V irské mytologii existuje jedna velmi zajímavá kapitola. Týká se Danaů (originálním názvem Tuatha Dé Danann). Mělo se jednat o rod fešáckých bohů, kteří kdysi vládli celému ostrovu. Mýty však vysvětlují jejich příchod krajně podezřele. Skoro to vypadá, že Danaové přiletěli z hvězd!
Na území současného Irska se Danaové objevili přesně na 1. máje. Ne snad, že by se rozhodli účastnit se nějakého toho průvodu… Na předvečer 1. května totiž připadá keltský svátek Beltain spojený s vyháněním dobytka na pastvu a zapalováním ohňů.
Města na ostrovech
Danaové jsou bytosti z nejasného dávnověku. Prý ovládali magii a různá kouzla. Jejich původní domovinou mělo být kvarteto měst na čtyřech ostrovech. Zachovala se i jména těchto měst. Byla to sídla Falias, Gorias, Finias a Murias.
Zde se Danaové (jmenovaní také jako Lid bohyně Dany) vyučili všemu potřebnému od čtyřech mocných druidů. Příchod Danaů do Irska se ovšem neobešel bez problémů. S původním obyvatelstvem museli Danaové nejen vyjednávat, ale i bojovat.
Připluli? Přiletěli!
Jak se Danaové do Irska dostali? Starší legenda říká, že cestovali na křídlech větru. Zároveň se maskovali příkrovem magické mlhy. Jiná verze legendy zase tvrdí, že přiletěli na temných mracích. Pak je tu i verze upřednostňující připlutí po moři.
Když Danaové dosáhli irské půdy, spálili prý své lodě, aby se už nemohli vrátit zpět (tato verze připomíná pozdější událost, kdy dobyvatel Hernán Cortés přikázal zapálit svoje koráby před útokem na Aztéckou říši).
Někteří badatelé se však domnívají, že Danaové do Irska nepřipluli, ale přiletěli.
Verzi „o připlutí“ si údajně vykonstruovali pozdější kronikáři, protože jim připadala reálnější v porovnání se sestoupením z nebes.
Zastánci mimozemského původu Danaů rovněž argumentují tím, že ve stejné době byly invaze bohů s blond kšticí zaznamenány i v mytologických příbězích v dalších částech světa, například až v daleké Číně.