V oblasti Cheddar Gorge v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie byly objeveny cenné pozůstatky pradávného osídlení. Ovšem to, co před 40 lety vydala tamní Goughova jeskyně zarazilo i samotné archeology. V jeskyni totiž našli velmi specificky opracované lidské lebky.
V roce 1980 jsou v Goughově jeskyni nalezeny tři nádoby. Jak se později ukáže, misky jsou vyrobeny z lidských lebek a jejich stáří je odhadováno na 14 500 let. Poukazují tak možná na kanibalismus starých Britů.
Ačkoliv si vědci nejsou zcela jistí, předpokládají, že pravěcí obyvatelé jeskyně z nádob pili vodu, či dokonce krev. Mohly také sloužit jako trofeje vyrobené ze zabitých nepřátel a vyloučit nelze ani jejich rituální využití.
Dvě ze tří nalezených misek jsou vyrobeny z lebky dospělých lidí. Ta třetí patří asi tříletému dítěti. Ze všeho nejvíc však vědce zaráží pečlivost, s jakou byly nádoby vytvořeny.
Zaplatili tito lidé životem jen proto, aby se z jejich lebek staly pomůcky pro domácnost?
NADANÍ ANATOMOVÉ
Britští vědci jsou při zkoumání misek, které trvá dlouhých 20 let, nejednou překvapeni. Poprvé, když zjistí, z čeho jsou nádoby tvořeny, a podruhé, když vyjde najevo, jak ohromné znalosti anatomie museli jejich tvůrci mít.
Z lebek pro vytvoření nejprve musejí odstranit veškeré maso a pak pomocí různých nástrojů oddělit neporušenou vrchní část lebky, která tvoří misku.
„Předpokládáme, že tehdejší lidé byli vysoce kvalifikovaní ve zpracovávání částí lidského těla po smrti, a náš výzkum dokazuje, že bývali výteční anatomové,“ říká Dr. Silvia Bello z londýnského muzea.
„Zářezy a promáčkliny ukazují, jak detailně byly lebky zbavovány měkkých tkání krátce po smrti dotyčného. Poté se odstranily kosti v obličeji a spodina lebeční. Nakonec byly pečlivě vytvarovány lebeční klenby a opracovány hrany.
S ohledem na použité nástroje to byl velice důkladný proces.“ K čemu ale nádoby z lebek ve skutečnosti využívali? Vědci připouštějí, že mohly sloužit i k rituálům, které mají duši mrtvého udržet naživu.