26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Paranormální jevy
Poltergeist ze Zimbabwe: Neznámá síla vrhá na dům kameny!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.7.2021
3.5tis
Dům si ocitl pod palbou kamenů, foto Pixabay
653
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Na rodinný dům v Zimbabwe začaly nepřetržitě dopadat kameny. Kameny na střechu padají ve dne i v noci, přitom je prokazatelně nikdo nevrhá. Vesničané obviňují gobliny, další vyšetřovatelé paranormálních jevů však věří, že za útoky stojí poltergeist.

Dům si ocitl pod palbou kamenů, foto Pixabay Kameny prý nemůže vrhat žádný člověk, foto Pixabay Vesničané obviňují gobliny, foto John Dickson Batten / Creative Commons / volné dílo Vrhání kamenů na střechu je jedním z typických projevů poltergeista, foto Pixabay

Je již známo, že pojmem poltergeist jsou označováni hluční duchové, kteří se v ranném stádiu své aktivity nejčastěji projevují různým klepáním a boucháním. Když se řekne poltergeist, mnozí si představí spíše neviditelnou sílu, která přemisťuje nábytek a po obyvatelích postiženého domu vrhá různé předměty.

Existuje ale ještě další forma poltergeista. V minulosti byly již mnohokrát zaznamenány případy, kdy se přítomnost hlučného ducha projevovala převážně tak, že na střechu domu bez neustání dopadly různě velké kameny.

Prokazatelně je na dům nevrhal žádný člověk a déšť kamenů někdy trval celé dny i noci. Někdy se dokonce kameny zhmotňovaly přímo v domě postižené rodiny. V posledních letech je několik podobných případů hlášeno ze Zimbabwe.

Rodiny uvnitř domů nemohou kvůli sprše kamenů spát. Nikdy se však nepodaří zjistit, odkud kameny na jejich střechu přilétají a proč. Oběti vylučují, že by je vrhal kdokoliv z okolí. Stojí za vším neviditelná zlomyslná síla?

Kameny prý nemůže vrhat žádný člověk, foto Pixabay

NIKDE NIKDO

Nejčerstvější zaznamenaný případ byl v tisku popsán koncem letošního února. Noviny tehdy informují o rodině z Gwandy v jihozápadním Zimbabwe, která se údajně ocitla pod útokem paranormálních sil.

„Děje se to už nějakou dobu, že nám na střechu padají kameny,“ svěřuje se Portia Zhou, jejíž domácnost a členové rodiny se náhle ocitli v ohrožení.

Zhou se s prosbou o pomoc obrátí i na své sousedy, kteří následně prohledají okolí domu. Nenajdou nikoho, přesto kameny na dům dopadají stále, což budí strach nejen u postižené rodiny, ale i u obyvatel okolních domů.

„Když nám to sousedka přišla říct, mysleli jsme si, že je to vtip, dokud mi obrovský oblázek neproletěl kolem nohy. Odcházím z doma a budu spát u švagrové,“ vypovídá jeden ze svědků. Ani tentokrát ale nikdo nezaznamenal jakéhokoliv viníka. Pokud ale kameny nevrhá žádný z nazlobených sousedů, kdo tedy?

Vesničané obviňují gobliny, foto John Dickson Batten / Creative Commons / volné dílo

SÍLA SE STUPŇUJE

Někteří vesničané věří, že se sousedství ocitlo pod útokem goblinů. Ve zdejším folkloru goblinové zastávají úlohu zlomyslných skřetů, jejichž jediným cílem je škodit. Dokáží prý páchat škody na majetku, plašit dobytek, zneužívat ženy a vraždit muže.

V Zimbabwe je víra v gobliny silně zakořeněná, protože sousedé postižené rodiny o viníkovi téměř nepochybují. Vyšetřovatelé paranormálních jevů ze západu ovšem za viníka považují spíše poltergeista, neboť vrhání kamenů na dům je jedním z jeho charakteristických projevů. Tím dalším je stupňující se agresivita, kterou Portia Zhou také zaznamenala.

„Zpočátku jsme si mysleli, že to jsou zloději nebo někdo, kdo si z nás dělá legraci. Až do chvíle, kdy se kamenování rozmohla natolik, že útoky přicházejí i za bílého dne,“ uvádí žena.

Otázkou zůstává, co poltergeista do domu přivedlo. Jeho projevy obvykle bývají spuštěny buď nějakými změnami v domácnosti, například rekonstrukcí domu, nebo dlouhodobou frustrací mladšího člena rodiny. O tom se ale zprávy nezmiňují. Z jakého důvodu si neznámé síly vybraly za cíl právě tuto rodinu?

Vrhání kamenů na střechu je jedním z typických projevů poltergeista, foto Pixabay
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 25.5.2022 1.4tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 2.1tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.3tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.8tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]
od Filip Appl 19.5.2022 1.7tis
I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů. I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly […]