25. dubna 1973: V americkém Enfieldu je pozorováno děsivé monstrum, které zaútočilo na místního chlapce.
Domů     Posvátný meč Kusanagi: Je korunovační klenot jen legendou?
Posvátný meč Kusanagi: Je korunovační klenot jen legendou?
od 18.3.2023
3.3tis
Porážka osmihlavé bestie, foto Toyohara Chikanobu / Creative Commons / volné dílo
344
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Japonsko má celkem tři posvátné korunovační klenoty: svatý drahokam Yasakani no Magatama, svaté zrcadlo Yata no Kagami a svatý meč Kusanagi. Právě ten je přitom opředen řadou mýtů, ale také spekulací. Proč vzácný meč Kusanagi nesmí spatřit žádný smrtelník? Je možné, že ve skutečnosti vůbec neexistuje?

Porážka osmihlavé bestie, foto Toyohara Chikanobu / Creative Commons / volné dílo Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo

Hrůzná příšera, osmihlavý had Yamato-no-Orochi, byl poražen. Bůh Susano-ó se u toho sice pěkně zapotil, ale lidé mu budou vděčni za to, že je zbavil krutého uzurpátora. Obludný had naposledy vydechne a jeho tělo zůstává bezvládně ležet na zemi.

Co se to ale zablesklo v dýmu vycházejícím z jeho útrob? Je to meč! Bájný meč Ame no murakumo no tsurugi, tedy Meč nebeského mračna. Dnes je ale známější pod názvem Kusanagi no tsurugi – Meč hada.

Stává se součástí japonské mytologie a mnozí věří, že je skutečný. Vždyť má být i součástí japonských korunovačních klenotů! Jenomže proč jej tedy nikdy nikdo neviděl a proč ti, kteří jej prý spatřili, záhy nato zemřeli?

Vymyšlená zbraň vymyšleného hrdiny?

Meč nebeského mračna má později získat Yamato Takeru, syn japonského císaře Keika (měl vládnout na přelomu 1. a 2. století). Daruje mu jej jeho teta Yamato Hime, která je velekněžkou ve Velké svatyni v Ise, kde je zbraň uložena.

Během jedné ze svých loveckých výprav se Yamato Takeru dostane do léčky. Jeho nepřátelé jej v provincii Sagami vlákají do otevřených pastvin, kde okolo něj pomocí hořících šípů zapálí suchou trávu. Chtějí, aby princ uhořel.

Ten má však zázračný meč, kterým hořící trávu poseče, přičemž zjistí, že zbraň má sílu ovládat vítr. Obrátí tak směr požáru a plameny nasměruje proti těm, kteří ho chtěli zabít. Byl ale vůbec Yamato Takeru skutečný?

O jeho životě se mluví jen v legendách a neexistuje žádný důkaz toho, že by někdy opravdu žil. Nemůže jít jen o smyšleného hrdinu? A nemůže pak být vymyšlený i meč Kusanagi?

Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Kde je mu konec?

Za důkaz toho, že jde o skutečný předmět, lze považovat zmínku v Nihon Shoki, jedné z nejstarších knih japonské historie. Podle této kroniky měl být meč Kusanagi roku 688 umístěn ve Velké svatyni v Ise.

Když ale umírá císař Temmu (631–686), vina za jeho smrt padá právě na posvátný meč. Měl prý na císaře přivolat nemoc! Proto je meč převezen do svatyně Atsuta ve městě Nagoya (prefektura Aichi). Tady pak putování legendární zbraně končí. Znamená to, že meč Kusanagi je zde uložen dodnes?

Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo
Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo

Za pohled se platí životem!

V období Edo (1603–1867) má prý meč spatřit jistý šintoistický mnich. Podle něj má tvar jako puškvorec, je bílé kovové barvy a měří asi 84 centimetrů. Krátce nato má ale mnich za nejasných okolností zemřít. Stal se snad další obětí kletby meče?

Zatímco podle tohoto nepodloženého svědectví mnicha se má meč stále nacházet ve svatyni ve městě Nagoya, další legendy mluví o jeho osudech jinak.

Epos Heike Monogatari například líčí, jak císař Antoku z rodu Tairů prohraje roku 1185 bitvu s rodem Minamoto a je donucen spáchat sebevraždu – skočí i s mečem do hlubin moře.

Jiný příběh zase vypráví, že meč měl být ukraden a dochovala se prý jen jeho kopie, kterou nechává v 6. století vyrobit císař Sudžin. Historikové jsou ale zajedno, že Sudžin je jen bájnou postavou.

Jak je to tedy doopravdy s mečem, který má být – coby symbol ctnosti a odvahy – oficiální součástí japonských korunovačních klenotů?

Zná císař pravdu?

Záhadu Meče nebeského mračna chce rozluštit i štáb japonské televizní stanice NHK. Koncem minulého století se proto dokumentaristé vydávají do svatyně Atsuta ve městě Nagoya, kde se má klenot podle četných legend nacházet doposavad.

Kněží svatyně ale odmítají meč komukoliv ukázat. Jeho existenci přitom sami nikdy nepotvrdí, ale ani nevyvrátí. Jediné, co mohou filmaři spatřit, je pouhá maketa.

Pravdu o legendární zbrani tak zřejmě znají jen mniši – strážci posvátného tajemství, a sám císař Japonska, při jehož korunovaci by se meč měl používat.

Spatřil někdy současný japonský císař Akihito (*1933) legendární meč Kusanagi, anebo se jeho korunovace musela obejít bez meče?

Foto: Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 23.4.2024 2.4tis
Vědci a skeptici z celého světa vysvětlují podivuhodné prožitky racionálně. Předpokládají, že jsou za nimi mozkové nebo duševní poruchy. Jak je ale možné, že si zážitky z minulých životů odnášejí i zcela psychicky i fyzicky zdraví lidé? „Prostě si je vymýšlejí,“ tvrdí skeptici. To však nemohou dokázat.   O tom, že minulé životy jsou spíše proj
od 21.4.2024 3.1tis
Pod pojmem bilokace se skrývá fantastická schopnost ocitnout se na dvou či více místech současně. Je vůbec něco takového možné? Svědectví o podobných tajemných událostech je celá řada. Dá se taková schopnost získat? Italský biskup a pozdější světec Alfons z Liguori (1696–1787) oznamuje užaslým věřícím, že dnes 22. září 1774 naposledy vydechl p
od 18.4.2024 2.7tis
Nahrávka ze září roku 2012 údajně zachycuje zásah nadpřirozené bytosti, která jistému šťastlivci v poslední vteřině zachránila život. Na Tchaj-wanu žijící spisovatel a ufolog Scott C. Waring odmítá rozšířené tvrzení, že jde o zásah strážného anděla. Průmyslová kamera podle něj zachytila teleportaci a bytost na záznamu je mimozemského původu. Jak se k tomuto názoru badatel dobral?  
od 3.4.2024 2.5tis
V mexickém státě Queretaro se nachází městečko Tlacote, které bylo v jednu dobu prakticky každý den v obležení poutníků. Všichni tam stáli frontu na vodu z místního pramene, která prý dokázala hotové zázraky. Jaké bylo pozadí příběhu slavného pramene z Tlacote? A jak to tam vypadá dnes?     Nad malou farmou u městečka Tlacote el Bajo, kter
od 2.4.2024 2.6tis
Jméno nejslavnějšího poutního místa na jihovýchodě Rakouska je odvozeno od rakouského slova „zelle”, tedy cela. Legenda pamatuje skromnou celu, kterou si zde postavil mnich jménem Magnus. Ten je v polovině 12. století vyslán do horského kraje v dnešním rakouském Štýrsku, aby duchovně sloužil tamním lidem. Na cestu si odnáší sošku Panny Marie s Ježíškem, kterou sám vyřezal z lipového dřeva. A na zá
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se