21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Paranormální jevy
Pověst z údolí Plakánek: Má se tam ozývat pláč dítěte
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 15.8.2020
5.4tis
Pohled na hrad Kost směrem z Plakánku, foto Wikimedia Commons
179
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

S trochou nadsázky bychom přírodní rezervaci Údolí Plakánek v Českém ráji mohli označit za tuzemské údolí smrti. Váže se k němu totiž legenda, která se v mnohém podobá stejnojmenným údolím kdekoliv ve světě.

Legenda o smrti a bloudivých duších.

Oficiální prameny k původu názvu uvádějí, že vznikl v 17. století a inspirovala jej rodina Plakánků, která v této oblasti spalovala uhlí, od čehož měla „uplakané oči“. Vypráví se ale i jiný, poněkud strašidelný příběh.

Ten tvrdí, že Plakánek získává své jméno podle tajemných zvuků připomínajících pláč, které se údolím rozléhají. Přízračný pláč prý lze čas od času zaslechnout ještě dnes a podle svědků působí dojmem, jako by vycházel z okolních pískovcových skal či ze samého nitra údolí, slyšet je převážně po setmění a k uchu náhodného svědka doléhá ze všech stran. Komu pláč ve skutečnosti patří?

Rybník Obora v Plakánku, foto Wikimedia Commons

MNOHO DŮVODŮ K PLÁČI

O původu tajemného pláče se vypráví mnoho příběhů. Ten vůbec nejhroznější vypráví o mladé ženě, dceři zdejšího uhlíře, kterou svedl šlechtic z nedalekého hradu Kost. Dívka otěhotněla a její milý ji vzápětí zavrhl.

Sama pak porodila šlechticova potomka a zřejmě ze vzteku z opuštění novorozence zaživa pohřbila, jeho pláč se prý okolím rozléhal ještě několik dní, než děťátko zemřelo. Jeho matka prý krátce nato přichází o rozum a rovněž umírá.

Pláč je ale v údolí slyšet i poté. Údajně patří právě zavražděnému novorozenci, jehož duše tu bloudí a čeká, až jeho ostatky najde dobrý člověk a s úctou je pohřbí. Zmiňována jsou ale i jiná vysvětlení. Podle další pověsti zvuky vydávají bloudící duše zemřelých, které marně hledají posmrtný klid.

V jiné verzi jde pro změnu o duše odsouzenců, kteří zde byli mučeni a popravováni. Která z verzí je pravdivá?

Pláč prý patří zaživa pohřbenému novorozenci foto www.webmd.com

PLAKAT MŮŽE KDOKOLIV

Někteří badatelé původ tajemných zvuků přičítají na vrub tzv. Teorii kamenné pásky. Ta pracuje s domněnkou, že se určité výjevy, zejména jsou-li doprovázeny silným emočním stresem, mohou za specifických podmínek „vtisknout“ do okolních hornin a později se znovu přehrát jako záznam na pásce.

A právě o pískovcích, kterých je v okolí skutečně mnoho, se říká, že dokáží lidské emoce nasát jako houba. Pokud by se tato teorie prokázala jako pravdivá, pak by pláč mohl patřit prakticky komukoliv, od ztraceného a šťastně znovu nalezeného chlapce, o němž jedna ze zdejších pověstí vypráví, až po mučené kriminálníky.

Skeptikové pro změnu namítají, že pokud se tu strašidelné zvuky vůbec ozývají, mohou docela dobře patřit nějakému zvířeti. O zbytek se postará ozvěna, která zvuk dokáže zkreslit k nepoznání. Podaří se někdy odhalit, které z mnoha navrhovaných vysvětlení je nejblíže pravdě?

Možná jde o akustický klam, kdy je zvuk odražený od zdejších skal zdeformován k nepoznání, foto Wikimedia Commons

 

Foto: Wikimedia Commons, webmd.com
reklama
Související články
od Pavel Polcar 20.1.2022 1.1tis
The Lemp Mansion v St. Louis v USA je kvůli skutečně tragické historii jedním z nejstrašidelnějších míst v Americe. Jeho minulost je skutečně krvavá… Dům s 33 pokoji postavil v 60. letech 19. století William Lemp, úspěšný majitel pivovaru, který se v roce 1904 zabil poté, co zemřel nejmladší z jeho čtyř synů Frederick. O […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.1tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.2tis
V jihovýchodní části Irska na poloostrově Hook stojí malebný zámeček Loftus Hall, který ročně navštíví tisíce turistů. Většina návštěvníků je fascinována jeho architektonickými skvosty i pohnutými dějinami. Jenže uvnitř zámeckých zdí se nachází i něco mnohem temnějšího. Stíny minulosti tu nejsou jen pouhým slovem, ale nebezpečnou realitou! Zámek Loftus Hall je často spojován s projevy […]
od Eva Soukupová 17.1.2022 2.9tis
Zrcadlo se sklem natřeným načerno mělo údajně sloužit spiritistům ke komunikaci se záhrobím. Ti, kteří do něj pohlédnou, prý spatřují nevýslovnou hrůzu. Někteří dokonce při pohledu na temné sklo prokletého zrcadla propadají panických záchvatům. Americký vyšetřovatel paranormálních jevů Greg Newkirk (*1984) provozuje muzeum, v němž vystavuje strašidelné či prokleté objekty. Od ženy, kterou uvádí pouze […]
od Matěj Soukup 16.1.2022 3.1tis
Pokud jste fanoušky hororů, při návštěvě Benátek byste kromě samotného města neměli minout malý ostrov rozkládající se poblíž. Na ostrově Poveglia totiž údajně obchází mnoho přízraků těch, kteří na ostrově zemřeli. Ostrov je plný obětí epidemií a krutých lékařských experimentů. ÚTOČIŠTĚ BĚHEM VÁLEK S TURKY Na ostrově poblíž Benátek bylo v průběhu staletí zřízeno útočiště […]