3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Příběh muže, který přežil pád ze 47. patra: Obrovská náhoda, nebo nezpochybnitelný zázrak?
Příběh muže, který přežil pád ze 47. patra: Obrovská náhoda, nebo nezpochybnitelný zázrak?
od 18.5.2022
3.1tis
Takhle nějak musel vypadat pohled z očí Morena, když padal dolů z mrakodrapu. FOTO: Unsplash
297
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách!

Takhle nějak musel vypadat pohled z očí Morena, když padal dolů z mrakodrapu. FOTO: Unsplash Je Morenovo přežití skutečným zázrakem? FOTO: Pixabay Morenův příběh zaujme i známého herce Morgana Freemana. FOTO: Georges Biard / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu ve východní části horního Manhattanu.

reklama

Pro oba je práce radostí, mají spolu velmi blízký vztah, užívají si, když se po jejich výkonu budova celá blýská. Jenže osud má ten den jiné plány… Když vstoupí na plošinu, jeden z kabelů náhle povolí!

Skoro 5 metrů dlouhá kovová konstrukce se zhoupne a bezmocný Edgar padá volným pádem do úzké uličky vedle budovy. Sviští kolem něj vzduch a strašlivě křehké lidské tělo se blíží k drtivému nárazu.

Alcides se drží na plošině, jenže než si pořádně uvědomí, co se děje, uvolňuje se i druhý kabel! Také on se mění v malý bod směřující ke zničujícímu dopadu na betonovou zem. Padá z výšky 144 metrů, rychlostí 120 km/h.

V hluku New Yorku ty dvě nevýrazné rány končící životy bratrů Morenových zanikají. Všimne si málokdo, ale záchranáři už jsou informováni. Na místo dorazí ihned a vidí scénu jak z hororu. Edgarova hlava je naražená na dřevěném plotě, tělo leží oddělené opodál.

Není mu pomoci. Pak ale uslyší divné zvuky… Otočí se za nimi a nevěří svým očím.

Je Morenovo přežití skutečným zázrakem? FOTO: Pixabay
Je Morenovo přežití skutečným zázrakem? FOTO: Pixabay

Nezničitelný

Alcides Moreno, muž, který právě spadl ze 47. patra, se plazí skrze hromadu pokrouceného kovu, v nějž se proměnila plošina, jíž se držel. Prý se i pokouší postavit, ale to už ztrácí vědomí. Záchranáři se po sobě nevěřícně dívají a vrhají se do akce.

reklama

S Alcidesem manipulují s neskutečnou opatrností, vědí, že sebemenší nesprávný pohyb by ho mohl zabít. Později se v nemocnici ukáže, že má poraněný mozek, páteř, plíce, břicho, zlámaná žebra, pravou ruku i obě nohy.

Je uveden do umělého spánku, podstoupí nesčetně operací, dostává 20 litrů krve a plazmy. Další skoro tři týdny zůstává v kómatu, k vědomí se probírá přesně na Vánoce, 24. prosince. „Pokud hledáte medicínský zázrak, tady ho máte,“ říká k incidentu dr.

Herbert Pardes z newyorské nemocnice, kde Alcidese operovali. „Šance na přežití není moc velká, ani když člověk vypadne ze 4. patra, natož ze 47.,“ přitakává jiný lékař, dr. Glenn Asaeda, z manhattanského hasičského sboru.

„Tady to vzala do rukou vyšší moc, jiné vysvětlení nemám,“ dodává. A jak na tu hrůzu vzpomíná sám Alcides? Vše je pro něj v mlze, rozmazané. Že se stala tragédie, pochopí podle toho, že u jeho postele stojí jen manželka Rosaria, ale bratr nikde. Jak racionálně vysvětlit nevysvětlitelné?

Morenův příběh zaujme i známého herce Morgana Freemana. FOTO: Georges Biard / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Morenův příběh zaujme i známého herce Morgana Freemana. FOTO: Georges Biard / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Zásah shůry

Zachránilo snad Alcidesovi život to, že se pevně držel plošiny, která po nárazu na zem pohltila nejvíc zničující energie?

reklama

Nebo utržená konstrukce během svého pádu nějakým způsobem částečně plachtila či surfovala vzduchem, což ji zpomalilo natolik, aby měl šanci přežít? Zavadil čistič oken několikrát o budovu, což ho také mohlo zpomalit? Nikdo neví.

Moreno se objevuje dokonce i v dokumentárním seriálu Příběh Boha, jímž provází slavný americký herec Morgan Freeman (*1937). Sám své přežití za zázrak nepovažuje, čistě proto, že při nehodě zemřel jeho bratr. „Zázrak by byl, kdybychom přežili oba.

Co se mi stalo, to netuším. Ale smrt bratra je pro mě pořád velká a bolestivá ztráta. Ano, z nějakého důvodu mě Bůh zachránil a já se ptám: ‚Proč já? Proč mě?

Proč se to stalo?‘“ Moreno má jizvy na duši i na těle a není schopen dál vykonávat své povolání, jinak ale vede normální život. S rodinou se přestěhuje do Arizony, teplé počasí je prospěšnější pro jeho sešroubované kosti. Stává se počtvrté otcem.

A právě v rodině nakonec vidí celý smysl toho, co ho potkalo. „Býval jsem dost zahleděný do sebe. Rodinu jsem finančně zajišťoval, ale jinak jsem se moc nestaral. Až po nehodě jsem si uvědomil, jak jsou moje žena i děti důležité.

Pořád se ptám, proč jsem přežil. A protože máme další miminko, chlapce, tak myslím, že tím důvodem musí být on,“ uzavírá.

Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 489
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.6tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.7tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.7tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.