reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Pravda o konci mayského kalendáře: Šlo o planý poplach, nebo se máme stále bát?
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 11.3.2021
4.1tis
244
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Svět se zblázní. Polovina planety bude čelit obřím záplavám, tu druhou pohltí oheň. Země se bude třást, zemská kůra pukat a města bude zalévat rozžhavené magma z útrob naší planety. Lidská společnost se ocitne v chaosu – doposud ustavený řád se zhroutí.

Vypuknou války. Svět, jak jej známe, skončí.

Tato katastrofa se měla odehrát 21. prosince 2012 – v den, kdy podle mayského kalendáře mělo údajně dojít ke konci světa. Nic se však nestalo. A tak jediné, co 21. prosince 2012 skončilo, byly mýty a pověsti, které se snažily vysvětlit mayský kalendář.

Mayské archeologické nálezy by cestovatelům neměly uniknout. Kalendář, který rozbouřil debaty o konci světa. Mayská architektura dodnes vzbuzuje pozornost. Mayská civilizace, to je jedna záhada za druhou.

Proroctví z poškozeného textu

Možná vás to překvapí, ale o magickém datu 21. prosince 2012 se zmiňuje pouze jeden jediný mayský text vytesaný na kamenné desce! Nazývá se Monument 6, pochází z jihomexického archeologického naleziště Tortuguero v mexické spolkové zemi Tabasco a je na něm znázorněn mayský kalendář.

Poškození textu je ale natolik rozsáhlé, že s jistotou nedokážeme říct, co se vlastně mělo 21. prosince 2012 stát. Žádný jiný pramen, který by mluvil o 21. prosinci 2012, se nám nedochoval. I přesto údajné mayské proroctví dokázalo pobláznit celý svět. Co je na něm pravdy?

Cykly a astronomie

Mayský kalendář nesmíme chápat ve smyslu našeho kalendáře. V podstatě se jedná o velice důmyslný systém měření času, který dokázal přesně předvídat různá zatmění či konjunkce (uspořádání planet tak, že při z určitého místa na Zemi jsou ve stejné pozici).

K tomu všemu ještě připočtěte, že Mayové na rozdíl od nás počítali ve dvacítkové soustavě, a máme docela slušnou změť čísel, cyklů a velmi přesných astronomických pozorování. Dokázali by tedy Mayové skutečně prorokovat konec světa?

Mayská architektura dodnes vzbuzuje pozornost.

Kalendáře pro každou příležitost

Mayský kalendář nám navíc zamotá hlavu tím, že používá více kalendářních systémů najednou! Jedním ze základních cyklů je takzvaný haab (občanský kalendář). Měl 365 dnů a v zásadě odpovídal našemu běžnému roku.

Měl 19 měsíců, z nichž jich 18 mělo 20 dní a poslední, 19. měsíc, jen pět dní. Řídili se jím především zemědělci a určovaly se dle něj výroční svátky.

Kdy jste se narodili?

Druhým zásadním kalendářem byl pro Maye tzolk’in (posvátný kalendář). Měl 260 dnů, neodrážel žádné přírodní jevy a měl čistě věštecký účel. Podle něj se plánoval obřadní život. I den narození každého člověka se posuzoval podle tzolk’inu.

Kombinací obou kalendářů vznikl 52letý cyklus. Tomu říkáme kalendářní kolo.

Nekonečný kalendář

Tím ale zmatky kolem kalendáře nekončí. Mayové ještě totiž počítali s takzvaným dlouhým počtem. Co to znamená? Zjednodušeně řešeno jde o počet dní od mayského dne „nula“. Základní jednotkou dlouhého počtu totiž není rok, ale den.

S dlouhým počtem souvisí i nejrozšířenější omyl spojovaný s mayským kalendářem – mayský kalendář totiž žádný konec nemá!

Co měl přinést 13. baktun?

Jen se po 5126 letech „vynuluje“ a začne další cyklus. 21. prosince 2012 tak neměl podle rozšířených výkladů skončit mayský kalendář, ale pouze v pořadí již pátý mayský cyklus. Ale mayský text Monument 6 mluví jasně – na den 13.0.0.0.0.

(takzvaný 13. baktun) má nastat konec pátého světa. Jediné, co dnes s jistotou víme, je, že pátý svět nezanikl pekelnou apokalypsou – toho bychom si všimli.

Mayská civilizace, to je jedna záhada za druhou.

Jak uctít mayské božstvo?

Monument 6 popisuje vládu krále se jménem Bahlam Ajaw ve druhé polovině 7. století n. l. Právě on nechal postavit chrám, v němž byla vystavena deska s datem 21. prosince 2012. Ke konci Monumentu 6 se mluví i o založení chrámu, ve kterém se deska původně nacházela, ale hlavně o tom, že na den 13.0.0.0.0.

sestoupí z nebes božstvo Bolon Yokte‘, které bude potřeba náležitě uctít. Bohužel, text je v závěru poškozen. Řada badatelů se proto snaží rozluštit, jak mohl končit.

Učitelé z nebes

U zrodu mayské horečky stál švýcarský záhadolog Erich von Däniken (*1935). Vyspělá civilizace Mayů dokázala měřit čas s takovou precizností, že se výpočty za pomoci dnešní vyspělé techniky od závěrů předkolumbovské civilizace liší jen v desítkách sekund!

Není proto divu, že se brzy objevila otázka – jak to svými primitivními prostředky mohli dokázat? A Erich von Däniken hbitě přispěchal se svou odpovědí – naučili je to mimozemšťané.

Kniha, která to začala

Pomyslný „ufologický“ štafetový kolík převzal Frank Waters (1902–1995), když v roce 1975 vydal knihu s názvem Mexico Mystique. Kromě mnoha zajímavých faktů se v ní dočtete i o očekávání konce mayského kalendáře a o víře, že s jeho koncem se lidstvo dočká významné změny.

Tou změnou ale nemělo být peklo rozpoutané na Zemi, ale spíše šance pro materialistické lidstvo, aby opět začalo upřednostňovat duchovní hodnoty. Podle Waterse tak mayský kalendář mluvil o příchodu věku Vodnáře, nové éře, ve které se lidstvo oprostí od válek, honby za penězi a pozvedne se k nové spiritualitě.

Kalendář, který rozbouřil debaty o konci světa.

Kalendář z nás dělá otroky

Pak už to šlo s mayským kalendářem z kopce. Sami Mayové by se nejspíše nestačili divit, co vše bylo jejich kalendáři přikládáno. Rukavici hozenou Frankem Watersem zdvihl José Argüellese (1939–2011).

Ten na základě studia mayského kalendáře došel k tomu, že s námi manipulují finanční elity bažící po penězích, a to tím nejméně očekávaným způsobem – pomocí gregoriánského kalendáře! Ten podle něj dělá z lidí otroky.

Proto sám vypracuje kalendář, kterému z nevysvětlitelných důvodů říká mayský.

Mayové z vesmíru

„Kontaktoval mne dávný mayský král Pacal. Díky němu vím, že mayská civilizace nezanikla, ale odletěla do vesmíru!“ tvrdí José Argüellese. Ani to jeho příznivce neodradí. Bude to právě Argüellese, kdo se zaslouží o to, že se začne mluvit o mayském proroctví a o duchovní změně, ke které mělo dojít 21. prosince 2012.

Poslední bláznivý dílek

Poslední dílek do skládačky o apokalypse přisuzované „konci“ mayského kalendáře přiložil Carl Calleman (*1950). Právě on přišel s „mayskou časovou pyramidou po sobě jdoucích věků, které mají vyvrcholit v roce 2012 příchodem takzvaného galaktického podsvětí,“ jak sám vysvětlil.

Calleman ve své teorii alespoň vycházel z principů mayského pojetí světa. Mayové si svět představovali jako dvě zrcadlově postavené pyramidy, které se dotýkají základnami. Ta vedoucí nahoru měla 13 stupňů, druhá vedoucí dolů jen devět.

Mayské archeologické nálezy by cestovatelům neměly uniknout.

13 nebí, devět podsvětí

Nad světem starých Mayů tak přebývalo nespočet bohů ve 13 nebích a pod ním se zase rozprostíralo devět děsivých podsvětí. Tady vládli bohové smrti a nemocí. A v tomto bodě Calleman popustil uzdu své fantazii.

Mayské mýty podle něj totiž nepopisují uspořádání jejich světa, ale nic menšího než tok času. 13 nebes pak podle Callemana neznamenají nic jiného než 13 etap lidské historie a devět podsvětí Calleman považuje za dlouhá období evoluce planety.

Tato období ze začátku trvají několik miliard let, později se zkracují. Proč? Na to již Calleman neodpovídá.

Začalo to buněčným podsvětím

Calleman si tak vydedukoval, že dějiny Země začínají „buněčným podsvětím“, kdy existovaly jen primitivní životní formy. Po nich následuje „zvířecí podsvětí“, pak „rodové“ a nakonec „kmenové“, kdy se na scéně objevuje člověk.

Odtud podsvětí popisují evoluci lidské rasy a jejich počátky startují takové fenomény, jako je počátek jazyka nebo vznik písma.

Kdy bude problém napraven?

Někdy před 5000 lety došlo na počátku šestého „národního podsvětí“ k velkému úpadku. Prvotní harmonická povaha lidstva se začala hroutit. Vinu za to Calleman klade uvažování v dvojicích protikladů – černé a bílé, dobré a zlé, duchovní a materiální a podobně.

Od té doby se prý s lidstvem táhne problém. Kdy bude napraven? Ano, až na závěr dějin v devátém, „galaktickém podsvětí“, kdy se naše vědomí opět vrátí do harmonického stavu.

Průlet galaxií nebude

Zdá se, že 21. prosince 2012 nemělo podle nejrozšířenějších teorií dojít k totální destrukci našeho světa, ani k prohození severního a jižního magnetického pólu, či k průletu galaxií „na druhou stranu“.

Měla přijít jakási duchovní obroda lidstva – nebo tak alespoň různí badatelé interpretovali mayský kalendář. Lidstvo se právě v tento den mělo pozvednout na vyšší úroveň. Na úroveň, kde už nebudou žádné krvavé konflikty ani utrpení.

Lidstvo prý prozře a přestane se honit za materiálními požitky.

Michal Černý

Foto: PX FUEL
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 1.5tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.3tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]