12. července 1987: Nad vranovskou přehradou je pozorován létající objekt doutníkového tvaru.
Domů     Podivné stopy v Devonu: Procházel se tu samotný ďábel?
Podivné stopy v Devonu: Procházel se tu samotný ďábel?
od 20.11.2024
3.2tis
Záhadné stopy ve sněhu se táhly desítky kilometrů daleko.
315
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

O mrazivé únorové noci se z oblohy hustě sype sníh a pokrývá krajinu na jihu anglického hrabství Devon bílým příkrovem. Ráno však místní obyvatele malebná scéna vůbec nezajímá. Se směsicí strachu a úžasu si totiž prohlížejí záhadné stopy, připomínající kopyta.

Vytvářejí ve sněhu souvislou trasu a objevují se i na těžko přístupných místech, jako jsou třeba střechy! Navštívil snad tuto oblast nějaký tajemný netvor?

Záhadné stopy ve sněhu se táhly desítky kilometrů daleko. Stopy vypadaly jako otisky kopyt. Mohli stopy vytvořit malí hlodavci?

Ráno 9. února roku 1855 je plné vzrušení. Nejen tvar stop, ale i dráha, kudy se záhadná bytost pohybovala, vzbuzuje všeobecné ohromení.

Kdo mohl přecházet po střechách, přeskakovat vysoké zídky a prolézat otvory, jejichž průměr mnohdy není větší než 10 centimetrů? Následně přicházejí zprávy i z dalších oblastí anglického Devonu, a dokonce i z jiných hrabství.

Podle všeho tak neznámý tvor musel ujít nejméně 100 až 160 km během jediné noci! Lidé mají strach, mnozí si myslí, že takto se projevuje ďábel. Jejich racionálněji uvažující současníci přemýšlejí o jiných možnostech.

Mohl podivné šlápoty způsobit třeba svým lanem meteorologický balon z nedaleké loděnice? V úvahu připadá i klokan. Exotické zvíře se skutečně v tehdejší Anglii nachází! Které další teorie v souvislosti s případem podivných stop padly? A jak se vlastně v Devonu ocitl klokan?

Stopy vypadaly jako otisky kopyt.
Stopy vypadaly jako otisky kopyt.

Příliš mnoho jezevců

Jedna z teorií té doby považuje za původce strach nahánějících otisků meteorologický balon, který byl omylem vypuštěn z nedaleké loděnice. Stopy prý má způsobit dvěma okovy na konci svých kotevních lan. Loděnice se údajně snažila incident ututlat.

Balon totiž během svého putování způsobí mnohé škody. Za oběť mu padne například mnoho oken. Mohl by ale urazit tak dlouhou cestu, aniž by se zachytil na stromě nebo jiné překážce?

Přední anglický přírodovědec té doby, sir Richard Owen (1804–1892) vyjadřuje přesvědčení, že otisky má na svědomí jezevec. Ten prý patří ke zvířatům, která zanechávají stopy větší, než by se vzhledem k jeho tělesné velikosti dalo očekávat. A proč tolik stop?

Odpověď je podle něj jednoduchá. Té noci neměl hlad pouze jeden jezevec. Jako o jednom z možných vysvětlení záhady uvažuje o zvířatech i současný britský badatel Mike Dash (*1963).

Podle něj mohlo jít o stopy divoce žijících hlodavců, jako je například myšice křovinná, anebo jiných živočichů. Kdyby ale šlo o stopy volně žijící zvěře, neměli by je snad zdejší lidé, kteří se s nimi musí setkávat každou zimu, dobře znát?

Mohli stopy vytvořit malí hlodavci?
Mohli stopy vytvořit malí hlodavci?

Pohádka duchovního pastýře

Otisky ve sněhu prý navíc vyhlížejí, jako by je vytvořil dvounohý, nikoliv čtyřnohý tvor. To by nahrávalo dalšímu vysvětlení, které se v té době objevuje. Má jít o klokana, který utekl ze soukromé zoo ve městě Sidmouth.

Nikdo tuto zprávu však neověřuje a v dopise z března 1855, adresovanému zpravodaji The Illustrated London News se místní reverend G. M. Musgrove přiznává, že si tento příběh vymyslel pro uklidnění farníků:

„Úvahy vesničanů, kteří se bojí jít ven po západu slunce, protože jsou přesvědčeni, že jde o ďáblovo dílo, mne přiměly podat jim takovéto uklidňující vysvětlení,“ sděluje kněz.

Často se celá událost přičítá masové hysterii, díky které jsou stopy různých druhů zvěře přičítány jedinému stvoření. Bylo by překvapivé, kdyby se jako vysvětlení neobjevilo v současné době také UFO. Mluví se i o podvodu.

Ale mohl by takové otisky ve sněhu způsobit člověk, aniž by přitom okolo neudělal viditelné šlápoty? Po tak dlouhé době je každopádně velice obtížné prokázat, nebo vyvrátit některou z výše uvedených hypotéz.

Co však můžeme říct s určitostí, je to, že v onu únorovou noc došlo v anglickém Devonu k něčemu neobvyklému, co se dosud nepodařilo objasnit.

Zdroje informací: Western Times, The Illustrated London News, The Devil in Devon (Ďábel v Devonu) – Theo Brown
Foto 1 Pixabay 2 neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo 3 John Good / Creative Commons / Volné dílo
Lokalita:
Související články
od 11.7.2025 1.2tis
Pod rušnými ulicemi moderní Káhiry a v okolí jejích starověkých památek se skrývá fascinující síť podzemních chodeb, komor a tunelů. Od pohřebních komor pyramid po složité systémy vodních kanálů, tyto skryté struktury fascinují badatele po staletí. Jaký je jejich skutečný účel a jak dokázala starověká egyptská civilizace vybudovat tak ohromné podzemní komplexy s tehdejšími technologiemi? Ponořte s
od 10.7.2025 2.0tis
Plamenná debata dvou buddhistických učenců vyústí v těžkou roztržku. Tak těžkou, že končí smrtí jednoho z nich. Dagpa Gjalcchän (1619–1655) je nalezen mrtev a z jeho smrti je podezříván jeho oponent, v pořadí 5. dalajláma (tibetský světský vůdce) Ngawang Lozang Gjamccho (1617–1682).     Jiné zprávy ale hovoří o tom, že strůjcem tragédi
od 8.7.2025 2.9tis
Nenápadné jezírko ve tvaru trojúhelníku je asi tou největší záhadou hradu Točník, který se nachází zhruba 25 kilometrů od okraje Prahy v blízkosti dálnice D5 na Plzeň. Stojí na hraně ostrého křemencového valu, jenž příkře stoupá od staršího hradu Žebrák a táhne se do výšky 465 metrů.  Točník nechal postavit český a římský král Václav IV. (1361–1419) ve 14
od 8.7.2025 3.7tis
Tým archeologů pod vedením zkušeného amerického výzkumníka Dr. Johana Reinharda (*1943) v roce 1999 prohledává okolí hory Llullaillaco, ležící na hranici Chile a Argentiny. Pátrají po starých inckých obětištích. Už třetí den své výpravy, 16. března 1999, učiní objev, který se tučným písmem zapisuje do dějin a dává světu jednu z nejzachovalejších a nejpůsobivějších mumií, jaké kdy lidské oko mohlo
od 7.7.2025 3.3tis
V Indii, Madagaskaru a oblastech jihovýchodní Asie je znám pod názvem strom pong-pong. Zní to, jako když nesprávně skáče celuloidový míček po stole, co říkáte?! Žerty však stranou. Tento strom má i druhý, mnohem zlověstnější název – strom sebevrahů. Proč? Pong-pong je z hlediska vědy krytosemenná rostlina rodu Cerbera. Její latinský název zní Cerbe
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz