V roce 1919 byl na kopci Traprain Law ve Skotsku objeven poklad z římských časů. Tvořilo jej velké množství stříbra, ať už v podobě kompletních nádob, mincí, nebo jen stříbrných fragmentů. Záhady spojené s tímto archeologickým nálezem nejsou stále zcela objasněny.
Vulkanický kopec Traprain Law byl osídlen již v dávných časech. Není tedy divu, že do těchto míst směřovala svoji pozornost i archeologie. Přesto objevený stříbrný poklad odborníkům doslova vyrazil dech. Váha stříbra totiž přesáhla dvacet tři kilogramů!
Záhadou bylo i to, že ozdobné prvky na nádobách nesly jak pohanské, tak i křesťanské motivy.
Válečná kořist?
Po objevení se okamžitě vyrojily spekulace, komu asi poklad patřil a proč byl ukryt.
Původně se odborníci domnívali, že se jednalo o kořist původních obyvatel Britských ostrovů z nájezdů na území skomírající římské provincie chráněné na severu Hadriánovým valem.
Změnu tohoto názoru ovšem přinesla analýza stříbrných fragmentů. Ukázalo se totiž, že nevznikly náhodně, ale byly jakýmsi stříbrným platidlem, které odvozovalo svoji hodnotu právě od konkrétní hmotnosti drahého kovu.
Kolektivní vlastnictví
Tento fakt je výrazným argumentem pro teorii, že poklad z Traprain Law nebyl kořistí, ale snahou po oživení římské ekonomiky na jihu Britských ostrovů.
Majiteli pokladu tak nebyli „barbaři“ útočící na zbytky římské moci v této oblasti, ale spíše kmeny, které s římskou správou žily dlouhodobě v relativně klidném sousedství a využívaly i římské váhové standardy.
Poklad byl pravděpodobně kolektivním vlastnictvím. Koho? To je stále zahaleno rouškou tajemství. Stejně tak nevíme, proč bylo náhle tak velké množství stříbra ukryto pod zemí.