Je pozoruhodné, kolik starobylých mostů mělo být postaveno či opraveno s pomocí ďábla. Snad je v tom úžas člověka nad těmito stavebními díly, které znovu spojují cesty přerušené řekou, horským údolím či jinou překážkou. Jedním z takových mostů je i Ponte di Cecco v Itálii.
Most je postavený z travertinu a nachází se u města Ascoli Pisceno. Jeho základy pocházejí až z doby římské republiky a je jedním z nejstarších mostů v oblasti.
Předpokládá se, že byl vybudován v prvním století před naším letopočtem, aby usnadnil cestování po starobylé římské cestě vedoucí k pobřeží Jaderského moře. Spojuje břehy řeky Castellano. Délka mostu je čtyřicet tři metrů a šířka dosahuje téměř pěti metrů. Mostovku drží dva asymetrické oblouky.
Název mostu
Současná podoba mostu je ovšem výsledkem pečlivé rekonstrukce, která proběhla v šedesátých letech minulého století. Most byl totiž v období druhé světové války těžce poškozen německou armádou.
Název mostu je dáván do souvislosti s tajemným středověkým astrologem, který se kdysi o obnovu antického mostu zasloužil. Při této činnosti však požádal o pomoc samotného ďábla.
Pomoc ďábla
Objevují se však i teorie, že název mostu odkazuje spíše na jistého Cecca Aprutina, středověkého stavitele pracujícího na opravách mostu v roce 1349. I zde se vyskytuje příběhová linie o kooperací ďábelských sil.
Jak vidno z výsledné podoby stavby, i po mnoha peripetiích v uplynulých staletích a tisíciletích vypadá most stále dobře. Pokud tedy nemá přímluvu tam nahoře, rozuměj v nebi, možná ho mají na interním seznamu chráněných památek samotné síly pekelné