8. prosince 1980: Populárního hudebníka Johna Lennona zastřelí Američan Mark D. Chapman. Mnozí věří, že vraždu zosnovala CIA.
Domů     Podivná Gagarinova smrt: Odstranil ho Brežněv?
Podivná Gagarinova smrt: Odstranil ho Brežněv?
od 19.11.2023
3.3tis
Jurij Gagarin při návštěvě ČSSR. Jeho relativně brzkou smrt nikdo nečeká… Foto: VitVit / CC-BY-SA 4.0
330
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Sovětský hrdina Gagarin si po svém výkonu z dubna 1961 užívá slávy plnými doušky. Usiluje ale i o účast na dalších kosmických letech a vystuduje Žukovského vojenskou leteckou inženýrskou akademii v Moskvě. Náhle však jeho život tragicky končí.

Jurij Gagarin při návštěvě ČSSR. Jeho relativně brzkou smrt nikdo nečeká... Foto: VitVit / CC-BY-SA 4.0 O jeho smrti toho stále moc nevíme... Foto: CC - volné dílo Stojí za jeho smrtí Brežněv? Foto: Anefo / CC0

Od 13. do 27. března 1968 se Gagarin účastní několika cvičných letů. Když má letět ve středu 27. března, ještě netuší, že jeho dny jsou sečteny.

Se svým instruktorem Vladimirem Serjoginem se vydává ke stíhacímu letounu MiG-15. Má jít o Gagarinův poslední let „pod dohledem“. Muži nastupují do kokpitu a v 10.19 vzlétají.

Samotný trénink ve výšce 4200 metrů je zahájen v 10.26, a přestože by měl správně trvat 20 minut, už v 10.30 žádá Gagarin o povolení k návratu. Poté jeho letoun nenávratně mizí.

O několik hodin později jsou 65 kilometrů od letiště, u vesnice Novoselovo, nalezeny jeho trosky a dvě mrtvá těla.

Důkazy chybí

Dva vynikající letci, kteří prošli důkladnou zdravotní prohlídkou a během letu se přesně řídili instrukcemi zdola. Jak je možné, že stíhačka s Gagarinem a Serjoginem na palubě skončila zabořená ve zmrzlé zemi? Otázek je spousta, odpovědí se nedostává.

Podivné se navíc zdá i to, že tragickou záležitostí se Kreml (moskevské sídlo sovětské vády – pozn. red.) odmítá hlouběji zabývat. Alespoň to tak vypadá. Ihned po osudové havárii je provedeno podrobné vyšetřování.

Odborníci pečlivě sesbírají zbytky letounu a analyzují všechny možné příčiny nehody. Jenže na nic nepřijdou.

Stíhačka byla v dobrém stavu, na palubě nevypukl požár ani zde nenastal výbuch, mezi posledním spojením se základnou a pádem byla pouhá jedna minuta, letci se nepokusili katapultovat, stroj byl poškozen až při pádu na zem.

Vše tedy zřejmě pracovalo tak, jak mělo, a nikdo neví, kde se stala chyba. Celou situaci navíc stěžuje fakt, že v letounu chyběla černá skříňka, která obvykle zaznamenává parametry letu a může hrát klíčovou roli při objasnění havárie. Co se tedy v osudný den na nebi odehrálo?

O jeho smrti toho stále moc nevíme... Foto: CC - volné dílo
O jeho smrti toho stále moc nevíme… Foto: CC – volné dílo

Nevysvětlitelné klesání

Možností, které zapříčinily Gagarinův skon, je několik. Některé z nich jsou racionálního rázu, jiné spadají spíše mezi konspirace.

Jelikož Sověti musí k tragédii učinit oficiální prohlášení, veřejnost se dozvídá, že dvojice ve stíhačce nezvládla příliš prudké klesání stroje. Podrobnosti ale chybí.

Jeden z tehdejších vyšetřovatelů Ing. Igor Kuzněcov říká, že v kabině zřejmě došlo k poruše klimatizace, která způsobila pokles tlaku v kabině. Pád stíhačky byl nasnadě. Šlo snad pouze o náhodu? Další teorie je ovšem zcela jiná.

Podle některých názorů se mohl Gagarin snažit vyhnout stíhačce Su-11, která se mu dostala do cesty, a manévr nezvládl kvůli špatné viditelnosti.

Kdyby se taková informace dostala na veřejnost, znamenalo by to přiznání chyby dispečerů, což prý Sověti nemohli dopustit. Kde je pravda? Možné však je prý i to, že Gagarin byl odstraněn záměrně.

Stojí za jeho smrtí Brežněv? Foto: Anefo / CC0
Stojí za jeho smrtí Brežněv? Foto: Anefo / CC0

Odstranil ho Brežněv?

V době Gagarinovy slávy je veřejným tajemstvím, že se tento sovětský hrdina zrovna příliš nesnáší s někdejším vůdcem Sovětského svazu Leonidem Iljičem Brežněvem (1906–1982). Dokonce se traduje historka, že měl Brežněvovi chrstnout do tváře sklenici koňaku.

Není proto žádným divem, že se šíří spekulace o tom, že byl slavný kosmonaut odstraněn právě na rozkaz tohoto politika. A podle některých názorů to nebyla jen jejich vzájemná nevraživost, co Gagarinovi zlomilo vaz.

Dle některých konspirátorů si Gagarin údajně příliš pouštěl pusu na špacír ohledně svého „neexistujícího“ letu. Bál se snad někdejší představitel sovětské velmoci, že nechtěná pravda vyjde najevo?

Nebo bychom tuto teorii měli zařadit mezi další výplody příliš bujné fantazie? O smrti Jurije Gagarina se toho říká ještě mnohem více – prý byl při svém posledním letu opilý, nebo měl dokonce ze stíhačky střílet na jelena, a proto havaroval.

Čemu můžeme věřit a co je až příliš přitažené za vlasy? Je Gagarinova nevyjasněná smrt nakonec potvrzením toho, že se jeho letu týkaly skutečnosti, které bylo nutné utajit za každou cenu?

Foto: Finnish Museum of Photography, CC
Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2023 1.5tis
Na pomezí afrických států Sierra Leone a Libérie vykopali archeo­logové v 60. letech 20. století záhadné sošky. Zobrazovaly podivné postavy pololidí i zvláštních tvorů, které bylo těžké identifikovat. Některé figurky vypadaly na první pohled jako tajemné bytosti z hvězd. Co mají vlastně představovat? Figurky nazvané podle archeo­logického na
od 6.12.2023 2.0tis
Prakticky každý nadšenec do záhad a tajemných koutů přírody zná kounovské řady nebo čertovu brázdu. Jenže i u našich východních sousedů lze najít pozoruhodná místa, ke kterým se váže nějaké tajemství. Kamenolom u Vyšných Megoněk na česko-slovenské hranici je jedním z nich. Kde se vzaly tamní kamenné koule? V kamenolomu Padyšák na severozápa
od 3.12.2023 3.4tis
Správně popsat nějaký bizarní předmět, bývá často obtížné. Lidský mozek totiž automaticky vyhledává alespoň podobné známé tvary. Tak tomu bylo i při pozorování UFO nad portugalským městem Alfena. Svědkové se vzácně shodli na tom, že neznámý objekt vypadal jako letící želva! UFO se nad městem Alfena objevilo 10. září 1990, přibližně o půl deváté rán
od 1.12.2023 3.4tis
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajně detekovaný už v roce 1954, tedy tři roky předtím, než lidstvo vyslalo na orbitu první družici. Jak je to možné? Jde o stroj patřící cizí rase?
od 29.11.2023 3.4tis
Internetoví badatelé a konspirační teoretici tvrdí, že v Antarktidě byla objevena nová pyramida. Zachycovat ji mají nedávno pořízené satelitní snímky, na kterých je skutečně patrná poměrně pravidelná struktura připomínající pyramidu. Podle vědců jde o přírodní geologický útvar, alternativní teorie ale hovoří o neznámé starověké civilizaci, která kdysi Antarktidu obývala. [gallery ids="134362,13
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
První zákrok proběhl před 15 lety v IKEM. Od té doby metoda TAVI pomáhá 1700 lidem ročně
21stoleti.cz
První zákrok proběhl před 15 lety v IKEM. Od té doby metoda TAVI pomáhá 1700 lidem ročně
Dnes je to přesně 15 let od chvíle, kdy v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) proběhl první zákrok náhrady aortální chlopně metodou TAVI. Zákrok pomocí TAVI zvyšuje kvalitu ži
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
epochaplus.cz
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
Lidé se do chalupy přicházejí rozloučit se svým sousedem hospodářem. Chvíli postojí, pokřižují se a tiše odejdou. Smrti se nebojí, považují ji za součást života… V Legendě o Ostojovi, sedlákovi žijícím u nás ve 12. století, líčí současný historik Zdeněk Smetánka jeho smrt. Tělo mrtvého sedláka leží na slaměné podestýlce uprostřed jizby v chalupě. „Důkaz, proč neležel
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten