20. dubna 1535: Záhadný světelný jev známý jako Stockholmský zázrak se rozzáří na obloze.
Domů     Posvátná hora Kailas: Může být vchodem do magické říše?
Posvátná hora Kailas: Může být vchodem do magické říše?
od 22.2.2025
3.2tis
Zvláštní tvar hory připomínající čtyřbokou pyramidu vede některé vědce ke spekulacím o jejím umělém původu.
361
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Jedna z nejtajemnějších hor světa přitahuje pozornost záhadologů, geologů i horolezců. Na svém vrcholu má skrývat záhadnou pyramidu a pod ní či dokonce uvnitř hory údajně žijí dokonalé bytosti. Navíc může být hora spojena se Stonehenge či Velikonočním ostrovem!

Zvláštní tvar hory připomínající čtyřbokou pyramidu vede některé vědce ke spekulacím o jejím umělém původu. Kailás chovají v posvátné úctě hned čtyři východní náboženství. Na vrcholu hory či v jejím nitru podle pověstí sídlí bohové.

Hora Kailas se nachází v západním Tibetu v pohoří Transhimálaj. Její výška je 6638 metrů a její tvar je podobný téměř pravidelné pyramidě s vrcholovými partiemi pokrytými ledem a věčným sněhem.

O zhruba 30 kilometrů dále jižním směrem se nachází dvojice posvátných jezer Manasarovar a Rakas. Také Kailas je posvátná, a to dokonce hned pro čtyři asijská náboženství, který jsou bönismus, buddhismus, hinduismus a džinismus.

Je také opředena mýty a legendami. Kvůli její posvátné nedotknutelnosti dosud žádný horolezec nikdy nedokázal zdolat její vrchol. A to včetně takového esa, jako je Ital Reinhold Messner (*1944), který se ve finále rozhodl raději se o to ani nepokusit. Jaké záhady tedy hora ukrývá?

V blízkosti hory se rychleji stárne

Jedna z velmi rozšířených legend vypráví o tom, že pod horou se nachází jeden ze vstupů do bájné říše Shamballa. Má jít o nejvyšší duchovní dimenzi, ve které žijí velmi vyspělé bytosti. Vchod do ní je různými způsoby zabezpečen proti vniknutí smrtelníka.

U první ze sedmi bran prý každý potenciální vetřelec velmi rychle zestárne. Dalo by se nad tím mávnout rukou jako nad spoustou podobných pověstí, ale zdá se, že by na tom přece jenom mohlo být něco pravdy.

Tvrdí to aspoň ruský lékař a záhadolog Ernst R. Muldašev (*1948), který údajně zjistil, že v blízkosti hory Kailas běží čas mnohem rychleji. Podle jeho slov za pouhých dvanáct hodin, které zde člověk stráví, zestárne zhruba o dva týdny.

Důkazem má být zrychlený růst nehtů a vlasů. I když je profesor Muldašev autorem několika knih o Tibetu a zajímá se o výzkum tajemných civilizací, je mnohdy považován za šarlatána a nepříliš důvěryhodnou osobu i lidmi, pohybujícími se ve stejných kruzích. Může být tedy jeho tvrzení vůbec považováno za bernou minci?

Kailás chovají v posvátné úctě hned čtyři východní náboženství.
Kailás chovají v posvátné úctě hned čtyři východní náboženství.

Nepokořitelný vrchol

A jak je to s údajnou nezdolatelností hory? Podle legend bohové nedovolí žádnému smrtelníkovi stanout na jejím vrcholu. Pokud se k němu někdo vydal, počasí se prý vždy pokazilo natolik, že se výstup musel odložit.

V případě, že se odvážlivci nahoru přece jenom vydají, ztratí směr a sejdou z cesty. V roce 1980 prý čínské úřady dokonce sdělí horolezci Reinholdu Messnerovi, že žádná podobná hora neexistuje.

O sedm let později se mu však podaří přece jenom získat povolení k výstupu, které však nakonec po důkladném rozmýšlení nevyužije. Na samotném vrcholku hory má být umístěna pyramida, dokonce s tajnými prostory uvnitř.

Vchod do jejího nitra však prý znají jen vyvolení. Toto tvrzení je obtížné ověřit, když na jejím vrcholu ještě nikdy nikdo nestanul. Geologové se však domnívají, že vrchol ve tvaru pyramidy je čistě přírodním dílem. Kdo má tedy pravdu?

Na vrcholu hory či v jejím nitru podle pověstí sídlí bohové.
Na vrcholu hory či v jejím nitru podle pověstí sídlí bohové.

Strategické umístění hory

„V tichu noci se ozývaly podivné zvuky, vycházející z hory. Jednou jsme s kolegy slyšeli z jejího nitra zvuk padajících kamenů,“ popsal profesor Muldašev. Je to jen pohádka nebo se jeho tvrzení dá věřit?

Ať už ano či ne, hora Kailas je umístěna na strategickém místě. Vzdálenost od ní k severnímu pólu je přesně 6666 kilometrů, stejně daleko je pak k posvátnému a mýty opředenému místu, anglickému Stonehenge.

Kailas se nachází na pomyslných spojnicích i s dalšími podobnými monumenty. Pokud bychom spojili vrchol Kailasu a severní pól po obvodu Země, protne nejvýznamnější obřadní centrum Střední Ameriky Teotihuacán.

A když spojíme Kailas se středem Země, na druhé straně zeměkoule se zase dostaneme k Velikonočnímu ostrovu. To už nevypadá jako pouhá náhoda. Tibetská hora tak zatím zůstává zahalena oparem tajemna. Podaří se někdy někomu rozluštit její záhadu?

Zdroje informací: Hledání Města bohů I, Ernst Rifgatovič Muldašev, Encyclopædia Britannica, sacredsites.com
Foto: 1 Ondřej Žváček / Creative Commons / CC BY 2.5 2 Jean-Marie Hullot / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 3 neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Lokalita:
Související články
od 19.4.2025 1.0tis
Když vás pohltí časová smyčka, ocitnete se na místě, kde neexistuje čas a žádný váš čin nemá smysl. Vše se zde totiž odehrává stále dokola a nebere to konce! Zbytek života tak můžete strávit neustálým opakováním jedné a té samé situace. Že jde o nesmysl? Teorie záhadologů i skutečné příběhy těch, jež měli s časovou smyčkou „tu čest“, nasvědčují opaku... V
od 19.4.2025 1.7tis
Stal se bavorský Konnersreuth městem zázraků? Prostá děvečka Theresie Neumann se údajně nevysvětlitelně uzdravuje a uniká smrti. Několik desetiletí odmítá přijímat potravu i tekutiny a prožívá utrpení Ježíše Krista. Na těle se jí objevují stigmata. Sleduje ji gestapo, ale Adolf Hitler se neodvažuje proti ní zasáhnout. Jde o náboženskou hysterii, nebo o doposud nevysvětlenou záhadu? [gallery
od 18.4.2025 2.0tis
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone v italském městě Frascati. „Můžete si koupit, co chcete,“ říkají mu mniši. „Copak je tohle?“ zbystří náhle Voynich. V ruce drží jakousi knihu s odřenou perg
od 17.4.2025 1.9tis
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu neidentifikovatelných létajících objektů se chopil hlavně tým kolem nově vzniklého Projektu Záře. Co se badatelům v čele s ufologem Vladimírem Šiškou podařilo za ta desetiletí zjistit? [gallery ids="
od 17.4.2025 2.4tis
Na konci ledna roku 2016 obletí svět informace o zvláštních útocích v australském městečku Napier. Konkrétně jde o tři incidenty, během nichž byli místní lidé někým nebo něčím pokousáni. Někteří obyvatelé tvrdí, že ve městě řádí upíři. Má panika v Napieru reálný základ? Městečko Napier se nachází v novozélandském regionu Hawke's Bay na
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
21stoleti.cz
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzd
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Musela jsem bojovat o muže
skutecnepribehy.cz
Musela jsem bojovat o muže
Když jsem se seznámila s tehdy čerstvě rozvedeným Petrem, jeho dospělá dcera Alena byla stále na svého otce velmi silně citově vázaná. Věděla jsem tedy, že vztah s Alenou nebude snadný, ale nikdy jsem si nemyslela, že by se dcera mého milovaného muže mohla stát hrozbou pro náš vztah. Snažila jsem se tedy být trpělivá. Napřed mě
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
nasehvezdy.cz
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
V seriálu Děcko hraje Judit Pecháček (36) matku, která má komplikovaný vztah se svými dětmi. A nyní herečka přiznala, že ani se svou skutečnou maminkou Ágnes Bardos nemá a nikdy neměla úplně idylické
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
historyplus.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016),
Péče jako peříčko
nejsemsama.cz
Péče jako peříčko
Citlivá pleť vyžaduje pravidelnost, trpělivost a ty správné kosmetické produkty. Jen tak můžete dosáhnout viditelných výsledků a úžasného efektu. Patříte-li k těm, kdo mají citlivou pleť, dobře víte, jak moc je náchylná k podráždění. A jen tak nějaký kosmetický produkt jí nemusí vždy „sednout“. Rozhodí ji jakýkoli kontakt s dráždivými látkami, vysokými nebo nízkými teplotami, sluncem, silným větrem či suchým vzduchem.
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz