V malebném městečku Hrádek nad Nisou, ležícím na hranicích tří států, na česko-německo-polském trojmezí, si lze prohlédnout zřejmě skutečného upíra…
Pohřben za hřbitovní zdí
Ostatky pravého vampýra najdeme v místním muzeu. Jeho kostru nalezli archeologové v roce 2010 asi metr za hřbitovní zdí v Kostelní ulici. Místo nálezu je tu vyznačeno dodnes.
Tělo leželo jen 20 centimetrů pod zemí a jednalo se o muže pohřbeného obličejem k zemi. U hlavy a pat měla kostra kameny, kterými byla zřejmě zatížena, aby mrtvý nemohl vstát, jak se tehdy věřilo, a i po smrti škodit.
Dále se u těla našly čtyři stříbrné pražské groše z doby Jana Lucemburského. Podle tohoto nálezu se doba pohřbu datuje někdy do 2. třetiny 14. století.
Předci z jihu Evropy?
Vědci zjistili, že se jednalo o robustního muže, vysokého asi 170 centimetrů a ve věku kolem padesáti let. Genetiky bylo určeno, že předkové tohoto muže pocházeli zřejmě ze severního Řecka nebo z dnešní Albánie.
Tato informace jistě zaujme všechny záhadology, protože mnoho pověstí o vampýrech pochází právě z těchto oblastí, kde je prý údajně jejich výskyt daleko četnější než u nás.
Byla snad v těchto oblastech například více rozšířena nějaká psychická či genetická vada, které se naši předkové mohli obávat?
Strach z neznámého?
Zcela jistě však existuje i možnost, že se tito lidé mohli skutečně odlišovat a vyznačovali se například znalostí magie, bylinkářství nebo dalšími schopnostmi, kterým ostatní v té době nerozuměli.
Takový člověk zřejmě ve svém okolí vyvolával strach a odpor, protože protivampyrické rituály sice nikdy nebyly častým jevem, i když zase ani zdaleka ojedinělým, zato však vždy s velice důkladným provedením.
Záhadná ztráta z Čelákovic
Asi nejznámějším dokladem vampyrismu u nás je objev pohřebiště v Čelákovicích, kde bylo v 50. letech 20. století odkryto jedenáct kostrových hrobů se čtrnácti pohřbenými jedinci. Bohužel jejich kosterní pozůstatky se později ztratily. Další záhada?
A podaří se někdy skutečně odhalit pravý důvod všech těchto drastických opatření?