Domů     Neobjasněné události
Pozorování z Česka: Odkud přišly před 30 lety tajemné zářící bytosti?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 2.11.2021
3.0tis
Zářící bytosti jsou spojovány s výskytem UFO, foto Pixabay
307
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

V 80. a 90. letech se Českou republikou prohnala vlna pozorování asi dva až tři metry vysokých bytostí. Vypadají spíše jako postavy z fantasy filmů, přesto jsou prý skutečné. Obklopuje je tajemné světlo a jejich zjevení doprovází celá řada podivných jevů.

Zářící bytosti jsou spojovány s výskytem UFO, foto Pixabay Kostel v Brodku u Konice, foto xkomczax / Creative Commons / CC BY 3.0 Místní bytostem přikládají spíše náboženský význam, foto Pixabay Iluze, nebo návštěva odjinud? Foto Pixabay

Mezi neznámými bytostmi, které jsou nezřídka považovány za návštěvníky z vesmíru, v drtivé většině případů, jimiž se zabývají ufologové z celého světa, převažuje pozorování malých, přibližně 120 centimetrů vysokých, šedých stvoření.

Pak je tu ale ještě druhá kategorie. V nezanedbatelném množství hlášení vystupují bytosti naopak velmi vysoké. Některé měří až tři metry.

Právě takové jsou při několika příležitostech nezávisle na sobě pozorovány v 80. a 90. letech minulého století. Ta nejpodivnější pozorování se odehrávají počátkem 90. let.

Svět záhadologů je tehdy uchvácen vlnou trojúhelníkových UFO nad Belgií a mnohým z nich tak uniká fakt, že vlna pozorování neobyčejných návštěvníků se odehrává i u nás. Přestože případy zářících zjevení zůstávají více či méně nezdokumentované.

Jen málokdo je totiž ochoten promluvit o tom, co vidět s přespolními badateli. Co o těchto případech v současnosti víme.

Kostel v Brodku u Konice, foto xkomczax / Creative Commons / CC BY 3.0

PROJDOU I ZDÍ

Za zmínku stojí zejména setkání na Prostějovsku a Benešovsku. V obou případech figurují vysoké neznámé bytosti, které obklopuje záře. Spatří je nezávisle na sobě hned několik svědků a mezi místními vzbudí nevídané pozdvižení.

V Brodku u Konice nedaleko Prostějova se objevují několik nocí po sobě a zdá se, že si oblíbily místní malou továrnu, v níž vyděsí několik dělníků na noční směně. Podivní návštěvníci jako by byli zahaleni modře světélkující mlhou a proto nelze rozeznat detaily jejich tváře.

Podle svědků v ruce drží něco, co vrhá paprsek světla jako baterka. Když bytost prochází výrobní halou, ze stolu v její blízkosti padají předměty. Zakrátko zmizí a v továrně zůstanou jen vyděšení dělníci.

Při jiné příležitosti je stejná bytost pozorována z okna, nedaleko budovy a vůbec nejděsivější zážitek si odnáší noční hlídač, který během směny usne v šatně a když ho probudí kroky na chodbě, uvidí onu zářící bytost.

Ta pak muže údajně chytí za obličej a zblízka si ho prohlíží, načež projde zavřenými dveřmi a zmizí. Kam? A odkud vlastně přišla?

Místní bytostem přikládají spíše náboženský význam, foto Pixabay

ZÁŘÍCÍ MUŽ  SE PSEM

Pozorování světelných bytostí je téměř vždy doprovázeno také výskytem UFO. To dokazuje i případ z Miličína a Mezna na Benešovsku. Na začátku letních prázdnin roku 1991 se nad obcemi objeví obrovská zářící koule.

Jak se později ukáže, došlo i blízkému setkání s její pradvěpodobnou posádkou. V březnu následujícího roku přichází na adresu Československé archeoastronautické asociace dopis, v němž pisatelka uvádí, že několik lidí nezávisle na sobě kromě oné koule spatřilo také tajemné bytosti.

Skupina žen pracujících na poli u Mezna toho léta pozoruje přistání velké zářivé koule, uvnitř které stojí vysoká, asi třímetrová postava a jakési zvíře. Následující noci časně nad ránem se situace opakuje.

„Asi v půl třetí ráno přiběhla do kravína v Mezně vyděšená krmička, že právě potkala třímetrového chlapa se psem. Zaměstnanci se jí údajně vysmáli,“ píše se v dopise. Jiný svědek se po letech svěřuje, že sám viděl hned dvě takové bytosti i jejich psa, který se rozzářil a svědka paralyzoval.

Jak si taková svědectví lze vyložit? Nejsou až příliš fantastická na to, aby byla pravdivá?

Iluze, nebo návštěva odjinud? Foto Pixabay

NEMAJÍ DŮVOD LHÁT

Téměř totožná vyprávění o třímetrových bytostech na palubě světelných koulí, zaznamenávají ufologové po celém světě a česká setkání nejsou v celkové statistice ničim výjimečným. Přesto se ale rozum zdráhá jim uvěřit.

Copak nemohou mít nějaké jednoduché vysvětlení? Téměř s jistotou lze vyloučit optické klamy či skupinovou halucinaci. Postavy po sobě přeci zanechávají stopy, alespoň v podobě rozsypaných součástek na podlaze.

Navíc svědkové o publicitu nestojí a nechtějí o bytostech příliš hovořit. Tím lze vyloučit, že by šlo o podvod ve snaze přitáhnout pozornost. Jsou to zpravidla obyčejní féroví lidé, kteří nemají žádný důvod si vymýšlet bláznivé historky.

Přestože bytosti provází to, co dnes označujeme jako UFO, mnoho lidí tato setkání vykládají nábožensky a spíše než jako návštěvu z vesmíru je považují za posly boží.

Foto: Pixabay, CC
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 946
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 1.9tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 2.4tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.9tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.7tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]