Rodina Beckových žije poklidně v Indianapolisu, hlavním městě amerického státu Indiana. V roce 1962 se ale v jejich domácnosti začne odehrávat něco zvláštního. Nejprve po kuchyni létá sklenice, poté padá nádobí a obrazy.
Se stoupajícím strachem členů rodiny narůstá i četnost různých událostí. Měli v domě poltergeista, který se krmil jejich stresem?
Je sobota, 11. března 1962, deset hodin večer. V kuchyni domu na ulici Delaware v Indianapolisu se Renata Beck, její matka Lina a dcera Linda připravují do postele. Náhle se prý ze dřezu vznese do vzduchu těžký půllitr a přeletí přes celou místnost.
Poklidný večer se změní v noční můru. Než se ženy stihnou rozkoukat, ozve se údajně z patra domu třesknutí, když se v prázdné místnosti zřítí z police křišťálová místa. Brzy ji následuje další nádobí či obrazy a vyděšené ženy raději na noc dům opustí. Netuší, že to nejhorší je teprve čeká!
Co se v domě děje?
Když se Beckovy další den do domu vrátí, zdá se jim, že se během jejich nepřítomnosti nic zvláštního neodehrálo. Jen 30 minut po jejich příchodu ale chaos propukne znovu.
V prázdném obýváku se roztříští několik kusů nádobí a Linu vzápětí málem do hlavy zasáhne hrneček, který přiletí až z kuchyně.
Renata proto již neváhá a zavolá policii. Na místo jako první dorazí strážníci John Mullin a Ray Patton. Nejprve si oba myslí, že jsou ženy jen přehnaně hysterické, brzy ale i oni zaslechnou tříštící se sklo a spatří létající nádobí. Vyšetřování se tak rozběhne naplno.
Stojí za vším Lina?
Ještě ten den přitom začnou události eskalovat. Renatě i Lině se na těle z ničeho nic objeví několik kousanců a strážníka Pattona zasáhne do zad těžká sklenice, kterou jen chvíli předtím Renata zavře v šatníku.
Útoky a ničení pak pokračují ještě několik dní, během kterých se vnitřek domu ocitne v troskách.
Dne 26. března k Beckovým znovu musí policie, tentokrát se ale zdá, že by případ mohl být vyřešen. Sousedé totiž ohlásí, že vidí Linu, jak po domě hází nádobím a převrací piano!
Policie ji po příjezdu nalezne v bezvědomí, ale místo k doktorovi ji odvezou rovnou do vězení. Způsobila skutečně všechno Lina?
Způsobil události stres?
Následný soud dá Lině na výběr mezi vězením a návratem do rodného Německa. Soudce i policisté nepochybují, že za létajícím nádobím stojí právě ona.
William Roll (1926–2012), americký odborník na paranormální jevy, který tehdy případ rovněž zkoumá, ale dospěje k jinému názoru.
Zjistí, že Renata a Lina spolu nevycházejí a i podle sousedů se často hádají. Jejich stres tak podle Rolla mohl přilákat poltergeista, který se jím poté krmil! Jakmile je v domě jen jedna z žen, k žádným nadpřirozeným jevům navíc údajně nedochází.
Události se stupňují společně se strachem rodiny. Jak to tedy bylo? Způsobovala vše Lina záměrně?
Paranormální projevy stresu
Podle jednoho z nejznámějších parapsychologů, Američana Nandora Fodora (1895–1964), nic jako poltergeist vlastně neexistuje. Tohoto takzvaného hlučného ducha mnozí jiní odborníci na nadpřirozeno považují za duši dávno mrtvého člověka.
Fodor se ale domnívá, že poltergeist vzniká jako důsledek stresu někoho žijícího! Chápe jej jako neviditelnou sílu, vznikající stresem z popíraných emocí a životního neštěstí.
Proto prý nejčastěji poltergeisty způsobují nespokojené ženy v domácnosti či rozhozené pubertální dívky.
Stres ale může údajně stát i za jinými paranormálními jevy. Osoby, které ho zažívají, mají prý větší pravděpodobnost, že spatří ducha či uslyší zvláštní zvuky a podobně.
Odborníci se již ale neshodnou, zda jsou lidé pod stresem jen náchylnější k halucinacím, nebo právě ke kontaktu s opravdu existujícím nadpřirozenem.