26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Démonický bazilišek je možná inspirován skutečným tvorem
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.7.2021
4.9tis
Jaký tvor se stal předobrazem baziliška? Foto: pixabay
497
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Bazilišek se má vyskytovat i v našich končinách, kde vystupuje v různých pověstech. Má prý podobu čtyřnohého kohouta s hadím ocasem a pouhým pohledem nebo dechem prý dokáže usmrtit člověka.

A možná není tak docela pouhým mýtem.

Jaký tvor se stal předobrazem baziliška? Foto: pixabay Bazilišek je napůl kohout a napůl had, foto Marcus Gheeraerts starší / Creative Commons / volné dílo Bazilišek hřebenatý žije ve Střední a Jižní Americe, foto Pixabay Socha hrdiny porážejícího baziliška v Mnichově, foto Onderwijsgek / Creative Commons / CC BY-SA 2.5 nl Sběratel lidové slovesnosti Václav Krolmus, foto Josef Mukařovský / Creative Commons / volné dílo

Bazilišek je jedno z nejslavnějších mýtických stvoření světa o čemž svědčí i fakt, že se v průběhu historie stává významným symbolem v hermetismu, kde zastupuje Merkur a prudký oheň. Český filozof Luboš Antonín (1952–2016) o baziliškovi ve svém Bestiáři píše:

„Podobá se draku. Jen jeho hlava je kohoutí, s velkým hřebenem a lalokem. Vznikl spářením kohouta s ropuchou, vejce snesl kohout, vyseděla je ropucha nebo had.“ Původ a stvoření baziliška se vypráví v různých obměnách, vždy v nich ale figuruje kohout, ropucha a had.

Atributy všech tří zvířat jsou také patrné v jeho podobě. Dnes v lexikonu zvířat bazilišek skutečně existuje, je to ještěr z čeledi leguánovitých s nápadným hřebenem na hlavě. Žije ale jen na území Střední a Jižní Ameriky a je proto vyloučeno, že by se stal předobrazem svého evropského protějšku dávno před objevením Ameriky.  Nebo snad podobný ještěr obývá i Evropu?

Bazilišek je napůl kohout a napůl had, foto Marcus Gheeraerts starší / Creative Commons / volné dílo

SMRTÍCÍ POHLED

Pověsti se sice rozcházejí v líčení zrodu baziliška a na první pohled je patrné, že musí jen o pouhé smyšlenky. Naopak pozoruhodně se folklor shoduje v líčení jeho podoby a několika zásadních vlastností.

Často na něj prý lze narazit ve studnách či sklepeních a člověk, kterého bazilišek spatří, záhy zemře. Pohlédneme-li na baziliška racionálně, můžeme v tomto líčení spatřit druh velkého a zřejmě jedovatého ještěra, který žije v podzemí, v jeskyních či alespoň vyhledává temné vlhké prostředí.

Takový tvor by skutečně existovat mohl, vždyť z amerického kontinentu známe hned dva  nebezpečné ještěry – korovce jedovatého a korovce mexického. Oba ale žijí na poušti a jejich jed  pro zdravého člověka obvykle nebývá smrtelným.

Navíc v Evropě dodnes výskyt ještěra odpovídajícího vzezření nebyl zaznamenán. Mohlo snad jít o poslední exempláře dnes již vyhynulého druhu? Potom vše, co za sebou tento druh zanechal, jsou příběhy, které se vzájemně podobají jako vejce vejci.

Bazilišek hřebenatý žije ve Střední a Jižní Americe, foto Pixabay

VE STUDNI ČÍHÁ SMRT

Bazilišek je znám už od středověku, kdy byl jeho výskyt zaznamenán na mnoha místech Evropy. Z roku 1212 pochází pověst z Vídně, v níž zlý pekař nechce povolit chudému tovaryši sňatek s jeho dcerou. Tu mu prý dá, pouze pokud kohout snese vejce.

Jenže kohout vejce skutečně snese a vyklube se z něj bazilišek, který se usadí ve studni, a z té začnou vycházet jedovaté plyny. Tovaryši ovšem někdo poradí, že bazilišek prý nesnese pohled na sebe samého neboť jeho pohled je smrtelný.

Statečný muž se tak do studny spustí se zrcadlem a bazilišek při pohledu do něj skutečně pojde. Zajímavé je, že velice podobný příběh se podle Václava Krolmuse, českého kněze a sběratele lidové slovesnosti žijícího na přelomu 18.

a 19. století, odehrává také v obci Račiněves na Litoměřicku. I zde žije ve studni bazilišek, od jehož pohledu a ofouknutí každý člověk ještě týž den zemře. Časem se pro vodu už skoro nikdo neodváží. Také tento bazilišek je nakonec zahuben zrcadlem.

Lidé pak údajně často vstupují do sklepů se zrcadlem, aby se případnému baziliškovi mohli bránit. Jsou tyto pověsti inspirované skutečným tvorem?

Socha hrdiny porážejícího baziliška v Mnichově, foto Onderwijsgek / Creative Commons / CC BY-SA 2.5 nl

BAZILIŠEK V AFRICE

Tomu, že možná nejde o pouhou smyšlenku, ale pouze mírně nadnese a lidovou tvořivostí modifikované příběhy s autentickou předlohou, napovídá fakt, že o téměř identickém zvířeti hovoří i afričtí domorodci.

Bytost zvaná inkhomi svým popisem přesně odpovídá evropskému bazilišku. Obrovský had má podle svědků výrazný hřeben na hlavě podobný kohoutímu a vydává skřípavý zvuk, který může znít jako kokrhání. Jak ale vysvětlit jeho vražedný pohled či jedovatý dech?

Určité druhy kober dokáží svůj jed vystříknout na vzdálenost až tří metrů a bezpečně trefit oči oběti. Možná se právě kobra stala předobrazem bájného baziliška. A možná je bazilišek skutečně zatím neznámým druhem jedovatého ještěra, který dokáže svým prudkým jedem zasáhnout člověka.

Sběratel lidové slovesnosti Václav Krolmus, foto Josef Mukařovský / Creative Commons / volné dílo
Foto: pixabay, creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.0tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.5tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.8tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.2tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.7tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]