Asociace slavné scénky s Felixem Holzmannem není snahou o znevážení piety Pompejí zničených ve starověku výbuchem sopky Vesuv. Chce však poukázat na záhadu zmatku s datací výbuchu, která pravděpodobně úspěšně klamala svět plných pět set let.
Jak se vlastně objevilo datum zániku antického města ve stínu Vesuvu? Zdrojem byl dopis Plinia mladšího (očitého svědka katastrofy) historikovi Tacitovi, ve kterém bylo uvedeno, že Vesuv explodoval dne dvacátého čtvrtého srpna roku 79 našeho letopočtu.
O roce výbuchu nebylo sporu. Ale přesný den katastrofy? Nikdo si s tím hlavu nelámal a Pliniovo pomyslné ukázání prstem na konkrétní den v kalendáři bylo bráno doslova jako historické dogma. Do širokého povědomí se toto datum dostalo po roce 1508, kdy zmíněný dopis poslala do světa novinka – knihtisk.

Nové důkazy, nové pochybnosti
Zcela nedávno se však podařilo archeologům a historikům najít a předložit nové důkazy, které s výbuchem Vesuvu 24. srpna roku 79 seriózně polemizují. V Pompejích byla například nalezena mince, která nemohla být vyražena dříve než v září roku 79.
Říjnovou dataci měl nápis nalezený v Pompejích v roce 2018. Potvrdila se tak hypotéza, se kterou pracovali badatelé již na konci 18. století.

Ti totiž podrobili analýze pozůstatky sortimentu ovoce a zeleniny, které byly nalezeny v „časové konzervě“ zasypaných Pompejí. K jejich překvapení zde nebyly plody typické pro konec léta, ale spíše pro podzimní sklizně, například kaštany.
Stopy typicky letního ovoce byly rovněž objeveny. Nejednalo se však o čerstvé plody, ale o jejich konzervovanou formu.

Teplé oblečení v závěru italského léta?
Změně datace výbuchu Vesuvu a následného zničení Pompejí ze srpna na říjen, přitakali archeologové, kteří se zabývali těly pohřbenými pod vrstvou sopečného popela. Některé ostatky byly oblečeny do silných vlněných látek typických pro podzim.

Milost pro Plinia mladšího
Zánik Pompejí : v srpnu 79 nebo v říjnu 79? Jisté je, že za tohle dilema Plinius mladší nemůže. Podezírat úspěšného římského právníka z toho, že si popletl datum takového kataklyzmatu, je bláhové. Přesné znění jeho dopisu s vylíčením katastrofy Pompejí se ztratilo v nesčetných opisech ještě před vynálezem knihtisku.