TOI-1685 b – to je název unikátní exoplanety, obíhající kolem červeného trpaslíka ve vzdálenosti zhruba 122 světelných let od Země. Zvláštní na ní je to, že kolem hvězdy profrčí už za 0,67 zemského dne.
Nedávné objevení exoplanety TOI-1685 b jen dokazuje, že při pozorování vzdálených koutů vesmíru si člověk nemůže být ničím jistý.
Astronomové často zjišťují, že pravidla a zákonitosti, které znají z naší sluneční soustavy, jinde neplatí nebo jsou úplně postavené na hlavu…
Hořící led
TOI-1685 přitom žádný vesmírný drobek – planeta spadá do kategorie superzemě a je 1,7krát větší než Země.
S délkou oběhu červeného trpaslíka pouhých 0,67 zemského dne je to rekordman mezi podobnými exoplanetami (planeta Merkur, nacházející se nejblíže Slunci, hvězdu oběhne za 87,969 pozemských dnů).
Planeta, která zcela popírá zákony fyziky, má označení Gliese 436b. Kolem své hvězdy obíhá tak blízko, že teplota na povrchu dosahuje 439 °C – a přesto povrch planety pokrývá silná vrstva ledu, která ne a ne se horkem vypařit.
Diamantová planeta
Plynný obr TrES-2b je zase černější než uhel. Přestože kolem hvězdy obíhá „pouhých“ skoro 5 milionů kilometrů, jeho povrch neodráží téměř žádné světlo (to planeta Merkur je od Slunce vzdálená v průměru 57,9 milionů km).
Milovníci třpytivých diamantů si zase oblíbí planetu 55 Cancri e, která se nachází 40 světelných let od Země. Její povrch je totiž pokrytý diamanty a grafitem. Jak se tedy zdá, i ve vesmíru platí, že jiný kraj, jiný mrav.
A průzkum vesmíru stále pokračuje, takže podobných podivností bude brzy přibývat…