9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Neobjasněné události
Překvapivé objevy po Atlantidě: Co ukázaly podmořské průzkumy?
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 2.10.2020
6.4tis
276
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Existovala nebo ne? To je otázka, která trápí ještě dnes badatele. Ti se jí snaží najít ve všech částech světa. Přiblížili se rozluštění záhady jménem Atlantida?

V posledních letech se rozmohlo podmořské bádání pomocí podvodních sonarů, skenerů a robotických potápěčů. Mnoho historických staveb a měst totiž nenávratně zmizelo ve vlnách kvůli přírodním katastrofám.

Už antický historik Herodotos v 5. století př. n. l. tvrdil, že některé pevniny vystoupaly nad hladinu a jiné zase klesly.

ŘECKÉ HELIKÉ

Toto město zmizelo kvůli zemětřesení. Pod vodu kleslo zřejmě v roce 373 př. n. l., kdy jej pohltila masivní vlna tsunami. Ulice a domy byli vidět i pod vodou. Všichni prý tehdy okamžitě zahynuli. Katastrofě prý ale předcházelo několik varování, kdy o pár dní město opouštěla zvířata.

V roce 2000 se podařilo starověké město lokalizovat a podle všeho skutečně podlehlo zemětřesení. Při zkoumání ale badatelé odkryli ještě starší vrstvu osídlení, z doby okolo roku 2400 př. n. l.

Na místě se našly i obrovské sochy.

ZANIKLÁ MINOJSKÁ KULTURA

Jednou z variant může být i město Pavlopetri, které se zrodilo v éře minojské civilizace. Experti vytvořili počítačovou animaci a rekonstruoval sídlo ještě před tím, než zmizela pod vodou. Jednalo se o vyspělé přístavní město s chrámy, zahradami, obytnými domy a rozvinutým systémem kanalizace.

Atlantida mohla být i na Krétě.

EGYPTSKÝ HERAKLION

Toto město ve svých dílech zmiňovala řada slavných historiků, jeho ruiny se ale nikdy nenašly. Obrat nastal v roce 2001, kdy francouzská expedice pátrala po zbytcích francouzských válečných lodí z 18. století.

Našli ale něco zcela jiného. Celkem 64 lodí pocházelo z dob starověkého Egypta. Pod hladinou se ale ukrývaly i zbytky dávného města, ohromné sochy a cenné artefakty. Heraklion měl ale nestabilní podloží a vlivem zemětřesení se poškodilo mnoho budov a silnic. Město se tak přes noc ocitlo čtyři metry pod hladinou.

Foto: Shutterstock.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 8.8.2022 1.4tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 1.6tis
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.4tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.9tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]