reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Paranormální jevy
Případ Anneliese Michel: Poslední velký exorcismus v Evropě
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 29.3.2021
4.3tis
Exorcismus trval 9 měsíců. Foto: Pixabay
615
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Nejslavnějším současným případem exorcismu je ten, který byl provedený na Němce Anneliese Michel (1952–1976). Vzorná studentka z katolické rodiny si v roce 1968 začíná všímat, že se s ní děje něco temného.

Exorcismus trval 9 měsíců. Foto: Pixabay Josef Stangl nejprve váhá,  pak dá exorcismu zelenou.  FOTO:  Ekpah/Wikimedia commons/CC BY-SA 3.0 K Anne hrobu putují procesí , žádají její blahořečení.  FOTO: Offenbacherjung /Wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Vše začne stavy bezvědomí a démonickými vidinami, které Anneliese pronásledují. V noci dívka prožívá záchvaty křečí a tvrdí, že ji při nich cosi neviditelného drží na lůžku. Lékaři vysloví podezření na epilepsii, jenže to se nikdy nepotvrdí.

Přesto však dívka preventivně dostane k užívání antiepileptika. Podivné chování Anneliese se později stupňuje. Objeví se u ní odpor k náboženským symbolům, není fyzicky schopna překročit práh kostela nebo se dotknout kříže.

Přicházejí i návaly agrese, při nichž je obdařena mimořádnou silou. Dívka nemůže jíst ani pít a stále si stěžuje na zápach, který však nikdo jiný necítí. V domě rodičů Anneliese Michel se ozývají záhadné zvuky bez přirozeného zdroje.

Josef Stangl nejprve váhá, pak dá exorcismu zelenou. FOTO: Ekpah/Wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

EXORCIMUS ANO, LÉKAŘE VŠAK TAKÉ

Dívka se v té době seznámí s knězem Ernstem Altem (*1937), v němž hledá duchovní oporu. Ten si v roce 1975 vyprosí od biskupa Josefa Stangla (1907–1979) povolení k exorcismu, neboť dojde k závěru, že děvče je posedlé ďáblem.

Obřad má provést se salvatoriánem Arnoldem Renzem. Zároveň však Alt trvá na tom, aby Anneliese chodila k lékaři. Stav dívky se však ani při lékařské a církevní péči nelepší. Ubližuje si, okusuje zdi, barva očí se jí změní z modré na černou, nelidsky ječí několika zrůdnými hlasy najednou, mluví cizími jazyky, které se nikdy neučila, pojídá výkaly a její osobnost se zcela mění.

Poté však přicházejí i světlejší okamžiky, kdy se opět chová jako dřív a uvědomuje si, že se s ní děje něco strašného. Postupně začne odmítat lékaře.

K Anne hrobu putují procesí , žádají její blahořečení. FOTO: Offenbacherjung /Wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

POSEDLÁ NEBO NEMOCNÁ?

Exorcismus Anneliese Michel trval 9 měsíců. Nezabraly ani naordinované léky, ani vymítání a dívka nakonec umírá na totální vyčerpání. Kněží i rodiče dívky jsou souzeni za to, že Anneliese nedonutili k hospitalizaci.

Lékaři se domnívají, že dívka trpěla kombinací schizofrenie, psychózy a epilepsie. Psychickými poruchami vysvětlují její změny chování, epilepsií pak záchvaty, při nichž se tělo dívky kroutilo do neuvěřitelných poloh a paralyzované svaly jí celé hodiny nedovolily jediný pohyb.

Žádnou z těchto nemocí se u ní ale nepodařilo potvrdit a ani léky nepomohly. Řada projevů posedlosti Anneliese Michel navíc zůstává bez racionálního vysvětlení dodnes. Byla dívka posedlá, nebo nemocná ?

Autorka: Jitka Krulcová

Foto: Pixabay, Wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 2.6tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]