reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Neobjasněné události
Příběh skutečné Atlantidy
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 5.6.2021
4.7tis
Ať už zaniklá civilizace byla, či ne, nikdo si netroufne říct, kde přesně se nacházela. Foto: jplenio / pixabay
398
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

V roce 373 př. n. l. prchají z města Heliké tisíce zvířat. Ke smůle tamních obyvatel nikdo nepochopil, že se jedná o předzvěst blížící se katastrofy, která pohřbí celé město pod hladinou i se všemi jeho obyvateli!

Ať už zaniklá civilizace byla, či ne, nikdo si netroufne říct, kde přesně se nacházela. Foto: jplenio / pixabay Vzhledem k velikosti moří a oceánu vzniká mnoho domněnek. Foto: jplenio / pixabay I přes pokročilou techniku stále není možné prozkoumat celý podvodní svět. Foto: Bessi / pixabay Existují však místa, u nichž se odborníci domnívají, že právě tam mohla bájná Atlantida být. Foto: michasager / pixabay Během jednoho dne a jedné noci se ostrov ponořil pod hladinu moře a zmizel. Foto: Atlantios / pixabay

Atlantidou byla nazývána rozlehlá země o velikosti Malé Asie a Libye dohromady, jež vládla ostrovům a části pevniny. Byla to vskutku pozoruhodná vyspělá civilizace. Sobectví jejích obyvatel však podle pověsti rozhněvalo bohy, kteří na ně uvrhli trest v podobě zemětřesení a potop.

Vzhledem k velikosti moří a oceánu vzniká mnoho domněnek. Foto: jplenio / pixabay

KDE LEŽELA?

Existence Atlantidy nebyla nikdy přesvědčivě doložena, a tak badatelům nezbývá nic jiného, než z objevených důkazů dávat dohromady obrázek zaniklé civilizace, která ani nemusela existovat.

Dodnes se vede řada debat o tom, zda byla skutečná a kde se nacházela. První, kdo se o zaniklé zemi zmínil, byl řecký filozof Platon (asi 427 př. n. l.-347 př. n. l.). Platonovy spisy – Timaios a Kritias, jako jediný zdroj, obsahují informace o atlantské kultuře, státním zřízení a její poloze, jež se měla nalézat za Heraklovými sloupy – dnešním Gibraltarským průlivem.

Podle něj byla Atlantida mocnou zemí, která byla poražena starověkými Athénami a následně zničena přírodní katastrofou kolem roku 9600 př. n. l. Vyprávění o ní se dostala až k uším Solona (asi 638 př. n. l.-558 př.

n. l.), řeckého státníka, jenž se o Atlantidě dozvěděl při své cestě do Egypta. Jedná se v Platonově podání o historická fakta, nebo to jsou jen mýty a filozofova fantazie?

I přes pokročilou techniku stále není možné prozkoumat celý podvodní svět. Foto: Bessi / pixabay

MOCNÁ CIVILIZACE

Atlantida měla být velmi úrodnou a bohatou zemí s vysokou hustotou zalidnění, vyspělým vojskem a vlastním písmem. Pevnina tak byla kolébkou všech dnešních kultur. Hlavní město mělo na obvod měřit neuvěřitelných 300 až 600 kilometrů.

Za duchovní centrum byl považován Poseidonův chrám, jenž byl vystavěn uprostřed města. Údajně zde byly početné lázně, a to díky dvěma pramenům horké a studené vody. Země vzkvétala, za což byl zodpovědný mimo jiné i úspěšný obchod se zahraničními státy.

Atlanťané si podmanili velkou část Středomoří až k Egyptu. Řekové se domnívali, že Atlantský oceán je světovým oceánem, který ohraničuje tři kontinenty – Evropu, Afriku a Asii. Atlantida tak mohla ležet jak ve Středozemním moři, tak i v oblasti Švédska či Indie.

Existují však místa, u nichž se odborníci domnívají, že právě tam mohla bájná Atlantida být. Foto: michasager / pixabay

ATLANTIDA JAKO UTOPIE?

Většina odborníků se přiklání k tomu, že Atlantida je pouze Platonovou fikcí. V období, kdy měla existovat, je podle nich nemožné, aby zde žila tak vyspělá civilizace. Dalším argumentem je mimo jiné i to, že se o Atlantidě nezmiňují i jiné význačné osobnosti jako např.

řecký historik Herodotos (asi 484 př. n. l.-425 př. n. l.), jenž by jistě zanechal poznámku o tak slavné a vyspělé zemi. Platon podle vědců použil Atlantidu jako demonstraci ideálního státu, kde žijí lidé v souladu se zákony bohů.

Časem však byli obyvatelé chamtiví a chtěli rozšířit svoji moc, čímž však naštvali bohy.

Během jednoho dne a jedné noci se ostrov ponořil pod hladinu moře a zmizel. Foto: Atlantios / pixabay
Foto: Úvodní foto: jplenio / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 216
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.0tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.7tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]
od Dalibor Vrána 2.8.2022 2.7tis
Ropná plošina Deepwater Horizon je chloubou jihokorejské lodní stavbařské firmy Hyundai Heavy Industries. Zakázka pro těžařskou korporaci Transocean dopadne na výbornou, dlouhé roky je Horizon oslavována jako jedna z nejvýkonnějších plošin na světě, kterou provází až zázračná úspěšnost. Jenže ne nadarmo se říká, že žádné štěstí netrvá věčně… 20. dubna 2010 provádí Gordon Jones (1982–2010) […]