reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Vesmír a technologie
UFO nad Pískem pronásledovaly stíhačky
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 30.3.2021
6.8tis
Nad Pískem před lety proletěl obří trojúhelník, foto Pixabay
540
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Přelet obrovského trojúhelníku a několika vojenských letounů v závěsu za ním byl pozorován v létě roku 2003 nad jihočeským městem Písek. Případ byl zaznamenán českými ufology, ti zatím nenašli žádné logické vysvětlení.

Nad Pískem před lety proletěl obří trojúhelník, foto Pixabay Slavná fotografie belgického UFO, foto J.S. Henrardi / Creative Commons / volné dílo Písek.  Létalo nad městem UFO? foto Chmee2 / Creative Commons / CC BY 3.0 UFO prý pronásledovaly stíhačky, foto Pixabay

Léto je v plném proudu, když se nad jihočeským Pískem dne 25. července 2003 v pozdních večerních hodinách objeví záhadná světla. Svědek události to nejprve svádí na projekci nedaleké diskotéky. Pak ale přece jen vyjde z domu a hledá vhodné místo, ze kterého by mohl situaci prozkoumat.

„Dalekohledem jsem pátral po obloze, zda něco neuvidím. Najednou jsem uviděl těleso velkých rozměrů, které mělo podle všeho trojúhelníkovitý tvar,“ popisuje muž. „Vpředu svítilo jedno jasné světlo a na zádi dvě světla podobná tomu vpředu a mezi nimi jedno o slabší intenzitě.

Barva byla jasná, zlatobílá. Světla neblikala tak, jak jsme zvyklí u pozičních světel letounů, ať dopravních či vojenských. Pohyb objektu vypadal majestátně, klidně, bez jakýchkoliv manévrů. Rychlost se podobala rychlosti dopravního letounu, snad o něco rychleji,“ doplňuje.

Žádný zvuk, který by se dal u velkých letadel očekávat, však slyšet není. Objekt připomíná tzv. belgické UFO. Toto označení pochází z 90. let, kdy jsou především nad Belgií a Francií hlášena četná pozorování létajících objektů ve tvaru trojúhelníku.

Slavná fotografie belgického UFO, foto J.S. Henrardi / Creative Commons / volné dílo

SE STÍHAČKAMI V ZÁVĚSU

Zanedlouho se ozve hluk tryskových motorů a na písecké obloze se objevují tři letouny, zřejmě stíhací, které mají namířeno k tajemnému objektu. Pohybují se v trojúhelníkové formaci a přední letoun má podle svědka kromě běžných pozičních světel zapnuté ještě reflektory.

Proč? Je to snad proto, že se nemohl spolehnout na avioniku (přístrojové vybavení letadel), jelikož právě ta prý v mnoha případech při setkání s UFO selhává? Snažil se tak pilot letounu alespoň snížit riziko srážky s neznámým tělesem?

Písek. Létalo nad městem UFO? foto Chmee2 / Creative Commons / CC BY 3.0

„Až teprve nyní jsem si uvědomil dva faktory: Ohromnou velikost objektu, který jsem pozoroval jako první a velikost světel, jimiž bylo těleso ozářeno,“ vypovídá svědek a dodává: „ Mohu-li použít nějaké obrazné přirovnání, pak velikost byla asi jako myš proti vzrostlému vlčákovi a velikost a intenzita světla jako světluška proti baterce.“ UFO s vojenskými letouny za sebou míří k Týnu nad Vltavou.

Nakonec se k nim přidá ještě další letadlo a pak všechna světla mizí za obzorem. Později dotazované letectvo Armády České republiky pouze konstatuje, že v oblasti neprobíhaly žádné cvičné střelby a prostředky protiletecké obrany tou dobou nezaznamenaly žádnou aktivitu. Co se tedy na píseckém nebi odehrálo?

UFO prý pronásledovaly stíhačky, foto Pixabay
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 28.6.2022 2.2tis
Vývoj robotů jde dopředu skutečně mílovými kroky. Dokládá to i oznámení miliardáře Elona Muska, šéfa americké společnosti Tesla. Právě ta nyní vyvíjí nového humanoidního robota jménem Optimus. Optimus má měřit 173 centimetrů a vážit 57 kilogramů. Je naprogramován tak, aby se dokázal orientovat v prostoru a plnit jednoduché povinnosti. Pomáhat by měl v továrnách a […]
od Mirek Brát 25.6.2022 1.7tis
Díla romanopisce Julese Verna udivují i v moderní současnosti množstvím faktografie, vizionářským přístupem a bohatstvím témat. Někteří badatelé se však domnívají, že je mezi řádky textu ukryté i cosi navíc. Konkrétní romány jsou dokonce spojovány se záhadou templářského pokladu. Jules Verne byl nejen skvělý vypravěč, který do svých děl umně začlenil mnoho technických a vědeckých poznatků. […]
od Mirek Brát 24.6.2022 821
Některé regiony, aby lapaly pocestného na večeři a nocleh rybářskou sítí. Jiné čelí celosvětové invazi záhadologů. Legendární Oblast 51 za „velkou louží“ zná asi většina z nás. A co takhle její evropský protějšek, kterým může být i francouzská vesnice Rennes-le-Château? V obci žije necelá stovka obyvatel. Každý rok sem však přijíždějí desítky tisíc lidí ze všech […]
od Mirek Brát 23.6.2022 1.7tis
Kde je voda, tam může být život. Tak zní ve zjednodušené podobě vědecká poučka. První molekula života se vykulila na souš právě z oceánu. I z toho důvodu je dávána možná existence živých organismů mimo naši planetu do souvislosti s vodním prostředím. Kde hledat ve vesmíru vodu? Voda ve vesmíru existuje. Najdeme ji v mezihvězdných […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 3.1tis
Pruhy zcela obyčejné, nebo mající hlubší význam? Takovou otázku si pokládá veřejnost při pohledu na snímky ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter.   Tmavé i světlé svažující se pruhy (tvarem připomínající pánskou kravatu) se na Marsu vyskytují především v oblasti Arabia Terra. Klesající pruhy jsou většinou malé útvary o délce maximálně několika stovek metrů. Americké profesorky […]