Domů     Reportáže
Pompeje: v sobotu večer nebo v neděli ráno?
Mirek Brát
od Mirek Brát 16.7.2021
5.5tis
Vykopávky Pompejí nabízejí i působivé interiéry antických staveb.
452
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Asociace slavné scénky s Felixem Holzmannem není snahou o znevážení piety Pompejí zničených ve starověku výbuchem sopky Vesuv. Chce však poukázat na záhadu zmatku s datací výbuchu, která pravděpodobně úspěšně klamala svět plných pět set let.

Ulice v Pompejích. Přesné datum zániku Pompejí se opíralo především o dopis Plinia mladšího. Pompeje byla vykopané z mocné vrstvy sopečného popela. V pozadí silueta sopky Vesuv.  Vykopávky Pompejí nabízejí i působivé interiéry antických staveb.  

Na fotografii je označení pompejského domu obchodníka s vínem. I tento produkt přispěl k záhadologii správné datace výbuchu Vesuvu. V Pompejích byly nalezeny amfory  s místním  vínem připraveným k distribuci. V srpnu 79 našeho letopočtu  vinobraní ještě neproběhlo.

Jak se vlastně objevilo datum zániku antického města ve stínu Vesuvu? Zdrojem byl dopis Plinia mladšího (očitého svědka katastrofy) historikovi Tacitovi, ve kterém bylo uvedeno, že Vesuv explodoval dne dvacátého čtvrtého srpna roku 79 našeho letopočtu.

O roce výbuchu nebylo sporu. Ale přesný den katastrofy? Nikdo si s tím hlavu nelámal a Pliniovo pomyslné ukázání prstem na konkrétní den v kalendáři bylo bráno doslova jako historické dogma. Do širokého povědomí se toto datum dostalo po roce 1508, kdy zmíněný dopis poslala do světa novinka – knihtisk.

Ulice v Pompejích.

Nové důkazy, nové pochybnosti

Zcela nedávno se však podařilo archeologům a historikům najít a předložit nové důkazy, které s výbuchem Vesuvu 24. srpna roku 79 seriózně polemizují. V Pompejích byla například nalezena mince, která nemohla být vyražena dříve než v září roku 79.

Říjnovou dataci měl nápis nalezený v Pompejích v roce 2018. Potvrdila se tak hypotéza, se kterou pracovali badatelé již na konci 18. století.

Přesné datum zániku Pompejí se opíralo především o dopis Plinia mladšího.

Ti totiž podrobili analýze pozůstatky sortimentu ovoce a zeleniny, které byly nalezeny v „časové konzervě“ zasypaných Pompejí. K jejich překvapení zde nebyly plody typické pro konec léta, ale spíše pro podzimní sklizně, například kaštany.

Stopy typicky letního ovoce byly rovněž objeveny. Nejednalo se však o čerstvé plody, ale o jejich konzervovanou formu.

Na fotografii je označení pompejského domu obchodníka s vínem. I tento produkt přispěl k záhadologii správné datace výbuchu Vesuvu. V Pompejích byly nalezeny amfory s místním vínem připraveným k distribuci. V srpnu 79 našeho letopočtu vinobraní ještě neproběhlo.

Teplé oblečení v závěru italského léta?

Změně datace výbuchu Vesuvu a následného zničení Pompejí ze srpna na říjen, přitakali archeologové, kteří se zabývali těly pohřbenými pod vrstvou sopečného popela. Některé ostatky byly oblečeny do silných vlněných látek typických pro podzim.

Pompeje byla vykopané z mocné vrstvy sopečného popela. V pozadí silueta sopky Vesuv.

Milost pro Plinia mladšího

Zánik Pompejí : v srpnu 79 nebo v říjnu 79? Jisté je, že za tohle dilema Plinius mladší nemůže. Podezírat úspěšného římského právníka z toho, že si popletl datum takového kataklyzmatu, je bláhové. Přesné znění jeho dopisu s vylíčením katastrofy Pompejí se ztratilo v nesčetných opisech ještě před vynálezem knihtisku.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]