5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Případ Moberly–Jourdain: Podnikly dvě Angličanky cestu do minulosti?
Případ Moberly–Jourdain: Podnikly dvě Angličanky cestu do minulosti?
od 4.4.2024
3.1tis
Jak vysvětlit události, které Angličanky prožily? Opravdu cestovaly v čase, jak obě celý život tvrdí? Foto: Pxfuel
305
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Láká vás cestování v čase? Podobný výlet prý můžete bez problémů podniknout. Stačí jen být ve správný čas na správném místě.

Stejně jako dvě britské ženy Charlotte Moberly a Eleanor Jourdain, které se údajně v srpnu roku 1901 během prohlídky francouzského paláce Versailles náhodou přesunuly do doby Velké francouzské revoluce!

Jak vysvětlit události, které Angličanky prožily? Opravdu cestovaly v čase, jak obě celý život tvrdí? Foto: Pxfuel Existuje u Malého Trianonu nějaká anomálie, která zapřičinila skok v čase? Foto: ToucanWings - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons Charlotte Moberly je ředitelkou jedné z kolejí Oxfordské univerzity a v cesty časem údajně nevěří, dokud jednu neprožije. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons Eleanor Jourdain rovněž učí na Oxfordu a nějakou dobu zastává stejný post jako Charlotte. Co ji přimělo věřit, že zažila skok do jiné doby? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Britské turistky si výlet ve Francii nejdříve neobyčejně užívají. „Je tady vážně krásně,“ říká Charlotte své kamarádce. Po vydatné prohlídce paláce se obě ženy vydají směrem k  versailleským zahradám, v jejichž nitru se nachází legendární zámek Malý Trianon.

Ten v roce 1774 daroval dvacetiletý francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) své manželce, devatenáctileté Marii Antoinettě (1755–1793), která byla ve své době proslulá zálibou v přepychu, radovánkách a slavnostech.

Moc si ho ale neužije. V červenci roku 1789 totiž vypukne Velká francouzská revoluce, která krvavým způsobem smete celou tehdejší monarchii a nahradí ji „vládou lidu“. Pod gilotinou skončí jak Ludvík XVI., tak jeho milovaná manželka.

„Byla to doba neuvěřitelných politických zvratů. Žít v ní nebylo vůbec jednoduché,“ říká Eleanor a Charlotte souhlasně přikyvuje. Cesta k zámku je dovede k osamělému statku, před nímž stojí zastaralý pluh. „Ale kam teď?“ rozhlížejí se zmateně dámy. Zdá se, že se ztratily…

Existuje u Malého Trianonu nějaká anomálie, která zapřičinila skok v čase? Foto: ToucanWings - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons
Existuje u Malého Trianonu nějaká anomálie, která zapřičinila skok v čase? Foto: ToucanWings – Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons

Podivné setkání

„Podívej! Támhle někdo jde!“ vyhrkne náhle Charlotte. A skutečně! Přímo k nim se blíží dva muži v dlouhých zelených pláštích, kteří mají na hlavách nemoderní třírohé klobouky (populární především na konci 17. a v 18. století–pozn. red.).

„Pánové, prosím vás, nevíte, jak se dostaneme k zámku?“ ptají se jich Angličanky. Muži se na ně nepřítomně podívají a pak jim pokynou rukou směrem rovně. „Děkujeme,“ odvětí Angličanky. Celé setkání na ně působí paranormálním dojmem.

Nejen že jsou oba muži dost podivně oblečení, ale také výrazy v jejich tvářích působí tajemně. „Skoro jako kdyby byli z jiné doby,“ říká si Eleanor. A nejen to. Jak si obě ženy se zděšením uvědomují, také park je poněkud zvláštní.

Stromy jsou bez života, nehýbe s nimi žádný vítr, vlastně celé okolí je úplně mrtvé.

Turistky chtějí co nejrychleji zmizet, a tak na nic nečekají a opět se vydají na cestu… Ta se různě klikatí a nakonec je dovede k  pavilonu, vedle nějž sedí nehezky vyhlížející muž. Tvář má zohyzděnou neštovicemi a jeho výraz nevěstí nic dobrého.

„Je plný zla,“ myslí si Eleanor. Obě ženy nad tím nemají čas příliš dlouho přemýšlet, protože přímo k nim běží jakýsi vysoký muž v dlouhém tmavém plášti a ve starodávných botách s přezkami. Co jim chce?

Charlotte Moberly je ředitelkou jedné z kolejí Oxfordské univerzity a v cesty časem údajně nevěří, dokud jednu neprožije. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons
Charlotte Moberly je ředitelkou jedné z kolejí Oxfordské univerzity a v cesty časem údajně nevěří, dokud jednu neprožije. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Jak dlouho to bude trvat?

„Tady nemáte co dělat! Jste tady úplně špatně! Okamžitě odejděte!“ vykřikuje muž na Angličanky. „Ale kam? Kam máme jít?“ ptají se ho ženy.

Muž jim nevrle ukáže cestu, která vede k úzkému můstku, na jehož druhé straně se pěšinka klikatí podél louky lemované stromy. Tam si ženy všimnou dalšího unikátního zjevení.

Nedaleko domu se zavřenými okenicemi sedí žena v letních šatech s bílým kloboukem, která si prohlíží nějakou kresbu. Charlotte si nejdříve pomyslí, že vypadá jako turistka. Mohla by jim snad vysvětlit, co se to děje a kde se to ocitly.

Když se k ní však přiblíží, zjistí, že i ona má na sobě starobylé oblečení z úplně jiné doby. „Tak to je konec. Tak to je naprostý konec,“ prohlásí Charlotte.

Náhle z úplně jiného domu na konci jedné terasy vyjde sluha, který jim pokyne rukou, a obě ženy ho následují… Angličanky kráčející za sluhou si v hlavě přehrávají, co všechno zažily.

Vzpomínají na podivuhodné muže v dlouhých zelených pláštích, odpudivou postavu s neštovicemi nebo krásnou slečnu v letních šatech. Co byli tito lidé zač? Zatímco ženy jsou duchem jinde, sluha je dovede k větší skupince lidí, kteří spolu o něčem hovoří.

Oběma se uleví. Lidé kolem nich na sobě mají oblečení odpovídající módě z počátku 20. století. Tajemný zážitek je zřejmě u konce. „Rychle zpátky do Anglie,“ rozhodnou se následně. Co se jim to vlastně stalo?

Eleanor Jourdain rovněž učí na Oxfordu a nějakou dobu zastává stejný post jako Charlotte. Co ji přimělo věřit, že zažila skok do jiné doby? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons
Eleanor Jourdain rovněž učí na Oxfordu a nějakou dobu zastává stejný post jako Charlotte. Co ji přimělo věřit, že zažila skok do jiné doby? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Všechno do sebe zapadá

Na základě vlastního výzkumu Angličanky zjišťují, že styl oblečení, které na sobě měly podivné osoby ve Versailles, odpovídá době konce 18. století, kdy ve Francii probíhala Velká francouzská revoluce.

Muži v zelených pláštích a třírohých kloboucích jsou identifikováni jako bratři Bersyové, kteří měli v revolučních dobách chránit francouzskou královnu.

Muž s neštovicemi byl hrabě de Vaudreuil (1740–1817), který se významně podílel na pádu Marie Antoinetty.

Lze prý také předpokládat, že muž v dlouhém tmavém plášti ve starodávných botách s přezkami byl pážetem, které vyslali do Malého Trianonu proto, aby francouzskou královnu varovalo před blížícím se běsnícím lidem.

A kdo že byla ona žena v letních šatech, která oplývala mimořádnou krásou? Údajně samotná Marie Antoinetta! Obě ženy až do své smrti tvrdí, že se přesunuly v čase zpět do doby francouzských revolučních bouří.

Podle skeptiků si ale vymýšlejí, aby získaly popularitu. Jenže proč by něco takového uznávané britské akademičky dělaly? 

Foto: Wikimedia commons, Pxfuel
Lokalita:
Související články
od 5.7.2025 1.2tis
V ponurých uličkách londýnského Whitechapelu se v roce 1888 odehrály jedny z nejbrutálnějších a nejzáhadnějších vražd v dějinách. Neznámý pachatel, přezdívaný Jack Rozparovač, terorizoval chudé čtvrti a zanechával za sebou znetvořená těla prostitutek, aniž by byl kdy dopaden. Kdo byl tento sériový vrah, proč se mu podařilo uniknout spravedlnosti a proč jeho jméno dodnes vzbuzuje strach a fascinaci
od 4.7.2025 2.5tis
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události, které se kdy povedlo fotograficky zachytit! Čeká nás procházka hustými severoamerickými lesy, kde se má mezi mohutnými borovicemi a jedlemi potulovat tvor, který jako kdyby byl mezikrokem na cestě
od 3.7.2025 2.7tis
Obrovské, složité a dokonale přesné vzory, které se přes noc objevují v polích obilí po celém světě – to jsou kruhy v obilí. Kdo nebo co stojí za jejich vznikem? Jsou to umělecká díla vtipálků, energetické otisky neznámých sil, nebo snad složitá poselství od mimozemských civilizací, která se nám snaží něco sdělit? Ponořte se s námi do světa nejúchvatnějších a nejkontroverznějších záh
od 2.7.2025 2.6tis
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je tato zóna pouhým shlukem nešťastných náhod, nebo se zde skutečně otevírá brána do jiné dimenze? Pojďme se ponořit do hlubin oceánu a prozkoumat nejbizarnější teorie. Bermudský trojúhelník, geograficky
od 30.6.2025 3.6tis
2. července to bude celkem 78 let, kdy došlo v americkém Roswellu k události, která se stala milníkem a ikonou americké, ale i světové ufologie. Událost, k níž tehdy došlo, nebyla doposud uspokojivě vysvětlena, kolují o ní nejrůznější domněnky a je považována za natolik důležitou, že den 2. července byl označen jako „Světový den UFO“. K čemu tedy v červenci 1947 v Roswellu prokazatelně došlo? [
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz