Skip to content

Pravěká lebka muže nejspíše není důkazem kanibalismu, ale dávného rituálu

Když před téměř 50 lety objevili polští archeologové 8 000 let starou lebku muže, mysleli si, že se jedná o oběť kanibalismu. Poslední výzkumy ale ukazují, že mrtvý muž pravděpodobně zemřel při nějakém hrůzostrašném rituálu.

Nalezená lebka je sice vážně poškozená, zároveň však vykazuje známky uzdravování, které svědčí o tom, že muž ještě nějaký čas po svém zranění žil.

Řeka Narew, v jejímž okolí byla lebka nalezena
Řeka Narew, v jejímž okolí byla lebka nalezena

Lebka muže z doby kamenné byla nalezena téměř před 50 lety na břehu řeky Narew ve vesnici Wielszew ve východní části Polska. Na místě tehdy archeologové našli také zbytky spálených lidských kostí. Vzhledem k tomu, že byla poničená lebka spálená, dospěli archeologové k závěru, že se jedná o případ kanibalismu.

Jacek Tomczyk, antropolog z varšavské univerzity, zkoumal lebku posledních 8 let a nyní přišel s novými zjištěními. On a jeho tým skenovali lebku pomocí CT, které jim umožnilo vytvářet digitální 3D obrazy.

Tomczyk tak zjistil, že okraje řezů jsou pravidelné, nikoli zraněné, jak by tomu mělo být, pokud by muž zemřel ihned po svém zranění. Bližší pohled na tyto okraje pak naznačuje, že se rána pravděpodobně začala pomalu hojit.

Muž tedy ještě několik dní po ráně do hlavy žil.

Co se týče zbytků kostí, je možné, že byly spáleny při pohřebním rituálu – tento jev je ostatně pro mezolitickou společnost typický. Výzkumníci si dále myslí, že muži bylo kolem 20 let. Zbytek tkáně na kosterních pozůstatcích je však bohužel vinou vystavení vysokým teplotám poškozen natolik, že neumožňuje získat přesnější data.

Foto: livescience.com, msn.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články