17. ledna 2012: V Melbourne v Austrálii jsou ze země slyšet záhadné dunivé zvuky. Jejich zdroj je neznámý.
Domů     Neobjasněné události
Překvapivé objevy po Atlantidě: Co ukázaly podmořské průzkumy?
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 2.10.2020
6.4tis
276
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Existovala nebo ne? To je otázka, která trápí ještě dnes badatele. Ti se jí snaží najít ve všech částech světa. Přiblížili se rozluštění záhady jménem Atlantida?

V posledních letech se rozmohlo podmořské bádání pomocí podvodních sonarů, skenerů a robotických potápěčů. Mnoho historických staveb a měst totiž nenávratně zmizelo ve vlnách kvůli přírodním katastrofám.

Už antický historik Herodotos v 5. století př. n. l. tvrdil, že některé pevniny vystoupaly nad hladinu a jiné zase klesly.

ŘECKÉ HELIKÉ

Toto město zmizelo kvůli zemětřesení. Pod vodu kleslo zřejmě v roce 373 př. n. l., kdy jej pohltila masivní vlna tsunami. Ulice a domy byli vidět i pod vodou. Všichni prý tehdy okamžitě zahynuli. Katastrofě prý ale předcházelo několik varování, kdy o pár dní město opouštěla zvířata.

V roce 2000 se podařilo starověké město lokalizovat a podle všeho skutečně podlehlo zemětřesení. Při zkoumání ale badatelé odkryli ještě starší vrstvu osídlení, z doby okolo roku 2400 př. n. l.

Na místě se našly i obrovské sochy.

ZANIKLÁ MINOJSKÁ KULTURA

Jednou z variant může být i město Pavlopetri, které se zrodilo v éře minojské civilizace. Experti vytvořili počítačovou animaci a rekonstruoval sídlo ještě před tím, než zmizela pod vodou. Jednalo se o vyspělé přístavní město s chrámy, zahradami, obytnými domy a rozvinutým systémem kanalizace.

Atlantida mohla být i na Krétě.

EGYPTSKÝ HERAKLION

Toto město ve svých dílech zmiňovala řada slavných historiků, jeho ruiny se ale nikdy nenašly. Obrat nastal v roce 2001, kdy francouzská expedice pátrala po zbytcích francouzských válečných lodí z 18. století.

Našli ale něco zcela jiného. Celkem 64 lodí pocházelo z dob starověkého Egypta. Pod hladinou se ale ukrývaly i zbytky dávného města, ohromné sochy a cenné artefakty. Heraklion měl ale nestabilní podloží a vlivem zemětřesení se poškodilo mnoho budov a silnic. Město se tak přes noc ocitlo čtyři metry pod hladinou.

Foto: Shutterstock.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 14.1.2022 1.7tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]
od Michaela Holubová 13.1.2022 3.4tis
Talentovaná herečka, která je velmi trefně nazývána „Marilyn Monroe“ francouzského filmu, umírá v nedožitých 47 letech. Přes její slávu a bohatství má však Martine Carol osobní život plný zmatků a neklidu…     Pomyslná horská dráha života nešťastné Carol zahrnuje pokus o sebevraždu, zneužívání drog a také čtyři sňatky. V profesním životě se jí nejprve […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 2.9tis
Jaroslav Štencl bydlel v přízemí dnes už zbouraného domu v Rolnické ulici v Opavě, kde žil spolu s rodiči, o patro výš bydlela jeho sestra s rodinou. Štencl ji často navštěvoval, když potřebovala pohlídat děti. „Téměř vždy nás ale vzbudil hluk, který přicházel stropem z půdního prostoru. Znělo to, jako když se po podlaze válí […]
od Eva Soukupová 11.1.2022 1.9tis
V roce 1996 v australském hlavním městě zmizela mladá kadeřnice Paula Brown. Policie si dlouho neví rady a tak se zoufalý snoubenec pohřešované obrátí na senzibila. Ten pomocí kyvadla přesně určí, kde se její mrtvé tělo nachází.     Kyvadlo je jedna z nejrozšířenějších a zároveň nejjednodušších magických pomůcek hojně využívaných mnoha esoteriky k mnoha […]