Skip to content

Případ Anneliese Michel: Poslední velký exorcismus v Evropě

Nejslavnějším současným případem exorcismu je ten, který byl provedený na Němce Anneliese Michel (1952–1976). Vzorná studentka z katolické rodiny si v roce 1968 začíná všímat, že se s ní děje něco temného.

Vše začne stavy bezvědomí a démonickými vidinami, které Anneliese pronásledují. V noci dívka prožívá záchvaty křečí a tvrdí, že ji při nich cosi neviditelného drží na lůžku. Lékaři vysloví podezření na epilepsii, jenže to se nikdy nepotvrdí.

Přesto však dívka preventivně dostane k užívání antiepileptika. Podivné chování Anneliese se později stupňuje. Objeví se u ní odpor k náboženským symbolům, není fyzicky schopna překročit práh kostela nebo se dotknout kříže.

Přicházejí i návaly agrese, při nichž je obdařena mimořádnou silou. Dívka nemůže jíst ani pít a stále si stěžuje na zápach, který však nikdo jiný necítí. V domě rodičů Anneliese Michel se ozývají záhadné zvuky bez přirozeného zdroje.

Josef Stangl nejprve váhá, pak dá exorcismu zelenou. FOTO: Ekpah/Wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

EXORCIMUS ANO, LÉKAŘE VŠAK TAKÉ

Dívka se v té době seznámí s knězem Ernstem Altem (*1937), v němž hledá duchovní oporu. Ten si v roce 1975 vyprosí od biskupa Josefa Stangla (1907–1979) povolení k exorcismu, neboť dojde k závěru, že děvče je posedlé ďáblem.

Obřad má provést se salvatoriánem Arnoldem Renzem. Zároveň však Alt trvá na tom, aby Anneliese chodila k lékaři. Stav dívky se však ani při lékařské a církevní péči nelepší. Ubližuje si, okusuje zdi, barva očí se jí změní z modré na černou, nelidsky ječí několika zrůdnými hlasy najednou, mluví cizími jazyky, které se nikdy neučila, pojídá výkaly a její osobnost se zcela mění.

Poté však přicházejí i světlejší okamžiky, kdy se opět chová jako dřív a uvědomuje si, že se s ní děje něco strašného. Postupně začne odmítat lékaře.

K Anne hrobu putují procesí , žádají její blahořečení. FOTO: Offenbacherjung /Wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

POSEDLÁ NEBO NEMOCNÁ?

Exorcismus Anneliese Michel trval 9 měsíců. Nezabraly ani naordinované léky, ani vymítání a dívka nakonec umírá na totální vyčerpání. Kněží i rodiče dívky jsou souzeni za to, že Anneliese nedonutili k hospitalizaci.

Lékaři se domnívají, že dívka trpěla kombinací schizofrenie, psychózy a epilepsie. Psychickými poruchami vysvětlují její změny chování, epilepsií pak záchvaty, při nichž se tělo dívky kroutilo do neuvěřitelných poloh a paralyzované svaly jí celé hodiny nedovolily jediný pohyb.

Žádnou z těchto nemocí se u ní ale nepodařilo potvrdit a ani léky nepomohly. Řada projevů posedlosti Anneliese Michel navíc zůstává bez racionálního vysvětlení dodnes. Byla dívka posedlá, nebo nemocná ?

Autorka: Jitka Krulcová

Foto: Pixabay, Wikimedia commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články