reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Neobjasněné události
Příběh muže, který přežil pád ze 47. patra: Obrovská náhoda, nebo nezpochybnitelný zázrak?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 18.5.2022
3.1tis
Takhle nějak musel vypadat pohled z očí Morena, když padal dolů z mrakodrapu. FOTO: Unsplash
297
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách!

Takhle nějak musel vypadat pohled z očí Morena, když padal dolů z mrakodrapu. FOTO: Unsplash Je Morenovo přežití skutečným zázrakem? FOTO: Pixabay Morenův příběh zaujme i známého herce Morgana Freemana. FOTO: Georges Biard / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu ve východní části horního Manhattanu. Pro oba je práce radostí, mají spolu velmi blízký vztah, užívají si, když se po jejich výkonu budova celá blýská.

Jenže osud má ten den jiné plány… Když vstoupí na plošinu, jeden z kabelů náhle povolí! Skoro 5 metrů dlouhá kovová konstrukce se zhoupne a bezmocný Edgar padá volným pádem do úzké uličky vedle budovy.

Sviští kolem něj vzduch a strašlivě křehké lidské tělo se blíží k drtivému nárazu. Alcides se drží na plošině, jenže než si pořádně uvědomí, co se děje, uvolňuje se i druhý kabel! Také on se mění v malý bod směřující ke zničujícímu dopadu na betonovou zem.

Padá z výšky 144 metrů, rychlostí 120 km/h. V hluku New Yorku ty dvě nevýrazné rány končící životy bratrů Morenových zanikají. Všimne si málokdo, ale záchranáři už jsou informováni. Na místo dorazí ihned a vidí scénu jak z hororu.

Edgarova hlava je naražená na dřevěném plotě, tělo leží oddělené opodál. Není mu pomoci. Pak ale uslyší divné zvuky… Otočí se za nimi a nevěří svým očím.

Je Morenovo přežití skutečným zázrakem? FOTO: Pixabay

Nezničitelný

Alcides Moreno, muž, který právě spadl ze 47. patra, se plazí skrze hromadu pokrouceného kovu, v nějž se proměnila plošina, jíž se držel. Prý se i pokouší postavit, ale to už ztrácí vědomí. Záchranáři se po sobě nevěřícně dívají a vrhají se do akce.

S Alcidesem manipulují s neskutečnou opatrností, vědí, že sebemenší nesprávný pohyb by ho mohl zabít. Později se v nemocnici ukáže, že má poraněný mozek, páteř, plíce, břicho, zlámaná žebra, pravou ruku i obě nohy.

Je uveden do umělého spánku, podstoupí nesčetně operací, dostává 20 litrů krve a plazmy. Další skoro tři týdny zůstává v kómatu, k vědomí se probírá přesně na Vánoce, 24. prosince. „Pokud hledáte medicínský zázrak, tady ho máte,“ říká k incidentu dr.

Herbert Pardes z newyorské nemocnice, kde Alcidese operovali. „Šance na přežití není moc velká, ani když člověk vypadne ze 4. patra, natož ze 47.,“ přitakává jiný lékař, dr. Glenn Asaeda, z manhattanského hasičského sboru.

„Tady to vzala do rukou vyšší moc, jiné vysvětlení nemám,“ dodává. A jak na tu hrůzu vzpomíná sám Alcides? Vše je pro něj v mlze, rozmazané. Že se stala tragédie, pochopí podle toho, že u jeho postele stojí jen manželka Rosaria, ale bratr nikde. Jak racionálně vysvětlit nevysvětlitelné?

Morenův příběh zaujme i známého herce Morgana Freemana. FOTO: Georges Biard / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Zásah shůry

Zachránilo snad Alcidesovi život to, že se pevně držel plošiny, která po nárazu na zem pohltila nejvíc zničující energie? Nebo utržená konstrukce během svého pádu nějakým způsobem částečně plachtila či surfovala vzduchem, což ji zpomalilo natolik, aby měl šanci přežít?

Zavadil čistič oken několikrát o budovu, což ho také mohlo zpomalit? Nikdo neví. Moreno se objevuje dokonce i v dokumentárním seriálu Příběh Boha, jímž provází slavný americký herec Morgan Freeman (*1937).

Sám své přežití za zázrak nepovažuje, čistě proto, že při nehodě zemřel jeho bratr. „Zázrak by byl, kdybychom přežili oba. Co se mi stalo, to netuším. Ale smrt bratra je pro mě pořád velká a bolestivá ztráta.

Ano, z nějakého důvodu mě Bůh zachránil a já se ptám: ‚Proč já? Proč mě? Proč se to stalo?‘“ Moreno má jizvy na duši i na těle a není schopen dál vykonávat své povolání, jinak ale vede normální život. S rodinou se přestěhuje do Arizony, teplé počasí je prospěšnější pro jeho sešroubované kosti.

Stává se počtvrté otcem. A právě v rodině nakonec vidí celý smysl toho, co ho potkalo. „Býval jsem dost zahleděný do sebe. Rodinu jsem finančně zajišťoval, ale jinak jsem se moc nestaral. Až po nehodě jsem si uvědomil, jak jsou moje žena i děti důležité.

Pořád se ptám, proč jsem přežil. A protože máme další miminko, chlapce, tak myslím, že tím důvodem musí být on,“ uzavírá.

Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.5tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.9tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]