Na věštkyně a jasnovidce obvykle hledí zástupci vědy skrz prsty. I oni by však rádi věděli, co přinesou příští dny. Mladému teheránskému badateli se prý podařilo sestrojit přístroj, jenž dokáže určit, jaké události potkají jednotlivce i celé národy. Opravdu to funguje?
S prohlášeními, že vlastní stroj času, nepřicházejí v současnosti jenom kontroverzní osobnosti. Roku 2013 vystoupí s neuvěřitelně znějícím tvrzením také zástupce vědy.
Sedmadvacetiletý teheránský badatel Ali Razeghi tehdy zaregistruje na íránském patentovém úřadě svůj stroj času. Tento přístroj však neumožňuje cestovat do minulosti, ale údajně prý dokáže zprostředkovat výhled do dalších let.
Opravdu vlastní Írán podobné zařízení, nebo jde jenom o propagandu zdejšího režimu?
UTAJOVANÝ VYNÁLEZ
Podle Razeghiho jeho stroj času pracuje se složitými algoritmy. Takto dokáže určit budoucnost jakéhokoli člověka na pět až osm let dopředu. „Přístroj vás nevezme do budoucnosti, ale přinese budoucnost k vám,“ popisuje vědec.
Mladý badatel považuje za hlavní přínos svého zařízení možnost předvídat válečný konflikt. Ve vlastní zemi však čelí kritice, že se snaží hrát si na Boha. A proč svůj objev dosud veřejně neprezentoval?
„Důvod, proč nepředstavíme náš prototyp světu je, že Číňané by nám nápad ukradli a přes noc by vytvořili milion kopií,“ vysvětluje Razeghi.
Opravdu má takový strach z čínské konkurence, nebo žádný přístroj na předpovídání budoucnosti ve skutečnosti neexistuje, jak se domnívají badatelovi odpůrci?