi „žije vlastním životem“…

Jak to, že si nikdo kromě uklízečů nevšiml, že je s počítačem něco špatně?
Jak to, že si nikdo kromě uklízečů nevšiml, že je s počítačem něco špatně?

Sám se zapíná…

Když jednoho večera v kanceláři uklízejí zaměstnanci úklidové firmy, všimnou si, že na monitoru počítače svítí nápis AMSTRAD. Jeden z nich k počítači přijde s úmyslem ho vypnout, jenže zjistí, že počítač je již vypnutý.

„To je zvláštní,“ pomyslí si uklízeč. Přesto několikrát zmáčkne tlačítko, kterým se počítač vypíná a zapíná. Nápis AMSTRAD však z monitoru ne a ne zmizet. Uklízeč tak jen pokrčí rameny a nechá celou událost být.

O několik dní později se ale přístroj zaměstnancům úklidové firmy připomene znovu. Před několika svědky se během nočního úklidu sám od sebe za doprovodu elektrostatického praskotu zapne a začne vydávat zvuky podobné sténání.

Na obrazovce se zároveň objeví písmena, vytvářející nesouvislé části slov. Tento podivný jev se pak prý začne opakovat téměř každou noc, na což úklidová firma brzy upozorní architekta, kterému počítač patří.

Ten se pak o této zvláštní poruše zmíní Kenu Hughesovi, vydavateli jednoho britského časopisu o počítačích, který se této záhadě pokusí přijít na kloub.

Podivné chování počítače není dodnes vysvětleno. Prožíval stroj něco podobného, jako spící člověk?
Podivné chování počítače není dodnes vysvětleno. Prožíval stroj něco podobného, jako spící člověk?

Sledujte ho!

Hughes, který je počítačovým expertem, Amstrad PC-1512 rozebere na jednotlivé součástky.Překvapivě však zjistí, že všechny díly jsou v pořádku.

Poté, co počítač sestaví znovu dohromady, ho přenese do místnosti bez elektrických zástrček, postaví ho na krabici, odpojí do něj klávesnici a namíří na něj kameru. Schválně, co se bude dít… Amstrad PC-1512 je pod dohledem kamery víc jak tři měsíce.

Za tu dobu vznikne mnoho nevysvětlitelných záběrů. Že Amstrad PC-1512 není po celé tři měsíce zapojen do elektrické zásuvky mu vůbec „nevadí“! I bez toho se totiž samovolně zapíná. Záběry skutečně potvrdí vše, co tvrdili zaměstnanci úklidové firmy. Před samovolným vypnutím Amstrad PC-1512 pokaždé ještě vzdychne.

Jak dokázal počítač fungovat i bez napojení na elektřinu? Posedl ho duch?
Jak dokázal počítač fungovat i bez napojení na elektřinu? Posedl ho duch?

Může stroj snít?

Někteří experti, kteří záběry zhlédnou, začnou tvrdit, že konání počítače se podobá spánkové fázi REM. Při ní během lidského spánku dochází k rychlým pohybům očí, lehké svalové aktivitě a mozkové činnosti na úrovni bdělého stavu.

Jinak je tato fáze pro vědce dodnes z větší části záhadou. Existuje však teorie, že se při ní spícímu člověku srovnávají myšlenky, které před usnutím vstřebal. Může snad Amstrad PC-1512 podobně snít a třídit informace, které jsou v něm uložené?

„Jedno je jasné. Mohu vyloučit, že počítač se zapíná a pracuje vlivem elektrického zdroje či elektromagnetických zdrojů, jakým je rádiové vysílání či letištní radar,“ prohlásí Hughes, který pro chování počítače ani po velké snaze nenachází žádné vysvětlení.

V souvislosti s tím se tak z řad záhadologů objeví ještě jedna teorie – že se v tomto počítači usídlil duch! Mohlo dojít k tomu, že se přes Amstrad PC-1512 s naším světem pokoušel komunikovat nějaký mrtvý člověk ze záhrobí?  

Foto: Pxfuel
Lokalita:
Související články
od 16.2.2026 1
Mnozí ji označují za královnu filmových hororů. Kanadská herečka Neve Campbell vstoupí do diváckého povědomí ztvárněním nevinné dívky soupeřící s krutým maskovaným zabijákem ve filmové sérii Vřískot. A hororové prvky má údajně také její život! V jejím losangeleském domě totiž straší duch zavražděné ženy. „Ano, myslím si, že duchové existují. Žila jsem to
od 13.2.2026 2.9tis
Hospodu ve velšském Cardiffu údajně obývá ženský duch, který o sobě dává vědět strašidelnými zvuky či přesouváním objektů a to i přímo před očima překvapených svědků. Dva z takových incidentů zachytila bezpečnostní kamera umístěná v baru.   Bar Lansdowne na jižním pobřeží Walesu se do povědomí milovníků záhad a paranormálních jevů dostává v lét
od 11.2.2026 3.3tis
V kopcovité oblasti v lokalitě zvané Ulu Gombak poblíž hlavního malajského města Kuala Lumpur se nachází jedno z nejstrašidelnějších míst v celé této asijské zemi. Džungle zde postupně pohlcuje obří sochy zvířat a dinosaurů, betonové stavby a chátrající atrakce bývalého zábavního parku. Slovo zábava vás ale dnes při návštěvě rozhodně nenapadne. [gallery ids="164661,164663,164666,164668,164670,164
od 11.2.2026 3.7tis
Lepí se vám smůla neustále na paty? Máte stále problémy s penězi, nemůžete najít životního partnera a nic vám nevychází podle představ, i když se snažíte? Pak je prý možné, že doma máte prokletý předmět. Ty mají totiž tu vlastnost, že svou temnou energii nejčastěji projektují do oblasti peněz a životního štěstí.   Hlavní zákeřnost prokletých předm
od 10.2.2026 3.2tis
Dnešní psychologové mají noční můry za pouhé sny či halucinace. Podle dříve rozšířených představ je však noční můra skutečný démon, který své oběti mučí děsivými sny a živí se jejich strachem. Existuje přitom množství případů, které tento názor podporují. O tom, že noční můry nejsou jen špatným snem, ale naopak dalece a nebezpečně přesahují hranici snovéh
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Král Gustav válel na tenisovém kurtu
epochalnisvet.cz
Král Gustav válel na tenisovém kurtu
„Je tak slaboučký. I vítr by ho odfouknul,“ šuškají si o švédském princi Gustavovi dvořané. Nejstarší syn švédského a norského krále Oskara II. a jeho manželky Žofie Nassavské síly opravdu moc nepobral.   Jako dítě je hubený a neduživý a musí ho léčit dokonce elektrošoky. O to víc touží být Oskar (1858–1950) zdravý, a proto
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Elektromagnetismus: Souboj Tesly a Marconiho, prioritu uzná teprve soud
epochaplus.cz
Elektromagnetismus: Souboj Tesly a Marconiho, prioritu uzná teprve soud
Jeden je vizionář posedlý elektřinou, druhý podnikatel s instinktem lovce příležitostí. Jeden slyší hudbu budoucnosti v jiskření cívek, druhý slyší peníze v praskání bezdrátového signálu. Když se na přelomu století rodí rádio, začíná tichý souboj dvou mužů, Nikoly Tesly a Guglielma Marconiho. A dějiny si dlouho vybírají vítěze podle jiných pravidel, než je genialita. Na
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Planety naruby: Astronomové objevili soustavu, která popírá učebnice
21stoleti.cz
Planety naruby: Astronomové objevili soustavu, která popírá učebnice
Představa o tom, jak vznikají planetární soustavy, byla dosud poměrně přehledná. Blízko mateřské hvězdy krouží malé kamenité světy, dál od ní pak obíhají obří planety bohaté na plyn. Jenže vesmíru jso
Makoví šneci
nejsemsama.cz
Makoví šneci
Lahodné a lehce sladké pečivo s bohatou makovou náplní je ideální na snídani i odpolední svačinku. Potřebujete: ✿ 20 g droždí ✿ 40 g cukru krupice ✿ 350 g hladké mouky ✿ 200 ml mléka ✿ špetku soli ✿ 1 vejce ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 60 g tuku na pečení Náplň: ✿ 200 ml mléka ✿ 250 g mletého máku ✿ 1 lžíci vanilkového pudinkového prášku
TRŽNICE ZAHRADY ČECH 2026
epochanacestach.cz
TRŽNICE ZAHRADY ČECH 2026
Uskuteční se na výstavišti Zahrada Čech. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční sortiment, jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. I letos se mohou návštěvníci v rámci jarní výstavy Třznice Zahrady Čech ve dnech od
Zamiloval se do mě na první pohled
skutecnepribehy.cz
Zamiloval se do mě na první pohled
Když jsem se tehdy ocitla na zapadlém venkově, cítila jsem se strašně osamělá. Pak se ale objevil někdo, kdo mě té samoty zbavil. Po rozvodu jsem se, skoro ani nevím jak, nejspíš z trucu, ocitla na zapadlém venkově, ač jsem byla tělem i duší holka z města. Bylo to peklo. Utíkala jsem sama před sebou, ale poté, co
Na chlapy má Petřeková smůlu!
nasehvezdy.cz
Na chlapy má Petřeková smůlu!
Pohledná herečka Michaela Petřeková (28) známá z napínavého seriálu Extraktoři, prožívá v soukromí milostné fiasko. Ačkoli její kariéra strmě stoupá, v osobním životě naráží na samé slepé uličky.
Jak správně podávat sekt?
tisicereceptu.cz
Jak správně podávat sekt?
Obrovskou výhodou šampaňského i sektu je, že se hodí prakticky ke každému jídlu. Rovněž se stejně podávají, a není v tom žádná věda. 1. Základem pro podávání je správně vychlazená lahev (na 3 až 5
Sun & snow – jarní lyžovačka v Leogangu
iluxus.cz
Sun & snow – jarní lyžovačka v Leogangu
Těšíte se již po letošní dlouhé zimě opět na jarní sluneční paprsky, které člověka přímo omámí. Harmonické doznívání zimy na horách spojené s pohybem na jarním sněhu a relaxací v kvalitním wellness ho
Běsnící Hitler: Heydricha málem zabili už Sověti
historyplus.cz
Běsnící Hitler: Heydricha málem zabili už Sověti
O místo u námořnictva nemusel přijít. Za svůj prohřešek by nejspíš dostal jen napomenutí. Stačilo, aby se zachoval jako rytíř a přiznal vinu. Jenže to je pro Heydricha nadlidský úkol. Místo toho na svou mladičkou milenku „nakydá“ spoustu špíny!   I když miluje hudbu, konzervatoř ho neláká. Studovat nechce ani chemii, kterou si na střední
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz