reklama
29. června 1968: Během letu z amerického Illinois do Texasu z paluby letadla za nejasných okolností mizí jeden z cestujících - Jerrold Potter.
Domů     Paranormální jevy
Poltergeist z Enfieldu: Co se doopravdy stalo?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 4.4.2019
6.3tis
640
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Pod pojmem poltergeist se dnes rozumí označení pro ducha, který se projevuje hlučným způsobem. Prvně jej použil v roce 1713 lékař z německého Dortmundu. Jmenoval se Berhold Florian Gerstmann na základě zkušeností ve vlastní rodině.

K nejznámějšímu případu řádění poltergeista patří příběh z roku 1977, odehrávající se v Enfieldu na předměstí Londýna…

Když se rozvedená Peggy Hodgsonová a její čtyři děti nastěhovali do pronajatého domu, netušili, co zde zažijí. Děti byli ve věku 4 až 11 let. Zanedlouho po nastěhování, zrovna když Peggy ukládala dcery ke spánku, nastalo první představení poltergeista.

Po závanu ledového vzduchu se těžký dubový prádelník se skřípotem začal posunovat asi o metr dál. Když se jej s dětmi pokoušela přesunout zpět, nešlo s ním pohnout. Ozývalo se také silné bouchání na stěny a poryvy větru, i když byla okna zavřena.

Proto vystrašená rodinka utekla k sousedům a poprosila je, aby se šli s ní podívat do jejich domu. Tam bylo zlověstné ticho, ale za chvíli se zdvihl silný vítr, který strhal závěsy z oken a rozhoupal lustr, až se rozbil o strop.

Peggy přivolala policii, ale ta nezjistila žádné zločinné jednání a neměla možnost, pak rodině pomoci.

Projevy poltergeista neustaly ani v následujících měsících. Židle se samy posunovaly po podlaze, do oken někdy létaly kameny, nejstarší dcera zažila něco jako levitaci nebo vyhození z postele, na oblečení se občas objevovaly díry apod.

Nakonec nezbylo nic jiného, než aby se Peggy s dětmi odstěhovala. Manželé, kteří se tam později nastěhovali, zde vydrželi jen dva měsíce. Ale nakonec se tam Peggy přece jen vrátila a potom již v klidu dožila až do své smrti v roce 2003.

Pochopitelně, že o tento paranormální jev se zajímala celá řada novinářů a badatelů a vyšetřovatelů podobných jevů. Dva parapsychologové Mauric Gross a Guy Lyon Playfair na vlastní oči zažili přesouvání nábytku, záhadné zvuky apod.

Pokoušeli s duchem navázat komunikaci a prý zjistili, že se jmenuje Joe Watson, v domě je již 30 let a nechce dům opustit. Při zkoumání jinými psychology za spuštěním poltergeista je jedenáctiletá Janet.

Mohla mít psychické problémy z rozvodu rodičů. Právě tato dívka byla několikrát zvednuta nad postel či z ní vyhozena, a to i před očitými svědky. Nakonec skončila v nemocnici, kde se její stav podstatně zlepšil a v té době se také projevy v domě značně zmírnily.

Úplně potom prý řádění poltergeista ukončil holandský spiritista jménem Gmeling Meyling svými metodami.

Samozřejmě se ozvaly hlasy kritiků, kteří celou záležitost považovali za podvod. Ale byla tu celá řada očitých svědků, včetně například policistky Carolyn Heeps, která viděla, jak se těsně nad zemí pohybuje křeslo.

Mimochodem to křeslo, ve kterém skutečně zemřel na mrtvici již zmíněný Joe Watson, jak potvrdil jeho syn.

Dodnes nebyly jevy v domě vysvětleny. Protože šlo o případ s nejlépe zdokumentovanými jevy, byl podle něho natočen také film Conjuring 2. Celá řada uvedených událostí skutečně odpovídá podchyceným jevům v hraném seriálu The Enfield Haunting a je zajímavé, že i technika při jeho natáčení často selhávala i někteří herci byli občas něčím neznámým vyděšeni. To se možná i zkrocený poltergeist pokoušel o marný odpor zabránit svému odhalení.

Foto: rationalwiki
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.1tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.4tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.5tis
Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel Stephen King (*1947) trápí se svou novou knihou. Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Netuší, že mu to změní jak kariéru, tak vlastně i celý život… Místní dají Kingovým tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu. Stephenovi to přijde jako […]