Podzimní rovnodennost, která nastává kolem 21. září, se nese v duchu příprav na zimu a příchod nového roku, který Keltové slaví na přelomu října a listopadu. Chcete-li rovnodennost oslavit jako Keltové, děkujte za hojnost a nezapomeňte na rodinu.

Název svátku lze přeložit jako „světlo vody“, někteří jej označují také za světlo podzimu. Den i noc jsou nyní opět stejně dlouhé, proto i zde je kladen důraz na posvátnou rovnováhu. Kolo roku se otáčí, oficiálně začíná podzim a období světla střídá tma.
Oslavy se nesou v duchu smíření, odpočinku a bilancování. Je to také čas druhé sklizně, obvykle ovoce, které zůstalo na stromech a rostlin, které dozrávaly pod letním sluncem. Právě tato závěrečná sklizeň může zaujmout ústřední téma obřadu Alban Elved.
Je totiž ideální příležitostí k poděkování Matce Zemi za její dary a bohatou sklizeň a požádat o uzdravení úrodné půdy. Jak? Za tímto účelem se obvykle pokládají oběti bohyni Země, nejčastěji formou zaorání posledních plodů do brázd. Takto posvěcená půda se prý svým majitelům příští rok odvděčí.

STMELUJTE SE
Alban Elved býval také příležitostí požádat božstva o požehnání během nadcházejícího období, aby farmáři s dostatkem potravin bez újmy přečkali zimní měsíce. Dnes sice již vyčerpání zásob plodin nehrozí, ale lze například žádat o dostatek materiální.
Důležitým tématem tohoto svátku je v neposlední řadě upevňování rodinných a přátelských vztahů, dříve i setkávání celého kmene. Alban Elved bychom měli pojmout jako čas k projevení vděčnosti za přátele, rodinu a jídlo na našem stole.
Měli bychom se zastavit, a uvolnit a užít si plodů našich osobních sklizní, ať už jde o plody ze zahrady či v přeneseném významu peníze jako plody naší práce, potomstvo jako plody naší výchovy i jakékoliv další věci, které jsme v uplynulém roce vytvořili.
Je vhodné se zastavit a užít si okamžik rovnováhy mezi světlem a tmou bez myšlenek na každodenní shon a ve společnosti těch, které nosíme v srdci. Během těchto uvolněných okamžiků si najděte moment na poděkování bohům za to všechno. Jak vděk projevit?

PODĚLTE SE S BOHY
Nejlepší způsob, jak promluvit ke keltským bohům, je obvykle prostřednictvím obětí. Při hostině v rodinném kruhu můžete začít požehnaným bochníkem chleba. „Hlava domácnosti by měla kus odlomit a poděkovat zemi za její dary.
Tento první kus by měl jít na speciální talíř k obětování,“ vysvětluje argentinský znalec keltských tradic Eliseo Mauas Pinto. Totéž by se mělo provést s každým dalším chodem hostiny. „Protože hostitel podává každé jídlo, první sousto by mělo jít na tento (obětní) talíř, aby bylo nabídnuto bohům.
Při předávání požehnejte každé jídlo pro zdraví hostů a nezapomeňte mít přípitek!“ doplňuje Pinto. Tento rituál znázorňuje symbolické utrhávání od úst pro druhé a právě štědrost jakožto další důležité téma Alban Elvedu bývá odměňována.