V lednu roku 2003 byla u západního pobřeží Austrálie objevena tchajwanská rybářská loď High Aim 6. Po její posádce však nebylo ani stopy. Plavidlo nebylo poškozeno, mělo funkční motory, na palubě byly zásoby potravin. Co se zde asi odehrálo?
Inkriminovaná rybářská loď vyplula z přístav Liuchiu na jihu Tchaj-wanu dne 31. října 2002. Ačkoli bylo plavidlo registrováno na Tchaj-wanu, plulo pod indonéskou vlajkou.
Australské úřady se nejprve domnívaly, že loď byla zapojena do pašování nelegálních imigrantů. Toto podezření se ale nepotvrdilo.
Pátrání po posádce
Začalo se spekulovat i o případném mimozemském únosu. Není divu, žádná racionální vysvětlení se zdánlivě nenabízela pro skutečnost, že celá posádka z funkčního plavidla tak náhle zmizela.
Vyšetřovatelé z Indonésie se však rozhodli pátrat po členech posádky a nakonec bylo jejich úsilí korunováno dílčím úspěchem.
V indonéské provincii Sulawesi se jim údajně podařilo vystopovat jednoho člena posádky. Ten měl vypovědět, že na lodi došlo k lodní vzpouře. Co se přesně stalo, jaký byl motiv pro vzbouření posádky, se však zjistit nepodařilo.
Otazníky zůstávají
Celá událost zmizení posádky tchajwanské rybářské lodi v roce 2003 je i v současnosti pokládána za ne zcela vyjasněnou.
Podpůrným argumentem pro proběhnuvší lodní vzpouru je ovšem fakt, že k podobnému incidentu na jednom indonéském plavidle došlo již v minulosti. Přesto se někteří badatelé nechtějí vzdát ani teorie mimozemského únosu.
Poukazují zejména na neúplnou, ba zmatenou výpověď muže zadrženého v provincii Sulawesi. Ten si prý mohl verzi lodní vzpoury vymyslet ze strachu před nějakou jinou hrozbou, která nepocházela z našeho světa. Jakou, zde se fantazii meze nekladou.