Skip to content

Poltergeist z Enfieldu: Co se doopravdy stalo?

Pod pojmem poltergeist se dnes rozumí označení pro ducha, který se projevuje hlučným způsobem. Prvně jej použil v roce 1713 lékař z německého Dortmundu. Jmenoval se Berhold Florian Gerstmann na základě zkušeností ve vlastní rodině. K nejznámějšímu případu řádění poltergeista patří příběh z roku 1977, odehrávající se v Enfieldu na předměstí Londýna…

Když se rozvedená Peggy Hodgsonová a její čtyři děti nastěhovali do pronajatého domu, netušili, co zde zažijí. Děti byli ve věku 4 až 11 let. Zanedlouho po nastěhování, zrovna když Peggy ukládala dcery ke spánku, nastalo první představení poltergeista. Po závanu ledového vzduchu se těžký dubový prádelník se skřípotem začal posunovat asi o metr dál. Když se jej s dětmi pokoušela přesunout zpět, nešlo s ním pohnout. Ozývalo se také silné bouchání na stěny a poryvy větru, i když byla okna zavřena. Proto vystrašená rodinka utekla k sousedům a poprosila je, aby se šli s ní podívat do jejich domu. Tam bylo zlověstné ticho, ale za chvíli se zdvihl silný vítr, který strhal závěsy z oken a rozhoupal lustr, až se rozbil o strop. Peggy přivolala policii, ale ta nezjistila žádné zločinné jednání a neměla možnost, pak rodině pomoci.

Projevy poltergeista neustaly ani v následujících měsících. Židle se samy posunovaly po podlaze, do oken někdy létaly kameny, nejstarší dcera zažila něco jako levitaci nebo vyhození z postele, na oblečení se občas objevovaly díry apod.

Nakonec nezbylo nic jiného, než aby se Peggy s dětmi odstěhovala. Manželé, kteří se tam později nastěhovali, zde vydrželi jen dva měsíce. Ale nakonec se tam Peggy přece jen vrátila a potom již v klidu dožila až do své smrti v roce 2003.

Pochopitelně, že o tento paranormální jev se zajímala celá řada novinářů a badatelů a vyšetřovatelů podobných jevů. Dva parapsychologové Mauric Gross a Guy Lyon Playfair na vlastní oči zažili přesouvání nábytku, záhadné zvuky apod. Pokoušeli s duchem navázat komunikaci a prý zjistili, že se jmenuje Joe Watson, v domě je již 30 let a nechce dům opustit. Při zkoumání jinými psychology za spuštěním poltergeista je jedenáctiletá Janet. Mohla mít psychické problémy z rozvodu rodičů. Právě tato dívka byla několikrát zvednuta nad postel či z ní vyhozena, a to i před očitými svědky. Nakonec skončila v nemocnici, kde se její stav podstatně zlepšil a v té době se také projevy v domě značně zmírnily. Úplně potom prý řádění poltergeista ukončil holandský spiritista jménem Gmeling Meyling svými metodami.

Samozřejmě se ozvaly hlasy kritiků, kteří celou záležitost považovali za podvod. Ale byla tu celá řada očitých svědků, včetně například policistky Carolyn Heeps, která viděla, jak se těsně nad zemí pohybuje křeslo. Mimochodem to křeslo, ve kterém skutečně zemřel na mrtvici již zmíněný Joe Watson, jak potvrdil jeho syn.

Dodnes nebyly jevy v domě vysvětleny. Protože šlo o případ s nejlépe zdokumentovanými jevy, byl podle něho natočen také film Conjuring 2. Celá řada uvedených událostí skutečně odpovídá podchyceným jevům v hraném seriálu The Enfield Haunting a je zajímavé, že i technika při jeho natáčení často selhávala i někteří herci byli občas něčím neznámým vyděšeni. To se možná i zkrocený poltergeist pokoušel o marný odpor zabránit svému odhalení.

Foto: rationalwiki
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
Nového partnera vůbec nešetří
nasehvezdy.cz

Nového partnera vůbec nešetří

Herečka Ilona Svobodová (58) sice bude mít do...
Objeven pravěký lev
21stoleti.cz

Objeven pravěký lev

Dvojici amerických vědců se podařilo...
Milan Design Week 2019 představil unikátní umělecký objekt
iluxus.cz

Milan Design Week 2019...

IQOS, vlajková loď inovací v portfoliu...
Nesmrtelný Gene Hackman: Nejlepší, kritikům navzdory!
epochaplus.cz

Nesmrtelný Gene Hackman:...

V lednu 2012 sfoukne na dortu 82 svíček a o pár...
Martin Zounar: Ukázal novou přítelkyni
nasehvezdy.cz

Martin Zounar: Ukázal novou...

Po několika letech samoty se konečně...
NASA hlásí: v atmosféře Měsíce je vodní pára
21stoleti.cz

NASA hlásí: v atmosféře...

Nejen planety, ale i mnohé měsíce mají svou...
VIDEO: TOP 10 nejprodávanějších věcí na světě
epochaplus.cz

VIDEO: TOP 10 nejprodávanějších...

Prodávají se po stovkách, tisících, i...
Zúčtování s nevěrnicemi: Pomstili Medicejové rodinnou čest?
epochaplus.cz

Zúčtování s nevěrnicemi:...

Se staženým hrdlem opouští Isabela Medicejská...
Sydney Guilaroff: Vlasový guru Hollywoodu
epochalnisvet.cz

Sydney Guilaroff: Vlasový...

Jeho jméno mladším generacím nejspíš nic neřekne. I tak na nás...
Pneumokok na vzestupu
21stoleti.cz

Pneumokok na vzestupu

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či...
Jaké nejhorší katastrofy se udály při zkoumání vesmíru?
epochalnisvet.cz

Jaké nejhorší katastrofy se...

Cesty do kosmu provázelo několik...