Dva veliké kusy skály propojené mostem a obytná stavba, ke které vedou kamenné schůdky. To vše uprostřed moře s nádherným výhledem do všech stran. Nenechte se ale oklamat romantickým vzezřením ostrova ležícího u italské Neapole.
Podle místních obyvatel jde o prokleté místo s krvavou historií.
K malému molu u většího ze dvou skalních ostrůvků u západního pobřeží Itálie připlouvá malý člun, ze kterého vystupuje v doprovodu dvou mužů elegantně oblečená dáma. Jeden z mužů jde napřed, aby o návratu zpravil jejího manžela, švýcarského obchodníka Hanse Brauna. Jenže k hrůze všech přítomných je nalezeno pouze jeho tělo. Zkrvavené a zabalené do koberce.
O pár dní později v blízkosti ostrova umírá i Braunova žena, jejíž loďku převrhne rozbouřené moře. Mnozí Italové od té doby věří, že na ostrově sídlí zlé síly, které tam přivolala Braunova vražda.
Někteří místní ale poukazují na historky svých předků o podivínovi, kterému se přezdívá Čaroděj. Ten prý žil na jednom ze dvou ostrůvků na počátku 19. století. Říká se, že tento čaroděj nutil místní rybáře, aby mu dodávali potraviny a sám experimentoval s okultními silami.
Jiná legenda zase tvrdí, že šlo o mága, který sloužil samotnému Napoleonovi Bonaparte (1769-1821). Dle historiků dělá z ostrova po roce 1805 Napoleon opravdu svou pevnost. Mohl být tento záhadný Čaroděj skutečně v jeho službách?

Série úmrtí
Ostrov o sobě dává od té doby vědět hned několikrát. V druhé polovině 19. století ho vlastní italský podnikatel Luigi De Negri, který na něm staví luxusní vilu. Jenže záhy po nastěhování se De Negriho podnikání začíná hroutit a on nakonec končí na mizině.
V roce 1911 se u ostrova za ztrácí loď italského námořního kapitána Gaspara Albengy a v roce 1920 je ve vile zavražděn zmíněný Hans Braun.
Dalším vlastníkem ostrůvků, nyní již spojených s pevninou lanovkou, se stává německý obchodník Otto Grunback, který ve vile pár týdnů po nastěhování dostává infarkt a následně umírá vlastní rukou v nemocnici.
Sebevraždu páchá v roce 2000 i syn dalšího vlastníka – ředitele automobilové značky Fiat Gianni Agnelliho (1921-2003). Naposledy se o prokletí mluvilo před šesti lety, kdy si naproti postavil vilu italský obchodník Franco Ambrosio (1932-2009). On i jeho manželka v ní byli zavražděni.

Varující Gorgona
Podle jedné teorie má podivná aura ostrovů mnohem starší kořeny. Tajemné místo u italského pobřeží je totiž plné římských ruin ze začátku našeho tisíciletí. Nacházela se zde prý i římská budova, ve které se učilo mystickým uměním.
„Říká se, že voda kolem ostrova byla trvale znečištěna lektvary, které zde byly před staletími v této škole vytvořeny. Právě v tom může vězet kletba, co dostihne jen ty, kteří se zde zdržují příliš dlouho,“ říká Phyllis Macchioni, italský novinář, který se prokletím ostrova Gaiola zabývá.
V 60. letech minulého století je navíc na zbytku kamenné stěny objevena freska děsivé Gorgony, zlé bytosti z římské mytologie s jedovatými hady místo vlasů, která přináší zmar a smrt. Byla zde snad vyobrazena, aby varovala případné návštěvníky před kletbou?