Skip to content

Příchozí z neznáma: Odkud pocházel tajemný muž z Tuaredu?

Ročně na celém světě mizí stovky osob, za což může většinou jejich záměrná změna identity nebo nevyřešené zločiny. Občas se však odehraje pravý opak – jakoby odnikud se vynoří člověk, jenž má zdánlivě nesmyslnou minulost. Jedná se vždy jen o podvodníky či vtipálky, jde o oběti zvrhlých pokusů, či snad o něco docela jiného?

Mohl záhadný muž přijít z jiné dimenze?

Více než stočlenná skupina lidí prochází tokijskou ulicí. Zatímco se demonstranti blíží k policistům, jeden z nich bere do ruky kámen. Než stačí muži zákona zaujmout pozice, již na ně naštvaní Japonci hází vše, co dokážou uzvednout. Z dálky zní sirény policejních aut a policisté buší obušky do několika nejbližších lidí. Ulice se mění v krvavé bojiště a na zem padá několik nešťastníků. Píše se počátek 50. let 20. století a Japonskem zmítá vlna násilných protestů proti americké vojenské správě, řízené generálem Douglasem MacArthurem (1880–1964). Japonské státní úřady kromě policejních zásahů proti nespokojencům nařizují také kontrolu pasů všech cizích státních příslušníků, kteří se v zemi zdržují. Domnívají se totiž, že za demonstracemi mohou stát nepřátelští cizinci. Ale místo údajných zahraničních agentů – provokatérů – je v jednom z tokijských hotelů zadržen muž, jehož doklady jsou vystaveny na jméno neexistující republiky Tuared! Odkud muž tyto doklady získal?

Kde získal dokonale realistický pas?
NOVÁ AFRICKÁ ZEMĚ?

Podezřelý je zatčen a převezen na policejní stanici. Případ je zdánlivě jasný – buď jde o vtipálka, nebo o zločince s falešným pasem. Jenže celý případ se velmi zamotává! Jak uvádí německý spisovatel a záhadolog Hartwig Hausdorf (*1955), policejní odborníci zjišťují, že pas nenese jakoukoli známku padělání nebo manipulace. „Fotografie byla zřetelná a odpovídala nositeli pasu. Japonští úředníci ovšem byli ve velkých rozpacích, protože nemohli na žádné mapě najít stát, z něhož cizinec údajně pocházel,“ říká Hausdorf. Policisté jsou s rozumem v koncích – republiku Tuared nenacházejí na žádné tehdejší mapě světa ani na mapách z dřívější éry! Dělá si z nich tedy muž legraci? Jenže cizinec je naprosto neoblomný. Policistům stále zarputile tvrdí, že pochází z Tuaredu. Tento stát se prý rozprostírá od severozápadního pobřeží Afriky až na její východ k Súdánu. Mluví pravdu, nebo je jeho pas falešný? Jenže jak potom vysvětlit přílišnou dokonalost jeho dokladů? Jedná se snad o jakousi provokaci některé z cizích tajných služeb?

Fotografie v dokladech odpovídala jejich majiteli.
OBĚŤ POKUSŮ S PAMĚTÍ?

Pokud by byl tajemný neznámý opravdu členem nějaké zločinecké organizace nebo zahraničním špionem, jistě by měl dokonalý padělek pasu, ale vystavený na jméno skutečného státu! To už se ale o celé kauze dozvídá japonský tisk. Ani novinářům se přes usilovné pátrání nedaří žádný Tuared najít a marný je i dotaz na OSN (Organizaci spojených národů). Znamená to tedy, že tato země neexistuje? Zadržený později tvrdí, že přijel do Japonska za účelem nakoupit zbraně pro svůj stát. Měl tedy falešný pas, vyhotovený některou africkou odbojovou skupinou, bojující za nezávislost tehdy koloniální Afriky? Proč by ale Afričané vybavili svého zástupce podezřelým dokladem? Původ pasu není nikdy zjištěn. Policie případ uzavírá s tím, že muž je šílenec a nechává ho umístit do psychiatrické léčebny. Dokázal by si však blázen obstarat tak dokonalý doklad? Nemohl být spíše obětí tajných armádních či jiných pokusů s lidskou myslí, které mu vymazaly paměť?

Petr Koutský

Foto: ancient-origins.net, flickr.com, elitereaders.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výzkum farmaceutických společností: Covid-19 dodávky léčiv do Evropy nenaruší
21stoleti.cz

Výzkum farmaceutických...

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) nedávno zveřejnila...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Zachrání lnička Česko?
epochalnisvet.cz

Zachrání lnička Česko?

Vědcům z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v...
Chce obléct svatební šaty?
nasehvezdy.cz

Chce obléct svatební šaty?

Život na psí knížku už ji zřejmě začíná...
Rakousko: Lyžování v bílém ráji
epochanacestach.cz

Rakousko: Lyžování v bílém...

Chcete vyrazit...
Divoká westmanka Calamity Jane
epochaplus.cz

Divoká westmanka Calamity Jane

Martha Jane Cannaryová alias  Calamity Jane...
Mapa noční oblohy se brzy změní: Rozzáří noční nebe zanikající hvězdy?
epochalnisvet.cz

Mapa noční oblohy se brzy změní:...

Astronomové slibují, že se v blízké budoucnosti...
Kuriózní léčba duševních nemocí a moru: Díra do hlavy pro odchod zlého ducha a obklad z kohouta
epochaplus.cz

Kuriózní léčba duševních...

Nemocný muž v otrhaných šatech se z posledních sil...
Zámek v Mníšku pod Brdy: Mystérium chybějící věže
epochanacestach.cz

Zámek v Mníšku pod Brdy:...

Je druhá polovina 17....
Proč s ní žádný chlap nevydrží
nasehvezdy.cz

Proč s ní žádný chlap nevydrží

Herečka ze seriálu Modrý kód MARIKA PROCHÁZKOVÁ...
Múza Versailles již zítra!
iluxus.cz

Múza Versailles již zítra!

Renomovaný vokálně-instrumentální soubor...
Častější případy kanibalismu u ledních medvědů
21stoleti.cz

Častější případy kanibalismu u...

V říši zvířat se ke kanibalismu uchyluje poměrně dost...