27. července 2014: Záběry kamery z anglického divadla Brookside v Essexu ukážou, jak se v prázdném sále sama od sebe hýbe židle.
Domů     Posvátný meč Kusanagi: Je korunovační klenot jen legendou?
Posvátný meč Kusanagi: Je korunovační klenot jen legendou?
od 18.3.2023
3.3tis
Porážka osmihlavé bestie, foto Toyohara Chikanobu / Creative Commons / volné dílo
344
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Japonsko má celkem tři posvátné korunovační klenoty: svatý drahokam Yasakani no Magatama, svaté zrcadlo Yata no Kagami a svatý meč Kusanagi. Právě ten je přitom opředen řadou mýtů, ale také spekulací. Proč vzácný meč Kusanagi nesmí spatřit žádný smrtelník? Je možné, že ve skutečnosti vůbec neexistuje?

Porážka osmihlavé bestie, foto Toyohara Chikanobu / Creative Commons / volné dílo Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo

Hrůzná příšera, osmihlavý had Yamato-no-Orochi, byl poražen. Bůh Susano-ó se u toho sice pěkně zapotil, ale lidé mu budou vděčni za to, že je zbavil krutého uzurpátora. Obludný had naposledy vydechne a jeho tělo zůstává bezvládně ležet na zemi.

Co se to ale zablesklo v dýmu vycházejícím z jeho útrob? Je to meč! Bájný meč Ame no murakumo no tsurugi, tedy Meč nebeského mračna. Dnes je ale známější pod názvem Kusanagi no tsurugi – Meč hada.

Stává se součástí japonské mytologie a mnozí věří, že je skutečný. Vždyť má být i součástí japonských korunovačních klenotů! Jenomže proč jej tedy nikdy nikdo neviděl a proč ti, kteří jej prý spatřili, záhy nato zemřeli?

Vymyšlená zbraň vymyšleného hrdiny?

Meč nebeského mračna má později získat Yamato Takeru, syn japonského císaře Keika (měl vládnout na přelomu 1. a 2. století). Daruje mu jej jeho teta Yamato Hime, která je velekněžkou ve Velké svatyni v Ise, kde je zbraň uložena.

Během jedné ze svých loveckých výprav se Yamato Takeru dostane do léčky. Jeho nepřátelé jej v provincii Sagami vlákají do otevřených pastvin, kde okolo něj pomocí hořících šípů zapálí suchou trávu. Chtějí, aby princ uhořel.

Ten má však zázračný meč, kterým hořící trávu poseče, přičemž zjistí, že zbraň má sílu ovládat vítr. Obrátí tak směr požáru a plameny nasměruje proti těm, kteří ho chtěli zabít. Byl ale vůbec Yamato Takeru skutečný?

O jeho životě se mluví jen v legendách a neexistuje žádný důkaz toho, že by někdy opravdu žil. Nemůže jít jen o smyšleného hrdinu? A nemůže pak být vymyšlený i meč Kusanagi?

Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Kde je mu konec?

Za důkaz toho, že jde o skutečný předmět, lze považovat zmínku v Nihon Shoki, jedné z nejstarších knih japonské historie. Podle této kroniky měl být meč Kusanagi roku 688 umístěn ve Velké svatyni v Ise.

Když ale umírá císař Temmu (631–686), vina za jeho smrt padá právě na posvátný meč. Měl prý na císaře přivolat nemoc! Proto je meč převezen do svatyně Atsuta ve městě Nagoya (prefektura Aichi). Tady pak putování legendární zbraně končí. Znamená to, že meč Kusanagi je zde uložen dodnes?

Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo
Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo

Za pohled se platí životem!

V období Edo (1603–1867) má prý meč spatřit jistý šintoistický mnich. Podle něj má tvar jako puškvorec, je bílé kovové barvy a měří asi 84 centimetrů. Krátce nato má ale mnich za nejasných okolností zemřít. Stal se snad další obětí kletby meče?

Zatímco podle tohoto nepodloženého svědectví mnicha se má meč stále nacházet ve svatyni ve městě Nagoya, další legendy mluví o jeho osudech jinak.

Epos Heike Monogatari například líčí, jak císař Antoku z rodu Tairů prohraje roku 1185 bitvu s rodem Minamoto a je donucen spáchat sebevraždu – skočí i s mečem do hlubin moře.

Jiný příběh zase vypráví, že meč měl být ukraden a dochovala se prý jen jeho kopie, kterou nechává v 6. století vyrobit císař Sudžin. Historikové jsou ale zajedno, že Sudžin je jen bájnou postavou.

Jak je to tedy doopravdy s mečem, který má být – coby symbol ctnosti a odvahy – oficiální součástí japonských korunovačních klenotů?

Zná císař pravdu?

Záhadu Meče nebeského mračna chce rozluštit i štáb japonské televizní stanice NHK. Koncem minulého století se proto dokumentaristé vydávají do svatyně Atsuta ve městě Nagoya, kde se má klenot podle četných legend nacházet doposavad.

Kněží svatyně ale odmítají meč komukoliv ukázat. Jeho existenci přitom sami nikdy nepotvrdí, ale ani nevyvrátí. Jediné, co mohou filmaři spatřit, je pouhá maketa.

Pravdu o legendární zbrani tak zřejmě znají jen mniši – strážci posvátného tajemství, a sám císař Japonska, při jehož korunovaci by se meč měl používat.

Spatřil někdy současný japonský císař Akihito (*1933) legendární meč Kusanagi, anebo se jeho korunovace musela obejít bez meče?

Foto: Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 26.7.2024 802
Když osmadvacetiletá Argentinka Analía Bouter porodila 3. dubna 2012 v nemocnici ve městě Resistencia předčasně v 6. měsíci holčičku, lékaři jí oznámili, že její dcerka je mrtvá...   Půl hodiny po porodu dítě uložili do malé rakve, kterou umístili do mrazáku v márnici. Tam se teplota pohybuje kolem 2 °C. O 12 hodin později šla dát Bouter s manžel
od 23.7.2024 2.9tis
Nevysvětlitelné věci se kolem nás dějí každý den. Myslíte, že ne? Možná si jich jen málo všímáte. Případ španělského farmáře, kterému během noci dorostla amputovaná noha však přehlédnout nelze. V 17. století ho jako jediný svého druhu uznává zázrakem samotná katolická církev. Jedná se o rozsáhlé spiknutí, nebo o ojedinělé boží kouzlo? Ten veče
od 19.7.2024 3.0tis
O některých pramenech v České republice se mluví v souvislosti se zázraky. Podle celé řady svědků totiž dokážou zásadním způsobem zlepšit zdravotní stav nemocných lidí. Opravdu je něco takového možné? Boží voda Pramen Boží voda nedaleko Turnova se stává proslulým ve druhé polovině 18. století, kdy má díky němu dojít k nevysvětlitelnému uzdravení špitá
od 16.7.2024 3.3tis
V Jaderském moři se nachází mysteriózní Mys Planka. Jde o nejvýraznější výběžek pevniny vybíhající do moře v lokalitě dalmatského pobřeží Chorvatska, jihovýchodně od obce Rogoznica, v Šibenicko-kninské župě. Je spojen s jednou zázračnou událostí. Jakou? V době antiky se Mysu Planka říkalo Diomedův mys, podle řeckého mytologického hrdiny-bojovníka od maloasijské Tróje. Ten se měl údajně plavit p
od 12.7.2024 3.2tis
Hustá džungle se rozestoupí a za mýtinou se objeví vchod do nevábně vypadající sluje. Že právě zde dochází k zázračným uzdravením, by hádal málokdo. U vchodu do jeskyně totiž nejsou žádné rituální sošky, vycpané mrtvoly zvířat, vybělené kosti ani hrůzu nahánějící fetiše. Přesto jde o nejmystičtější místo na celém Fidži.     Kde jinde, než
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské