27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Paranormální jevy
Pomáhala vojákům v 1. světové válce nadpřirozená kavalérie?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 21.4.2022
2.7tis
Měli vojáci jen vidiny, nebo jim skutečně na pomoc přišla paranormální posila? FOTO: Pixabay
282
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Spatřit možného ducha je jedna věc, ale co když se bavíme rovnou o celé přízračné kavalérii, o desítkách duchů naráz? Jak je možné něco takového racionálně vysvětlit?

Měli vojáci jen vidiny, nebo jim skutečně na pomoc přišla paranormální posila? FOTO: Pixabay Pomohlo vojákům ve válce přízračné jezdectvo? Mnozí věří, že ano! FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Ani 26. srpna 1914 není na západní frontě klid, zuří zrovna bitva u francouzského Le Cateau. A právě odtud máme zprávy o jezdcích, kteří jako kdyby se vůbec nebáli o svůj život. Zjevovali se po celém bojišti, řítili se skrze střely nepřátel, někdy je dokonce i napadali a zase mizeli v prachu a dýmu, jako kdyby se rozplynuli!

Reportáž o nevysvětlitelném úkazu přinesl britský deník Daily Mail. Šlo o výpověď očitého svědka, plukovníka britských expedičních sborů, které během 1. světové války pomáhaly Francii. Hovoří o situaci během jednoho z pozdních přesunů.

„Jel jsem ve skupince s dalšími dvěma důstojníky. Povídali jsme si, byli jsme tak unavení, že jsme se snažili hlavně neusnout. A jak jsme tak jeli, všiml jsem si, že v polích po obou našich stranách vidím početný sbor jezdectva.

Působili jako ucelená jednotka a zdálo se, že jedou stejným směrem jako my a že s námi drží tempo,“ řekl plukovník. Prý je takhle pozoroval asi dvacet minut, jeho společníci mezitím úplně ztichli. Nakonec jim řekl, co v polích vidí.

Ukázalo se, že všichni pozorují to samé, po stejný čas. Došli tedy k přesvědčení, že je to skutečná kavalérie. Ale odkud se tu vzala? Důstojník si bere několik mužů a jede neznámým společníkům naproti. Jenže nikoho už nemůžou najít. Nikde ani stopy po žádných jezdcích a noc je čím dál temnější.

Pomohlo vojákům ve válce přízračné jezdectvo? Mnozí věří, že ano! FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Díky bohu, že jsou tady

Záhadné jezdectvo spatří během války i další vojáci. A nejde jen o svědectví pár mužů, existují výpovědi celých vojenských jednotek! Pohrávala si s nervózními a rozrušenými muži jejich psychika? Viděli věci, které tam nebyly?

Oni sami jsou o pravdivosti svých zážitků přesvědčeni. Tak jako korporál Johnstone, který vypovídal pro britský večerník The London Evening News. Tehdy se po náročné celodenní a celonoční cestě blížili k nejzazšímu bodu ústupu, nacházeli se zrovna na předměstí francouzského Langy, blízko Paříže.

„Už svítalo k dalšímu dni, světlo se probouzelo. Najednou jsme před sebou viděli obrovské skupiny kavalérie, seřazené jak při přehlídce. Byli to samí velcí chlapi na krásných urostlých koních. Pamatuji si, že jsem se otočil na kamarády z jednotky a říkám:

‚Díky bohu, už nejsme daleko od Paříže! Koukněte je tu francouzská kavalérie,‘“ vzpomínal Johnstone. I ostatní jezdectvo viděli zcela jasně. Jenže jak se k nim přibližovali, k jejich úžasu se jezdci začali vytrácet.

Zůstala po nich jen mlha a mrazení v zádech vojáků. „Jsem si naprosto jistý, že jsem ty jezdce viděl a že neexistovali pouze v mé představivosti. Nesnažím se tu vytvářet žádnou záhadu – říkám jen fakta,“ uzavřel své povídání Johnstone.

reklama
Související články
od Jiří Nechanický 26.5.2022 26
Polorozbořené ruiny se ztrácejí ve tmě pozdního večera. Trosky pohltila příroda. Krvavé drama, k němuž tu došlo, dosud vyzařuje do okolí svou negativní energii. Tohle místo místní lidé považují za prokleté a vyhýbají se mu. Jiní sem naopak míří, aby odhalili pravdu. Na první pohled běžné domy, chaty a zahrady za sebou mají pohnutou historii. Dosud […]
od Eva Soukupová 25.5.2022 1.8tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 2.6tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.9tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]