Voynichův rukopis zůstává dodnes jedním z nejzáhadnějších předmětů v existenci lidstva. Jedná se o knihu, která je napsaná v neznámém jazyce a obsahuje mnoho propracovaných ilustrací z botaniky, astronomie a kartografie.
Svůj název nese po americkém obchodníkovi Wilfridovi Michaelu Voynichoiv, který rukopis zakoupil v Itálii roku 1912. Kniha vznikla někdy v první polovině 15. století.
Je vyrobena z pergamenu, má 240 stran a celkem obsahuje asi 35 000 slov, ve kterých lze vysledovat jisté zákonitosti.
Autor rukopisu není dodnes jednoznačně určen, někteří badatelé tvrdí, že se jedná o středověký podvrh bez obsahu a smyslu. Na rozluštění se podílelo a podílí již několik desítek let mnoho slavných kryptologů, vědců a matematiků.
Dřívější studie poukazovaly, že kniha by mohla být sepsána nějakou formou arabštiny.
Nyní se jeho obsah pokouší rozluštit pomocí umělé inteligence američtí vědci z univerzity v Albertě. Greg Kondrak a jeho tým zkoumají text pomocí přístrojů, které pracují na bázi statistických algoritmů.
První výsledky zatím ukázaly, že jazyková podobnost směřuje k hebrejštině. Umělá inteligence vypracovala překlad první věty z rukopisu takto:
„učinila doporučení knězi, pánovi domu, mně i lidu.“ Otázkou zůstává, nakolik si umělá inteligence dá do souvislosti kombinovaný text se složitými ilustracemi.