2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Příběh skutečné Atlantidy
Příběh skutečné Atlantidy
od 5.6.2021
4.7tis
Ať už zaniklá civilizace byla, či ne, nikdo si netroufne říct, kde přesně se nacházela. Foto: jplenio / pixabay
398
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

V roce 373 př. n. l. prchají z města Heliké tisíce zvířat. Ke smůle tamních obyvatel nikdo nepochopil, že se jedná o předzvěst blížící se katastrofy, která pohřbí celé město pod hladinou i se všemi jeho obyvateli!

Ať už zaniklá civilizace byla, či ne, nikdo si netroufne říct, kde přesně se nacházela. Foto: jplenio / pixabay Vzhledem k velikosti moří a oceánu vzniká mnoho domněnek. Foto: jplenio / pixabay I přes pokročilou techniku stále není možné prozkoumat celý podvodní svět. Foto: Bessi / pixabay Existují však místa, u nichž se odborníci domnívají, že právě tam mohla bájná Atlantida být. Foto: michasager / pixabay Během jednoho dne a jedné noci se ostrov ponořil pod hladinu moře a zmizel. Foto: Atlantios / pixabay

Atlantidou byla nazývána rozlehlá země o velikosti Malé Asie a Libye dohromady, jež vládla ostrovům a části pevniny. Byla to vskutku pozoruhodná vyspělá civilizace.

reklama

Sobectví jejích obyvatel však podle pověsti rozhněvalo bohy, kteří na ně uvrhli trest v podobě zemětřesení a potop.

Vzhledem k velikosti moří a oceánu vzniká mnoho domněnek. Foto: jplenio / pixabay
Vzhledem k velikosti moří a oceánu vzniká mnoho domněnek. Foto: jplenio / pixabay

KDE LEŽELA?

Existence Atlantidy nebyla nikdy přesvědčivě doložena, a tak badatelům nezbývá nic jiného, než z objevených důkazů dávat dohromady obrázek zaniklé civilizace, která ani nemusela existovat. Dodnes se vede řada debat o tom, zda byla skutečná a kde se nacházela.

První, kdo se o zaniklé zemi zmínil, byl řecký filozof Platon (asi 427 př. n. l.-347 př. n. l.).

Platonovy spisy – Timaios a Kritias, jako jediný zdroj, obsahují informace o atlantské kultuře, státním zřízení a její poloze, jež se měla nalézat za Heraklovými sloupy – dnešním Gibraltarským průlivem.

reklama

Podle něj byla Atlantida mocnou zemí, která byla poražena starověkými Athénami a následně zničena přírodní katastrofou kolem roku 9600 př. n. l. Vyprávění o ní se dostala až k uším Solona (asi 638 př. n. l.-558 př. n.

l.), řeckého státníka, jenž se o Atlantidě dozvěděl při své cestě do Egypta. Jedná se v Platonově podání o historická fakta, nebo to jsou jen mýty a filozofova fantazie?

I přes pokročilou techniku stále není možné prozkoumat celý podvodní svět. Foto: Bessi / pixabay
I přes pokročilou techniku stále není možné prozkoumat celý podvodní svět. Foto: Bessi / pixabay

MOCNÁ CIVILIZACE

Atlantida měla být velmi úrodnou a bohatou zemí s vysokou hustotou zalidnění, vyspělým vojskem a vlastním písmem. Pevnina tak byla kolébkou všech dnešních kultur. Hlavní město mělo na obvod měřit neuvěřitelných 300 až 600 kilometrů.

reklama

Za duchovní centrum byl považován Poseidonův chrám, jenž byl vystavěn uprostřed města. Údajně zde byly početné lázně, a to díky dvěma pramenům horké a studené vody. Země vzkvétala, za což byl zodpovědný mimo jiné i úspěšný obchod se zahraničními státy.

Atlanťané si podmanili velkou část Středomoří až k Egyptu. Řekové se domnívali, že Atlantský oceán je světovým oceánem, který ohraničuje tři kontinenty – Evropu, Afriku a Asii.

Atlantida tak mohla ležet jak ve Středozemním moři, tak i v oblasti Švédska či Indie.

Existují však místa, u nichž se odborníci domnívají, že právě tam mohla bájná Atlantida být. Foto: michasager / pixabay
Existují však místa, u nichž se odborníci domnívají, že právě tam mohla bájná Atlantida být. Foto: michasager / pixabay

ATLANTIDA JAKO UTOPIE?

Většina odborníků se přiklání k tomu, že Atlantida je pouze Platonovou fikcí. V období, kdy měla existovat, je podle nich nemožné, aby zde žila tak vyspělá civilizace.

Dalším argumentem je mimo jiné i to, že se o Atlantidě nezmiňují i jiné význačné osobnosti jako např. řecký historik Herodotos (asi 484 př. n. l.-425 př. n. l.), jenž by jistě zanechal poznámku o tak slavné a vyspělé zemi.

Platon podle vědců použil Atlantidu jako demonstraci ideálního státu, kde žijí lidé v souladu se zákony bohů. Časem však byli obyvatelé chamtiví a chtěli rozšířit svoji moc, čímž však naštvali bohy.

Během jednoho dne a jedné noci se ostrov ponořil pod hladinu moře a zmizel. Foto: Atlantios / pixabay
Během jednoho dne a jedné noci se ostrov ponořil pod hladinu moře a zmizel. Foto: Atlantios / pixabay
Foto: Úvodní foto: jplenio / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 777
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.2tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.4tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.5tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz