26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Reportáže
Pompeje: v sobotu večer nebo v neděli ráno?
Mirek Brát
od Mirek Brát 16.7.2021
5.5tis
Vykopávky Pompejí nabízejí i působivé interiéry antických staveb.
452
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Asociace slavné scénky s Felixem Holzmannem není snahou o znevážení piety Pompejí zničených ve starověku výbuchem sopky Vesuv. Chce však poukázat na záhadu zmatku s datací výbuchu, která pravděpodobně úspěšně klamala svět plných pět set let.

Ulice v Pompejích. Přesné datum zániku Pompejí se opíralo především o dopis Plinia mladšího. Pompeje byla vykopané z mocné vrstvy sopečného popela. V pozadí silueta sopky Vesuv.  Vykopávky Pompejí nabízejí i působivé interiéry antických staveb.  

Na fotografii je označení pompejského domu obchodníka s vínem. I tento produkt přispěl k záhadologii správné datace výbuchu Vesuvu. V Pompejích byly nalezeny amfory  s místním  vínem připraveným k distribuci. V srpnu 79 našeho letopočtu  vinobraní ještě neproběhlo.

Jak se vlastně objevilo datum zániku antického města ve stínu Vesuvu? Zdrojem byl dopis Plinia mladšího (očitého svědka katastrofy) historikovi Tacitovi, ve kterém bylo uvedeno, že Vesuv explodoval dne dvacátého čtvrtého srpna roku 79 našeho letopočtu.

O roce výbuchu nebylo sporu. Ale přesný den katastrofy? Nikdo si s tím hlavu nelámal a Pliniovo pomyslné ukázání prstem na konkrétní den v kalendáři bylo bráno doslova jako historické dogma. Do širokého povědomí se toto datum dostalo po roce 1508, kdy zmíněný dopis poslala do světa novinka – knihtisk.

Ulice v Pompejích.

Nové důkazy, nové pochybnosti

Zcela nedávno se však podařilo archeologům a historikům najít a předložit nové důkazy, které s výbuchem Vesuvu 24. srpna roku 79 seriózně polemizují. V Pompejích byla například nalezena mince, která nemohla být vyražena dříve než v září roku 79.

Říjnovou dataci měl nápis nalezený v Pompejích v roce 2018. Potvrdila se tak hypotéza, se kterou pracovali badatelé již na konci 18. století.

Přesné datum zániku Pompejí se opíralo především o dopis Plinia mladšího.

Ti totiž podrobili analýze pozůstatky sortimentu ovoce a zeleniny, které byly nalezeny v „časové konzervě“ zasypaných Pompejí. K jejich překvapení zde nebyly plody typické pro konec léta, ale spíše pro podzimní sklizně, například kaštany.

Stopy typicky letního ovoce byly rovněž objeveny. Nejednalo se však o čerstvé plody, ale o jejich konzervovanou formu.

Na fotografii je označení pompejského domu obchodníka s vínem. I tento produkt přispěl k záhadologii správné datace výbuchu Vesuvu. V Pompejích byly nalezeny amfory s místním vínem připraveným k distribuci. V srpnu 79 našeho letopočtu vinobraní ještě neproběhlo.

Teplé oblečení v závěru italského léta?

Změně datace výbuchu Vesuvu a následného zničení Pompejí ze srpna na říjen, přitakali archeologové, kteří se zabývali těly pohřbenými pod vrstvou sopečného popela. Některé ostatky byly oblečeny do silných vlněných látek typických pro podzim.

Pompeje byla vykopané z mocné vrstvy sopečného popela. V pozadí silueta sopky Vesuv.

Milost pro Plinia mladšího

Zánik Pompejí : v srpnu 79 nebo v říjnu 79? Jisté je, že za tohle dilema Plinius mladší nemůže. Podezírat úspěšného římského právníka z toho, že si popletl datum takového kataklyzmatu, je bláhové. Přesné znění jeho dopisu s vylíčením katastrofy Pompejí se ztratilo v nesčetných opisech ještě před vynálezem knihtisku.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.4tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]