reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Neobjasněné události
Pozorování z Česka: Odkud přišly před 30 lety tajemné zářící bytosti?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 2.11.2021
3.0tis
Zářící bytosti jsou spojovány s výskytem UFO, foto Pixabay
307
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

V 80. a 90. letech se Českou republikou prohnala vlna pozorování asi dva až tři metry vysokých bytostí. Vypadají spíše jako postavy z fantasy filmů, přesto jsou prý skutečné. Obklopuje je tajemné světlo a jejich zjevení doprovází celá řada podivných jevů.

Zářící bytosti jsou spojovány s výskytem UFO, foto Pixabay Kostel v Brodku u Konice, foto xkomczax / Creative Commons / CC BY 3.0 Místní bytostem přikládají spíše náboženský význam, foto Pixabay Iluze, nebo návštěva odjinud? Foto Pixabay

Mezi neznámými bytostmi, které jsou nezřídka považovány za návštěvníky z vesmíru, v drtivé většině případů, jimiž se zabývají ufologové z celého světa, převažuje pozorování malých, přibližně 120 centimetrů vysokých, šedých stvoření.

Pak je tu ale ještě druhá kategorie. V nezanedbatelném množství hlášení vystupují bytosti naopak velmi vysoké. Některé měří až tři metry.

Právě takové jsou při několika příležitostech nezávisle na sobě pozorovány v 80. a 90. letech minulého století. Ta nejpodivnější pozorování se odehrávají počátkem 90. let.

Svět záhadologů je tehdy uchvácen vlnou trojúhelníkových UFO nad Belgií a mnohým z nich tak uniká fakt, že vlna pozorování neobyčejných návštěvníků se odehrává i u nás. Přestože případy zářících zjevení zůstávají více či méně nezdokumentované.

Jen málokdo je totiž ochoten promluvit o tom, co vidět s přespolními badateli. Co o těchto případech v současnosti víme.

Kostel v Brodku u Konice, foto xkomczax / Creative Commons / CC BY 3.0

PROJDOU I ZDÍ

Za zmínku stojí zejména setkání na Prostějovsku a Benešovsku. V obou případech figurují vysoké neznámé bytosti, které obklopuje záře. Spatří je nezávisle na sobě hned několik svědků a mezi místními vzbudí nevídané pozdvižení.

V Brodku u Konice nedaleko Prostějova se objevují několik nocí po sobě a zdá se, že si oblíbily místní malou továrnu, v níž vyděsí několik dělníků na noční směně. Podivní návštěvníci jako by byli zahaleni modře světélkující mlhou a proto nelze rozeznat detaily jejich tváře.

Podle svědků v ruce drží něco, co vrhá paprsek světla jako baterka. Když bytost prochází výrobní halou, ze stolu v její blízkosti padají předměty. Zakrátko zmizí a v továrně zůstanou jen vyděšení dělníci.

Při jiné příležitosti je stejná bytost pozorována z okna, nedaleko budovy a vůbec nejděsivější zážitek si odnáší noční hlídač, který během směny usne v šatně a když ho probudí kroky na chodbě, uvidí onu zářící bytost.

Ta pak muže údajně chytí za obličej a zblízka si ho prohlíží, načež projde zavřenými dveřmi a zmizí. Kam? A odkud vlastně přišla?

Místní bytostem přikládají spíše náboženský význam, foto Pixabay

ZÁŘÍCÍ MUŽ  SE PSEM

Pozorování světelných bytostí je téměř vždy doprovázeno také výskytem UFO. To dokazuje i případ z Miličína a Mezna na Benešovsku. Na začátku letních prázdnin roku 1991 se nad obcemi objeví obrovská zářící koule.

Jak se později ukáže, došlo i blízkému setkání s její pradvěpodobnou posádkou. V březnu následujícího roku přichází na adresu Československé archeoastronautické asociace dopis, v němž pisatelka uvádí, že několik lidí nezávisle na sobě kromě oné koule spatřilo také tajemné bytosti.

Skupina žen pracujících na poli u Mezna toho léta pozoruje přistání velké zářivé koule, uvnitř které stojí vysoká, asi třímetrová postava a jakési zvíře. Následující noci časně nad ránem se situace opakuje.

„Asi v půl třetí ráno přiběhla do kravína v Mezně vyděšená krmička, že právě potkala třímetrového chlapa se psem. Zaměstnanci se jí údajně vysmáli,“ píše se v dopise. Jiný svědek se po letech svěřuje, že sám viděl hned dvě takové bytosti i jejich psa, který se rozzářil a svědka paralyzoval.

Jak si taková svědectví lze vyložit? Nejsou až příliš fantastická na to, aby byla pravdivá?

Iluze, nebo návštěva odjinud? Foto Pixabay

NEMAJÍ DŮVOD LHÁT

Téměř totožná vyprávění o třímetrových bytostech na palubě světelných koulí, zaznamenávají ufologové po celém světě a česká setkání nejsou v celkové statistice ničim výjimečným. Přesto se ale rozum zdráhá jim uvěřit.

Copak nemohou mít nějaké jednoduché vysvětlení? Téměř s jistotou lze vyloučit optické klamy či skupinovou halucinaci. Postavy po sobě přeci zanechávají stopy, alespoň v podobě rozsypaných součástek na podlaze.

Navíc svědkové o publicitu nestojí a nechtějí o bytostech příliš hovořit. Tím lze vyloučit, že by šlo o podvod ve snaze přitáhnout pozornost. Jsou to zpravidla obyčejní féroví lidé, kteří nemají žádný důvod si vymýšlet bláznivé historky.

Přestože bytosti provází to, co dnes označujeme jako UFO, mnoho lidí tato setkání vykládají nábožensky a spíše než jako návštěvu z vesmíru je považují za posly boží.

Foto: Pixabay, CC
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.7.2022 338
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.9tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.2tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]