Skip to content

Poltergeist z Enfieldu: Co se doopravdy stalo?

Pod pojmem poltergeist se dnes rozumí označení pro ducha, který se projevuje hlučným způsobem. Prvně jej použil v roce 1713 lékař z německého Dortmundu. Jmenoval se Berhold Florian Gerstmann na základě zkušeností ve vlastní rodině. K nejznámějšímu případu řádění poltergeista patří příběh z roku 1977, odehrávající se v Enfieldu na předměstí Londýna…

Když se rozvedená Peggy Hodgsonová a její čtyři děti nastěhovali do pronajatého domu, netušili, co zde zažijí. Děti byli ve věku 4 až 11 let. Zanedlouho po nastěhování, zrovna když Peggy ukládala dcery ke spánku, nastalo první představení poltergeista. Po závanu ledového vzduchu se těžký dubový prádelník se skřípotem začal posunovat asi o metr dál. Když se jej s dětmi pokoušela přesunout zpět, nešlo s ním pohnout. Ozývalo se také silné bouchání na stěny a poryvy větru, i když byla okna zavřena. Proto vystrašená rodinka utekla k sousedům a poprosila je, aby se šli s ní podívat do jejich domu. Tam bylo zlověstné ticho, ale za chvíli se zdvihl silný vítr, který strhal závěsy z oken a rozhoupal lustr, až se rozbil o strop. Peggy přivolala policii, ale ta nezjistila žádné zločinné jednání a neměla možnost, pak rodině pomoci.

Projevy poltergeista neustaly ani v následujících měsících. Židle se samy posunovaly po podlaze, do oken někdy létaly kameny, nejstarší dcera zažila něco jako levitaci nebo vyhození z postele, na oblečení se občas objevovaly díry apod.

Nakonec nezbylo nic jiného, než aby se Peggy s dětmi odstěhovala. Manželé, kteří se tam později nastěhovali, zde vydrželi jen dva měsíce. Ale nakonec se tam Peggy přece jen vrátila a potom již v klidu dožila až do své smrti v roce 2003.

Pochopitelně, že o tento paranormální jev se zajímala celá řada novinářů a badatelů a vyšetřovatelů podobných jevů. Dva parapsychologové Mauric Gross a Guy Lyon Playfair na vlastní oči zažili přesouvání nábytku, záhadné zvuky apod. Pokoušeli s duchem navázat komunikaci a prý zjistili, že se jmenuje Joe Watson, v domě je již 30 let a nechce dům opustit. Při zkoumání jinými psychology za spuštěním poltergeista je jedenáctiletá Janet. Mohla mít psychické problémy z rozvodu rodičů. Právě tato dívka byla několikrát zvednuta nad postel či z ní vyhozena, a to i před očitými svědky. Nakonec skončila v nemocnici, kde se její stav podstatně zlepšil a v té době se také projevy v domě značně zmírnily. Úplně potom prý řádění poltergeista ukončil holandský spiritista jménem Gmeling Meyling svými metodami.

Samozřejmě se ozvaly hlasy kritiků, kteří celou záležitost považovali za podvod. Ale byla tu celá řada očitých svědků, včetně například policistky Carolyn Heeps, která viděla, jak se těsně nad zemí pohybuje křeslo. Mimochodem to křeslo, ve kterém skutečně zemřel na mrtvici již zmíněný Joe Watson, jak potvrdil jeho syn.

Dodnes nebyly jevy v domě vysvětleny. Protože šlo o případ s nejlépe zdokumentovanými jevy, byl podle něho natočen také film Conjuring 2. Celá řada uvedených událostí skutečně odpovídá podchyceným jevům v hraném seriálu The Enfield Haunting a je zajímavé, že i technika při jeho natáčení často selhávala i někteří herci byli občas něčím neznámým vyděšeni. To se možná i zkrocený poltergeist pokoušel o marný odpor zabránit svému odhalení.

Foto: rationalwiki
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

2030: Takhle vypadá revoluce v městské dopravě
epochalnisvet.cz

2030: Takhle vypadá revoluce v...

Ráno bus, odpoledne rozvoz zboží, večer popelář....
Objeven nový druh kočky
21stoleti.cz

Objeven nový druh kočky

Tzv. liščí kočka byla součástí mnoha pohádek a...
Co hyzdí středověké obrazy? Ošklivá mimina!
epochaplus.cz

Co hyzdí středověké obrazy?...

Plešatící, vrásčitá, děsivá – mimina na gotických...
Pavel Liška a Barbora Poláková: Rozhodli se to ještě zkusit
nasehvezdy.cz

Pavel Liška a Barbora...

Už to vypadalo, že se Pavel Liška (48) a...
Zájem o krevní test na hladinu protilátek proti spalničkám raketově vzrostl
21stoleti.cz

Zájem o krevní test na hladinu...

Velký nárůst zájmu o vyšetření je zapříčiněný epidemií spalniček,...
Nový hybridní crossover Ford Puma v atraktivním designu
iluxus.cz

Nový hybridní crossover Ford...

Ford odhalil zcela nový model Ford Puma....
Ruský region zaplavily mouchy. Kvůli špatnému hnojivu
epochaplus.cz

Ruský region zaplavily mouchy....

Téměř jako v horroru si před nedávnem...
Vyzkoušejte obklady z jogurtu nebo syrovátky
nasehvezdy.cz

Vyzkoušejte obklady z...

Na bolestivě popálenou a zarudlou kůži...
Dobrovolně v Osvětimi: Kdo byl špionem v nejstrašnějším vyhlazovacím táboře?
epochaplus.cz

Dobrovolně v Osvětimi: Kdo byl...

Umíte si představit, že byste se...
Poklady z Tutanchamonovy hrobky míří mimo Egypt.  Vystavují je v Paříži
epochalnisvet.cz

Poklady z Tutanchamonovy hrobky...

Za staroegyptskými poklady nemusíte jezdit...
Moderní schodiště jako dominanta interiéru
rezidenceonline.cz

Moderní schodiště jako...

Trendová vnitřní schodiště jsou konstruována podle...
Autonomní roboti-zabijáci čekají na svou chvíli. Bude to již za dva roky?
21stoleti.cz

Autonomní roboti-zabijáci...

Na webu Vox se před několika dny objevil...