19. března 1919: Vrah říkající si Sekerník z New Orleansu v jednom z dopisů oznámí, že se chystá po půlnoci vraždit, ale ušetří všechny, kteří budou v klubu, kde hraje jazz. Tu noc jsou všechny tyto podniky plné.
Domů     Posvátný meč Kusanagi: Je korunovační klenot jen legendou?
Posvátný meč Kusanagi: Je korunovační klenot jen legendou?
od 18.3.2023
3.3tis
Porážka osmihlavé bestie, foto Toyohara Chikanobu / Creative Commons / volné dílo
344
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Japonsko má celkem tři posvátné korunovační klenoty: svatý drahokam Yasakani no Magatama, svaté zrcadlo Yata no Kagami a svatý meč Kusanagi. Právě ten je přitom opředen řadou mýtů, ale také spekulací. Proč vzácný meč Kusanagi nesmí spatřit žádný smrtelník? Je možné, že ve skutečnosti vůbec neexistuje?

Porážka osmihlavé bestie, foto Toyohara Chikanobu / Creative Commons / volné dílo Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo

Hrůzná příšera, osmihlavý had Yamato-no-Orochi, byl poražen. Bůh Susano-ó se u toho sice pěkně zapotil, ale lidé mu budou vděčni za to, že je zbavil krutého uzurpátora. Obludný had naposledy vydechne a jeho tělo zůstává bezvládně ležet na zemi.

Co se to ale zablesklo v dýmu vycházejícím z jeho útrob? Je to meč! Bájný meč Ame no murakumo no tsurugi, tedy Meč nebeského mračna. Dnes je ale známější pod názvem Kusanagi no tsurugi – Meč hada.

Stává se součástí japonské mytologie a mnozí věří, že je skutečný. Vždyť má být i součástí japonských korunovačních klenotů! Jenomže proč jej tedy nikdy nikdo neviděl a proč ti, kteří jej prý spatřili, záhy nato zemřeli?

Vymyšlená zbraň vymyšleného hrdiny?

Meč nebeského mračna má později získat Yamato Takeru, syn japonského císaře Keika (měl vládnout na přelomu 1. a 2. století). Daruje mu jej jeho teta Yamato Hime, která je velekněžkou ve Velké svatyni v Ise, kde je zbraň uložena.

Během jedné ze svých loveckých výprav se Yamato Takeru dostane do léčky. Jeho nepřátelé jej v provincii Sagami vlákají do otevřených pastvin, kde okolo něj pomocí hořících šípů zapálí suchou trávu. Chtějí, aby princ uhořel.

Ten má však zázračný meč, kterým hořící trávu poseče, přičemž zjistí, že zbraň má sílu ovládat vítr. Obrátí tak směr požáru a plameny nasměruje proti těm, kteří ho chtěli zabít. Byl ale vůbec Yamato Takeru skutečný?

O jeho životě se mluví jen v legendách a neexistuje žádný důkaz toho, že by někdy opravdu žil. Nemůže jít jen o smyšleného hrdinu? A nemůže pak být vymyšlený i meč Kusanagi?

Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Kde je mu konec?

Za důkaz toho, že jde o skutečný předmět, lze považovat zmínku v Nihon Shoki, jedné z nejstarších knih japonské historie. Podle této kroniky měl být meč Kusanagi roku 688 umístěn ve Velké svatyni v Ise.

Když ale umírá císař Temmu (631–686), vina za jeho smrt padá právě na posvátný meč. Měl prý na císaře přivolat nemoc! Proto je meč převezen do svatyně Atsuta ve městě Nagoya (prefektura Aichi). Tady pak putování legendární zbraně končí. Znamená to, že meč Kusanagi je zde uložen dodnes?

Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo
Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo

Za pohled se platí životem!

V období Edo (1603–1867) má prý meč spatřit jistý šintoistický mnich. Podle něj má tvar jako puškvorec, je bílé kovové barvy a měří asi 84 centimetrů. Krátce nato má ale mnich za nejasných okolností zemřít. Stal se snad další obětí kletby meče?

Zatímco podle tohoto nepodloženého svědectví mnicha se má meč stále nacházet ve svatyni ve městě Nagoya, další legendy mluví o jeho osudech jinak.

Epos Heike Monogatari například líčí, jak císař Antoku z rodu Tairů prohraje roku 1185 bitvu s rodem Minamoto a je donucen spáchat sebevraždu – skočí i s mečem do hlubin moře.

Jiný příběh zase vypráví, že meč měl být ukraden a dochovala se prý jen jeho kopie, kterou nechává v 6. století vyrobit císař Sudžin. Historikové jsou ale zajedno, že Sudžin je jen bájnou postavou.

Jak je to tedy doopravdy s mečem, který má být – coby symbol ctnosti a odvahy – oficiální součástí japonských korunovačních klenotů?

Zná císař pravdu?

Záhadu Meče nebeského mračna chce rozluštit i štáb japonské televizní stanice NHK. Koncem minulého století se proto dokumentaristé vydávají do svatyně Atsuta ve městě Nagoya, kde se má klenot podle četných legend nacházet doposavad.

Kněží svatyně ale odmítají meč komukoliv ukázat. Jeho existenci přitom sami nikdy nepotvrdí, ale ani nevyvrátí. Jediné, co mohou filmaři spatřit, je pouhá maketa.

Pravdu o legendární zbrani tak zřejmě znají jen mniši – strážci posvátného tajemství, a sám císař Japonska, při jehož korunovaci by se meč měl používat.

Spatřil někdy současný japonský císař Akihito (*1933) legendární meč Kusanagi, anebo se jeho korunovace musela obejít bez meče?

Foto: Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 16.3.2024 2.9tis
Jsou něžné, zdánlivě bezbranné a křehké. Ženy. Některé z nich však mají podivuhodné vlohy, jež nelze vysvětlit pozemským věděním. ENIGMA vás seznámí se třemi mimořádnými ženami obdařenými nadpřirozenými schopnostmi. Nevysvětlitelná síla myšlenky Jméno: Mónica Nieto Tejada (*1972) Původ: Cáceres, Španělsko Schopnosti: ohýbání kovu silou myšlenky
od 13.3.2024 3.3tis
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řádu je pak stejně tajemný jako jeho sláva. Co všechno dodnes nevíme o skutečných událostech ohledně osudu řádu i o tajuplnosti sakrálních templářských staveb? [gallery ids="138694,138691,138690,138692"
od 8.3.2024 3.4tis
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? [gallery ids="138567,138565,138566,13
od 4.3.2024 2.7tis
Poblíž bulharské vesnice Slivarovo se nachází skalní svatyně starověkých Thráků, kterou si ovšem oblíbilo i křesťanství. Fungovala již před více než dvěma tisíci lety. Dnes se tajemnému místu říká Indipascha. Jaké zázraky se v této lokalitě měly odehrát? Poněkud zvláštní název – Indipascha je někdy spojován s latinským výrazem „Pascha“ –Velikonoce.
od 23.2.2024 3.5tis
Navzdory tomu, že se dnes Česká republika počítá mezi země s nejmenším podílem věřících obyvatel, v minulosti tomu tak rozhodně nebylo. Dokládá to i množství poutních míst, na kterých se údajně odehrávaly zázraky. Jedno z těch nejslavnějších se nachází ve Zlatých Horách ve Slezsku. Opravdu se tam uzdravily stovky lidí?   Zadýchaná žena jménem Anna Tannheiserová si otře pot z čela a ztě
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.