26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Paranormální jevy
Postrach šarlatánů měl narazit na poltergeista
Filip Appl
od Filip Appl 1.9.2022
3.0tis
Duchové a tajemné jevy byly Priceovým životem. Foto: Pixabay
289
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Skupina badatelů prohlíží rozbité nádobí v kuchyni jednoho londýnského domu, když v tom se odkudsi ozve hlasitá rána a křik. Majitelka domu ukazuje na těžkou komoru, která se prý náhle sama převrátila.

Začíná paranormální vyšetřování vedené lovcem duchů Harry Price. Mužem, kterého dodnes mnozí považují za jednoho z nejvýznamnějších britských parapsychologů.

Duchové a tajemné jevy byly Priceovým životem. Foto: Pixabay Price s údajným duchem. Foto: Creative commons/William Hope/Volné dílo Fara v Borley po požáru. Foto: Creative commons/neznámý autor/volné dílo

Ostatně jeho zájem o věci tajemné se začal rýsovat už v mládí, kdy se zajímal o archeologii či spiritismus. Brzy se stal amatérským iluzionistou a psychologem odhalujícím podvodníky. Sám ovšem nebyl tak docela skeptikem a nevěřícím.

Tvrdil, že některá média mohou skutečně mluvit pravdu a že navázání se světem duchů je možné. Přesvědčil se o tom na vlastní kůži?

ZKOUMAL I BORLEY

S postupem času přichází první velké případy. V roce 1930 je Price přizván k seanci konané v Národní laboratoři psychického výzkumu, na které má dojít ke kontaktu s duchem čerstvě zesnulého irského letce a atleta Herberta C.

Irwina (1894–1930). Parapsycholog v tomto případě nedává jasné stanovisko a možnost, že se duch objevil, nevylučuje. Později ale přitvrdí a odhaluje třeba podvody skotského média Helen Duncanové (1897–1956).

Známý je i kvůli vyšetřování slavné fary v Borley, kde mělo již po desetiletí docházet k nejrůznějším nadpřirozeným jevům. Během svého zkoumání dokumentuje řadu údajných strašidel, které měly na místě působit a přispívá tak k pověsti fary jako nejstrašidelnějšího domu v Británii.

Záhy se však i on sám dostává do podezření, že si některé tam zachycené jevy vymyslel nebo že je na něj sehráli jiní členové Společnosti pro psychický výzkum, do které patřil. Který jiný případ tak považujeme za jeho nejvýznamnější?

Price s údajným duchem. Foto: Creative commons/William Hope/Volné dílo

PŘÍPAD Z BATTERSEA

V jedné Priceově knize jsou poměrně podrobně popsány události z roku 1928, ke kterým mělo dojít v jedné menší vile v londýnské čtvrti Battersea. Price je přivolán poté, co v domě opakovaně dojde k zásahu neznámé síly.

Ta rozbíjí okna, pohazuje věcmi a nenechá spát tamní rodině Robinsonových. Price se svými společníky se během návštěvy stávají svědky toho, jak z ničeho nic padá k zemi nábytek nebo běžné předměty z polic.

Ačkoliv policie podezírá dospívajícího syna z rodiny, sám Price si tím, co se v domě odehrává, není jistý. „Domnívám se, že důkazy pro abnormálnost těchto událostí jsou mnohem silnější, ne pro teorii, že za potíže byli zodpovědní členové rodiny Robinsonů,“ uvádí Price, pro kterého je tento případ jedním z nejsilnějších v celé jeho kariéře. Narazil snad na to, čemu později začnou mnozí badatelé říkat poltergeist?

Fara v Borley po požáru. Foto: Creative commons/neznámý autor/volné dílo
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 75
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 170
Uri Geller (*1946) je muž, jenž prý disponuje snad všemi druhy nadpřirozených schopností. Geller proklamuje, že dokáže silou mysli ohýbat příbory či hýbat s věcmi. Veřejně předvádí, jak dokáže číst myšlenky, či pouhou silou vůle zastaví výtah.     Od poloviny 90. let 20. století se navíc pouští i do myšlenkografie. Člověk, který má mít […]
od Mirek Brát 24.9.2022 2.6tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]