28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Paranormální jevy
Příběh Anneliese Michel: Pokorná katolička?
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 21.7.2021
4.8tis
212
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

V 70. letech 20. století se v Bavorsku odehrál příběh, který by se mohl srovnávat se středověkými historkami. Příběh, jenž se vymykal racionálnímu přesvědčení.

Nový zákon předpokládá existenci démonů. Foto: geralt / pixabay Vyhánění zlých duchů tvoří součást rozličných zpráv o Ježíšově činnosti. Foto: tomphgallery / pixabay Moc vyhánět zlé duchy dostávají od Ježíše i jeho učedníci. Foto: Yuri_B / pixabay V počátcích křesťanství byla víra v existenci démonů a nezbytnost exorcismu rozšířena. Foto: Sammy-Williams / pixabay Nutno ovšem podotknout, že člověk může být posednut i Ďáblem. Foto: Dieterich01 / pixabay Vedle exorcismu posedlých se v křesťanství rozvinuly takzvané křestní exorcismy. Foto: Sammy-Williams / pixabay

Anneliese Michel se v roce 1952 narodila do silně věřící rodiny. Samotná dívka, jež byla s vírou v kontaktu již od útlého dětství, byla oddanou katoličkou. První problémy se začaly projevovat během studia na gymnáziu.

Vyhánění zlých duchů tvoří součást rozličných zpráv o Ježíšově činnosti. Foto: tomphgallery / pixabay

MĚLA SE Z NÍ STÁT UČITELKA

Učitelé německého gymnázia na dívku vzpomínali jako na hodné a pokorné děvče s velikou inteligencí. Anneliese se plánovala stát učitelkou a veškeré její studium k tomuto cíli směřovalo.

Naneštěstí se u ní začaly projevovat záchvaty podobné epileptickým, agresivní stavy a nezvladatelné chování. Při vyučování často upadala do bezvědomí. Teprve po prožití prvního epileptického záchvatu si jí okolí začalo všímat.

Podle výpovědi vyučujících nebyla dívka šikanována a ani jí nebylo jinak ubližováno ze strany jejích vrstevníků, což by mohlo vést k narušení dívčiny psychiky.

ĎÁBLŮV ÚŠKLEBEK

Anneliese tvrdila, že slýchává podivné zvuky a hlasy, ve snech vídá zvláštní tváře, které se na ni mračí. Údajně se na ní měla šklebit hlava ďábla, ale spíše než o vidiny se jednalo o dívčinu bujnou představivost. Často si také stěžovala na odporné pachy, které nikdo jiný necítil.

Moc vyhánět zlé duchy dostávají od Ježíše i jeho učedníci. Foto: Yuri_B / pixabay

VÝSLEDKY TESTŮ BYLY NEGATIVNÍ

Navštívila několik lékařů – neuropsychology, psychiatry a psychology, ale ani jeden z nich jí nebyl schopen pomoci. Navrhovali neurologické vyšetření s podezřením na epilepsii, avšak jejich odhady byly mylné a výsledky testu negativní.

Byla proto podrobena další dlouhodobé léčbě, ale bez žádných výsledků. Přestože medicína pro její případ nenašla lékařskou diagnózu, dostala Anneliese antiepileptika, kterými se léčila až do své smrti. Se zpožděním odmaturovala a nastoupila na pedagogickou fakultu, kde se epileptický záchvat opakoval.

Došlo k náhlému zhoršení jejího stavu, k němuž se připojily komplikace v podobě zánětu pohrudnice a zápalu plic. Anneliese tak musela studium přerušit.

V počátcích křesťanství byla víra v existenci démonů a nezbytnost exorcismu rozšířena. Foto: Sammy-Williams / pixabay

NÁVŠTĚVY LÉKAŘŮ ZPŮSOBILY DEPRESE

Podivné bylo to, že mimo záchvaty Anneliese nevykazovala žádné fyziologické či psychické příznaky stejně jako ostatní epileptici. Opakované testy na epilepsii stále vycházely negativně.

Po fyzické stránce byla dívka v naprostém pořádku. Série lékařských vyšetření měla však vliv na její náladu a došlo k výraznému zhoršení její psychiky, která se projevovala výskytem deprese. Depresivní stavy dosáhly obrovské intenzity, což se odráželo na jejím vztahu k lékařům, ale i k příbuzným.

V RUKOU BOŽÍCH

Když však léky nezabraly, rozhodli se její rodiče, že o pomoc požádají svoji církev, a tak se Anneliese stala pacientkou dvou mužů, exorcistů, kteří se domnívali, že je posedlá ďáblem.

Ujali se jí kněží Ernst Alt a Arnold Renz. Dívka přestala přijímat potravu i tekutiny a chřadla přímo před očima. Deprese se stále více prohlubovaly a byla agresivnější. V letech 1975-1976 podstoupila dívka více než 60 seancí, přičemž jedno vymítání trvalo třeba i 4 hodiny.

V týdnu se většinou prováděly dva rituály. Rok poté, co se oddala do rukou exorcistů, Anneliese zemřela. Její váha se pohybovala kolem 31 kg, měla nesčetné množství podlitin, odřenin a vymlácených zubů.

Nutno ovšem podotknout, že člověk může být posednut i Ďáblem. Foto: Dieterich01 / pixabay

BYL TO OMYL

Ze smrti dívky byli obviněni exorcisté i její rodiče. Oficiální zpráva o její smrti tvrdila, že zemřela na následky podvýživy a dehydratace. Prokurátor tvrdil, že Anneliese byla uměle vyživována, léčena byla elektrošoky a zvýšil se její příjem uklidňujících léků.

Po dvouletém trvání soudu byl kněžím a Anneliesiným rodičům udělen podmíněný trest odnětí svobody na 3 roky. Církevní komise později doznala, že v případě Anneliese se jednalo o omyl a že dívka nebyla posedlá.

Vedle exorcismu posedlých se v křesťanství rozvinuly takzvané křestní exorcismy. Foto: Sammy-Williams / pixabay
Foto: Úvodní foto: Creative Commons, / volné dílo / neznámý autor, foto: 1, 2, 3, 4 a 5 - pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 27.5.2022 354
Jiný kraj, jiný mrav. Pokud si myslíte, že Evropa je různými duchy celkem hojně osídlena, v takové Bangladéši se mezi různými duchy tak tak protáhnete. Říká se jim zde bhoot. Jsou to nadpřirozená stvoření, obvykle jsou to duchové zesnulé osoby. Víra v duchy je pevnou součástí kultury tamních hinduistických i muslimských komunit. Bhoot-manuál Odkazy na paranormální aktivity […]
od Jiří Nechanický 26.5.2022 732
Polorozbořené ruiny se ztrácejí ve tmě pozdního večera. Trosky pohltila příroda. Krvavé drama, k němuž tu došlo, dosud vyzařuje do okolí svou negativní energii. Tohle místo místní lidé považují za prokleté a vyhýbají se mu. Jiní sem naopak míří, aby odhalili pravdu. Na první pohled běžné domy, chaty a zahrady za sebou mají pohnutou historii. Dosud […]
od Eva Soukupová 25.5.2022 2.2tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 3.0tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.7tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]