Domů     Paranormální jevy
Případ Anneliese Michel: Poslední velký exorcismus v Evropě
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 29.3.2021
4.3tis
Případ Anneliese Michel: Poslední velký exorcismus v Evropě
Exorcismus trval 9 měsíců. Foto: Pixabay
615
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Nejslavnějším současným případem exorcismu je ten, který byl provedený na Němce Anneliese Michel (1952–1976). Vzorná studentka z katolické rodiny si v roce 1968 začíná všímat, že se s ní děje něco temného.

Exorcismus trval 9 měsíců. Foto: Pixabay Josef Stangl nejprve váhá,  pak dá exorcismu zelenou.  FOTO:  Ekpah/Wikimedia commons/CC BY-SA 3.0 K Anne hrobu putují procesí , žádají její blahořečení.  FOTO: Offenbacherjung /Wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Vše začne stavy bezvědomí a démonickými vidinami, které Anneliese pronásledují. V noci dívka prožívá záchvaty křečí a tvrdí, že ji při nich cosi neviditelného drží na lůžku. Lékaři vysloví podezření na epilepsii, jenže to se nikdy nepotvrdí.

Přesto však dívka preventivně dostane k užívání antiepileptika. Podivné chování Anneliese se později stupňuje. Objeví se u ní odpor k náboženským symbolům, není fyzicky schopna překročit práh kostela nebo se dotknout kříže.

Přicházejí i návaly agrese, při nichž je obdařena mimořádnou silou. Dívka nemůže jíst ani pít a stále si stěžuje na zápach, který však nikdo jiný necítí. V domě rodičů Anneliese Michel se ozývají záhadné zvuky bez přirozeného zdroje.

Josef Stangl nejprve váhá, pak dá exorcismu zelenou. FOTO: Ekpah/Wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

EXORCIMUS ANO, LÉKAŘE VŠAK TAKÉ

Dívka se v té době seznámí s knězem Ernstem Altem (*1937), v němž hledá duchovní oporu. Ten si v roce 1975 vyprosí od biskupa Josefa Stangla (1907–1979) povolení k exorcismu, neboť dojde k závěru, že děvče je posedlé ďáblem.

Obřad má provést se salvatoriánem Arnoldem Renzem. Zároveň však Alt trvá na tom, aby Anneliese chodila k lékaři. Stav dívky se však ani při lékařské a církevní péči nelepší. Ubližuje si, okusuje zdi, barva očí se jí změní z modré na černou, nelidsky ječí několika zrůdnými hlasy najednou, mluví cizími jazyky, které se nikdy neučila, pojídá výkaly a její osobnost se zcela mění.

Poté však přicházejí i světlejší okamžiky, kdy se opět chová jako dřív a uvědomuje si, že se s ní děje něco strašného. Postupně začne odmítat lékaře.

K Anne hrobu putují procesí , žádají její blahořečení. FOTO: Offenbacherjung /Wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

POSEDLÁ NEBO NEMOCNÁ?

Exorcismus Anneliese Michel trval 9 měsíců. Nezabraly ani naordinované léky, ani vymítání a dívka nakonec umírá na totální vyčerpání. Kněží i rodiče dívky jsou souzeni za to, že Anneliese nedonutili k hospitalizaci.

Lékaři se domnívají, že dívka trpěla kombinací schizofrenie, psychózy a epilepsie. Psychickými poruchami vysvětlují její změny chování, epilepsií pak záchvaty, při nichž se tělo dívky kroutilo do neuvěřitelných poloh a paralyzované svaly jí celé hodiny nedovolily jediný pohyb.

Žádnou z těchto nemocí se u ní ale nepodařilo potvrdit a ani léky nepomohly. Řada projevů posedlosti Anneliese Michel navíc zůstává bez racionálního vysvětlení dodnes. Byla dívka posedlá, nebo nemocná ?

Autorka: Jitka Krulcová

reklama
Související články
od Eva Soukupová 22.10.2021 933
Přímořská pláž na nejjižnějším cípu Bangladéše je pro svou neobyčejnou krásu občas nazývána Dcerou moře. Pro některé návštěvníky se ale procházka po pláži může změnit v horor. Dochází tu totiž k pozorování přízračné lodě s pokladem a duchů těch, kteří při pokusech o vyzvednutí bohatství zemřeli.     Kuakata je asi 20 km dlouhá a […]
od Eva Soukupová 20.10.2021 3.2tis
Sophia Thorel začala ve snu navštěvovat dům, který v životě neviděla. Své sny přičítala touze po vlastním bydlení. Pak se ale dům z jejích snů objeví v nabídce realitní kanceláře a jeho majitelka v zájemkyni o koupi pozná ducha, který se v domě před nedávnem začal zjevovat. Zajímavého rozuzlení se dočkává příběh strašidelného domu ve […]
od Eva Soukupová 19.10.2021 8.8tis
Jeptiška ze španělského venkova tvrdí, že ji andělé během modliteb přenášejí do vzdálených končin na jihu dnešních Spojených států. Ve stejné době zdejší indiáni potkávají záhadnou ženu v modrém, která jim představuje křesťanství. Popis přesně líčí španělskou jeptišku, která ve skutečnosti nikdy neopustila svůj klášter.     Sestra Marie od Ježíše z Ágreda (1602–1665) se […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 7.0tis
Reinkarnace, tedy přechod duše zemřelého do jiného nově narozeného člověka, je fenoménem, který moderní věda považuje za nereálný. Případ z šedesátých let minulého století, který se odehrál v Anglii, ale vědcům i veřejnosti pořádně zamotal hlavu. V květnu 1957 srazila řidička pod vlivem drog v malém městě Hexham v Anglii tři děti – devítiletého Anthonyho […]
od Matěj Soukup 16.10.2021 6.4tis
Když se v listopadu 2011 Latoya Ammonsová, její matka Rosa Campbellová a její tři děti ve věku nastěhovaly do domu na adrese 3860 Carolina Street v Gary ve státě Indiana, netušily, že se jejich nový domov brzy změní doslova v dům hrůzy. Všechno to začalo přitom docela nenápadně. Campbellová nejprve slyšela ve sklepě vrzat dveře. […]