14. července 1789: Začíná Velká francouzská revoluce, o níž se někdy spekuluje, že byla plánována a organizována tajnou společností svobodných zednářů.
Domů     Posvátná geografie jihoamerické Bolívie: Kdo vytvořil záhadné linie Sajama?
Posvátná geografie jihoamerické Bolívie: Kdo vytvořil záhadné linie Sajama?
od 15.12.2024
3.2tis
Hora Sajama
330
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Vulkán Sajama nacházející se v jihozápadní části jihoamerické Bolívie dodnes obestírá velké tajemství. Jeho vrchol je pokrytý sítí tisíce dokonale rovných přímek vyrytých do země. Není jasné, proč byly vytvořeny, ani kým. 

Hora Sajama Aimé Félix Tschiffely s „Manchou“, jedním ze dvou koní, na kterých jezdil během plavby Buenos Aires-New York, která trvala 3 roky, od roku 1925 do roku 1928. Alfred Métraux, 1932

Jejich stáří se odhaduje na tisíce let, přesto za nimi musel stát někdo, jehož znalosti dalece překračují naše chápání. 

Argentinský dobrodruh Aimé Felix Tschiffely (1895–1954) je předurčen k neklidnému životu plnému dobrodružství. „Vy mi tedy chcete tvrdit, že to nejsou cesty?“ ptá se zvýšeným hlasem ajmarských indiánských průvodců Tschiffely.

„Tak k čertu, co to tedy je, kdo je udělal a proč vedou až na vrchol sopky?“  A zase stejná odpověď: „Ale pane, to jsou Sajamas, ty jsou tady odpradávna.

To ony vedou sílu z nitra země do světa.“ Švýcarského cestovatele teď jistě napadala nejedna peprná věta o „dlouhém vedení“. Ale jen díky jejich pomoci se totiž mohl jako sedmý cizinec v pořadí podívat na náhorní plošiny Altiplana ze samotného vrcholu.

A jako první vůbec si všimne pravidelné sítě bílých linek, které se v náhodných paprscích i přesných rovnoběžkách rozbíhají od sopky Sajama do celého kraje.

Aimé Félix Tschiffely s „Manchou“, jedním ze dvou koní, na kterých jezdil během plavby Buenos Aires-New York, která trvala 3 roky, od roku 1925 do roku 1928.
Aimé Félix Tschiffely s „Manchou“, jedním ze dvou koní, na kterých jezdil během plavby Buenos Aires-New York, která trvala 3 roky, od roku 1925 do roku 1928.

Linie ze Sajamy

S pomocí jednoduchého fotografického přístroje badatel pořizuje pár snímků tohoto fenoménu a cestou dolů ještě na několika místech odebírá vzorky. Snad je to z toho řídkého vzduchu, ale hlavu má mnohem těžší, než když stoupal k oblaky zahalenému vrcholu.

„Jestli to vyjde, bude to mnohem větší poprask než celá planina Nazca se svými neumělými animálními obrazci,“ myslí si Tschiffely, když začíná klepat na dveře archeologických ústavů.

Jeho fotografiím a vyprávěním o „bílých pěšinách, které vedou v liniích odnikud a nikam“, se však většina odborníků vysměje. 

Švýcaři se dálek nebojí

Jediný, kdo je vyprávěním unesen, je antropolog Alfred Metraux (1902 –1963). Svou roli tu možná hrají i „národní“ sympatie, protože se jedná také o Švýcara.

Během několika dní ve švýcarském městě Lausanne se svou ženou organizuje vše potřebné pro expedici, a vyrážejí do Bolívie. Metraux je trochu jiný kalibr, a tak jeho zprávy rázem otřásají evropskou učenou společností.

První depeše z Bolívie ukazují, že ten „koňák z Buenos Aires“ rozhodně nepřeháněl.  Bílé cesty prý měří ne stovky, ale hned desítky tisíc kilometrů!

Metraux jako první přichází s celou řadou informací, které jsou pro výzkum fenoménu geoglyfů (motivy vytvořené na zemském povrchu) nedocenitelné.

Alfred Métraux, 1932
Alfred Métraux, 1932

Příliš mnoho cest

Ve svých zprávách z terénu Metraux popisuje průzkum 426 hlavních linií a upozorňuje na fakt, že toto číslo není konečné. Stovky dalších jsou v okolí dochovány jen ve fragmentech a mnohem více jich už zmizelo.

Nejběžnější délka jedné takové cesty činí přibližně 20 kilometrů, ovšem výjimkou nejsou ani stokilometrové „dálkové“ trasy.  V průměru je bílá linie široká jeden až tři metry, přičemž tloušťka této „tepny“ prý zdaleka není náhodná.

Jejich výskyt byl zaznamenán na 22 525 kilometrech čtverečních (zhruba jako dva Středočeské kraje). Nejhustší koncentrace je přitom v těsném okolí sopky, kde bychom prý napočítali na 160 kilometrů dlouhé bílé linie.

Víme, jak stezky vznikly, toť vše

Metraux udává i pravděpodobný výrobní postup, který sám v rámci experimentu předvádí. Spočívá v odkrývce svrchní vrstvy zeminy a odhalení kamenitého substrátu, jenž vlivem okolních podmínek oxiduje a zesvětlá.

Dodává, že celé „dílo“ není patrné ze země, ale jen z vyvýšených míst, skal a kopců. Odtud tedy musel být celý stavební proces řízen! Samotné útvary jsou liniového charakteru, přímé, rovné a neodchylují se od svého směru.

Nezobrazují sice nic konkrétního, energie vynaložená na jejich vytvoření však musela být ohromná. Metrauxovi, který už za sebou měl profesně úspěšné „řešení záhad Velikonočního ostrova“, teď zůstala k zodpovězení ta samá otázka, co předtím Tschiffelymu. „Kdo to udělal a proč?“

Otázku „Kdo?“ má pomoci odhalit datace artefaktů. Jenže badatelé záhy narazí. Ty nejstarší geoglyfy lze zařadit do období 3000 př. n. l., mladší pak mezi 900 př. n. l.– 200.

Toto široké časové pásmo však pokrývá období tří různých národů (Ajmarové, Čipajové, Karangasové) a desítek dynastií domorodých panovníků. A potomci všech dodnes shodně tvrdí: „My je neudělaly, ty jsou tady odpradávna.“ 

Zdroje informací: Aveni, Anthony. Between the Lines: The Mystery of the Giant Ground Drawings of Ancient Nasca, Peru. Austin, Texas: University of Texas Press, 2000, Bauer, Brian. The Sacred Landscape of the Inca: The Cusco Ceque System. University of Texas Press, Austin, 1998. Wikipedia.org
Foto: 1: CC, Volné dílo, 2: Neznámý autor - Generální archiv národa, volné dílo, 3: Charles Mallison , CC BY-SA 3.0
Lokalita:
Související články
od 14.7.2025 931
V chladných vodách Severního Atlantiku, daleko od civilizace, stojí osamělý maják na jednom z nehostinných Flannanových ostrovů. V prosinci roku 1900 však toto místo zahalila děsivá a dodnes nevyřešená záhada. Tři zkušení majáčníci – Thomas Marshall, James Ducat a Donald McArthur – zmizeli beze stopy z majáku, který nechali v perfektním stavu. Žádné známky boje, nehody, ani zoufalství. Jen opuštěn
od 13.7.2025 2.0tis
Hluboko v odlehlém norském údolí Hessdalen se po desetiletí děje něco, co defyje jednoduché vysvětlení. Místní obyvatelé i vědci zde pravidelně pozorují podivná, barevná světla, která se pohybují po obloze, vznášejí se, mění tvar a dokonce se zdá, že reagují na své okolí. Co způsobuje tyto záhadné světelné jevy, které se objevují bez jakéhokoli zvuku či zjevného zdroje? Jsou to přírodní úkazy, nez
od 13.7.2025 2.3tis
Na podzim 2017 oblétne svět šokující zpráva o tom, že vědcům z univerzity v americkém Buffalu se podařilo prokázat, že bájný yetti neexistuje. Prý jde prostě jen o medvěda. Pojďme se jejich objevu podívat na zoubek. Zjistíme totiž, že se o výsledku výzkumu dá minimálně pochybovat. Výzkum vede bioložka Charlotte Lindquist a jeho výsledky jsou prezentová
od 12.7.2025 3.2tis
Více než tisíc kamenných lodí najdete po celé Skandinávii. Nejpozoruhodnější z nich se nazývá Ales Stenar a nachází se v jižním Švédsku. V jejích útrobách má být údajně ukryt hrob mýtického krále.  Vědci se dokonce domnívají, že může jít o jakousi vesmírnou observatoř. Kdo ale loď vystavěl? A mohla mít další skryté účely? Druid pokyne svým žezlem a země s
od 11.7.2025 3.2tis
V březnu 1918 se uprostřed zuřící první světové války odehrála jedna z nejpodivnějších a nejtragičtějších námořních záhad v historii USA. Obrovský uhelný transportér USS Cyclops, plující s 309 lidmi na palubě a těžkým nákladem manganové rudy, jednoduše zmizel beze stopy někde v Atlantiku, mezi ostrovem Barbados a pobřežím USA. Nebyl vyslán žádný nouzový signál, nalezeny žádné trosky ani přeživší.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz