30. dubna: Slaví se významný magický keltský svátek Beltine.
Domů     Případ Moberly–Jourdain: Podnikly dvě Angličanky cestu do minulosti?
Případ Moberly–Jourdain: Podnikly dvě Angličanky cestu do minulosti?
od 4.4.2024
3.1tis
Jak vysvětlit události, které Angličanky prožily? Opravdu cestovaly v čase, jak obě celý život tvrdí? Foto: Pxfuel
305
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Láká vás cestování v čase? Podobný výlet prý můžete bez problémů podniknout. Stačí jen být ve správný čas na správném místě.

Stejně jako dvě britské ženy Charlotte Moberly a Eleanor Jourdain, které se údajně v srpnu roku 1901 během prohlídky francouzského paláce Versailles náhodou přesunuly do doby Velké francouzské revoluce!

Jak vysvětlit události, které Angličanky prožily? Opravdu cestovaly v čase, jak obě celý život tvrdí? Foto: Pxfuel Existuje u Malého Trianonu nějaká anomálie, která zapřičinila skok v čase? Foto: ToucanWings - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons Charlotte Moberly je ředitelkou jedné z kolejí Oxfordské univerzity a v cesty časem údajně nevěří, dokud jednu neprožije. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons Eleanor Jourdain rovněž učí na Oxfordu a nějakou dobu zastává stejný post jako Charlotte. Co ji přimělo věřit, že zažila skok do jiné doby? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Britské turistky si výlet ve Francii nejdříve neobyčejně užívají. „Je tady vážně krásně,“ říká Charlotte své kamarádce. Po vydatné prohlídce paláce se obě ženy vydají směrem k  versailleským zahradám, v jejichž nitru se nachází legendární zámek Malý Trianon.

Ten v roce 1774 daroval dvacetiletý francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) své manželce, devatenáctileté Marii Antoinettě (1755–1793), která byla ve své době proslulá zálibou v přepychu, radovánkách a slavnostech.

Moc si ho ale neužije. V červenci roku 1789 totiž vypukne Velká francouzská revoluce, která krvavým způsobem smete celou tehdejší monarchii a nahradí ji „vládou lidu“. Pod gilotinou skončí jak Ludvík XVI., tak jeho milovaná manželka.

„Byla to doba neuvěřitelných politických zvratů. Žít v ní nebylo vůbec jednoduché,“ říká Eleanor a Charlotte souhlasně přikyvuje. Cesta k zámku je dovede k osamělému statku, před nímž stojí zastaralý pluh. „Ale kam teď?“ rozhlížejí se zmateně dámy. Zdá se, že se ztratily…

Existuje u Malého Trianonu nějaká anomálie, která zapřičinila skok v čase? Foto: ToucanWings - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons
Existuje u Malého Trianonu nějaká anomálie, která zapřičinila skok v čase? Foto: ToucanWings – Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons

Podivné setkání

„Podívej! Támhle někdo jde!“ vyhrkne náhle Charlotte. A skutečně! Přímo k nim se blíží dva muži v dlouhých zelených pláštích, kteří mají na hlavách nemoderní třírohé klobouky (populární především na konci 17. a v 18. století–pozn. red.).

„Pánové, prosím vás, nevíte, jak se dostaneme k zámku?“ ptají se jich Angličanky. Muži se na ně nepřítomně podívají a pak jim pokynou rukou směrem rovně. „Děkujeme,“ odvětí Angličanky. Celé setkání na ně působí paranormálním dojmem.

Nejen že jsou oba muži dost podivně oblečení, ale také výrazy v jejich tvářích působí tajemně. „Skoro jako kdyby byli z jiné doby,“ říká si Eleanor. A nejen to. Jak si obě ženy se zděšením uvědomují, také park je poněkud zvláštní.

Stromy jsou bez života, nehýbe s nimi žádný vítr, vlastně celé okolí je úplně mrtvé.

Turistky chtějí co nejrychleji zmizet, a tak na nic nečekají a opět se vydají na cestu… Ta se různě klikatí a nakonec je dovede k  pavilonu, vedle nějž sedí nehezky vyhlížející muž. Tvář má zohyzděnou neštovicemi a jeho výraz nevěstí nic dobrého.

„Je plný zla,“ myslí si Eleanor. Obě ženy nad tím nemají čas příliš dlouho přemýšlet, protože přímo k nim běží jakýsi vysoký muž v dlouhém tmavém plášti a ve starodávných botách s přezkami. Co jim chce?

Charlotte Moberly je ředitelkou jedné z kolejí Oxfordské univerzity a v cesty časem údajně nevěří, dokud jednu neprožije. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons
Charlotte Moberly je ředitelkou jedné z kolejí Oxfordské univerzity a v cesty časem údajně nevěří, dokud jednu neprožije. Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Jak dlouho to bude trvat?

„Tady nemáte co dělat! Jste tady úplně špatně! Okamžitě odejděte!“ vykřikuje muž na Angličanky. „Ale kam? Kam máme jít?“ ptají se ho ženy.

Muž jim nevrle ukáže cestu, která vede k úzkému můstku, na jehož druhé straně se pěšinka klikatí podél louky lemované stromy. Tam si ženy všimnou dalšího unikátního zjevení.

Nedaleko domu se zavřenými okenicemi sedí žena v letních šatech s bílým kloboukem, která si prohlíží nějakou kresbu. Charlotte si nejdříve pomyslí, že vypadá jako turistka. Mohla by jim snad vysvětlit, co se to děje a kde se to ocitly.

Když se k ní však přiblíží, zjistí, že i ona má na sobě starobylé oblečení z úplně jiné doby. „Tak to je konec. Tak to je naprostý konec,“ prohlásí Charlotte.

Náhle z úplně jiného domu na konci jedné terasy vyjde sluha, který jim pokyne rukou, a obě ženy ho následují… Angličanky kráčející za sluhou si v hlavě přehrávají, co všechno zažily.

Vzpomínají na podivuhodné muže v dlouhých zelených pláštích, odpudivou postavu s neštovicemi nebo krásnou slečnu v letních šatech. Co byli tito lidé zač? Zatímco ženy jsou duchem jinde, sluha je dovede k větší skupince lidí, kteří spolu o něčem hovoří.

Oběma se uleví. Lidé kolem nich na sobě mají oblečení odpovídající módě z počátku 20. století. Tajemný zážitek je zřejmě u konce. „Rychle zpátky do Anglie,“ rozhodnou se následně. Co se jim to vlastně stalo?

Eleanor Jourdain rovněž učí na Oxfordu a nějakou dobu zastává stejný post jako Charlotte. Co ji přimělo věřit, že zažila skok do jiné doby? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons
Eleanor Jourdain rovněž učí na Oxfordu a nějakou dobu zastává stejný post jako Charlotte. Co ji přimělo věřit, že zažila skok do jiné doby? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Všechno do sebe zapadá

Na základě vlastního výzkumu Angličanky zjišťují, že styl oblečení, které na sobě měly podivné osoby ve Versailles, odpovídá době konce 18. století, kdy ve Francii probíhala Velká francouzská revoluce.

Muži v zelených pláštích a třírohých kloboucích jsou identifikováni jako bratři Bersyové, kteří měli v revolučních dobách chránit francouzskou královnu.

Muž s neštovicemi byl hrabě de Vaudreuil (1740–1817), který se významně podílel na pádu Marie Antoinetty.

Lze prý také předpokládat, že muž v dlouhém tmavém plášti ve starodávných botách s přezkami byl pážetem, které vyslali do Malého Trianonu proto, aby francouzskou královnu varovalo před blížícím se běsnícím lidem.

A kdo že byla ona žena v letních šatech, která oplývala mimořádnou krásou? Údajně samotná Marie Antoinetta! Obě ženy až do své smrti tvrdí, že se přesunuly v čase zpět do doby francouzských revolučních bouří.

Podle skeptiků si ale vymýšlejí, aby získaly popularitu. Jenže proč by něco takového uznávané britské akademičky dělaly? 

Foto: Wikimedia commons, Pxfuel
Lokalita:
reklama
Související články
od 30.4.2024 1
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné stopy, které podle velikosti nemohou patřit žádnému člověku ani zvířeti. Koho, nebo co uviděl?     Melvin Georgekish (*1976) je ze střetu s
od 30.4.2024 310
Upíři mají být tajemné bytosti, působící především v noci, které se údajně živí lidskou krví. Mnozí si myslí, že patří jen do mýtů a legend. Na druhou stranu existují poměrně věrohodná svědectví o stvůrách, které jsou upírům velmi podobné. A celá řada z nich pochází také z posledních let!   Jen před několika málo měsíci obletěly sv
od 30.4.2024 634
Chronokineze je psychická schopnost ovládnout vnímání času prostřednictvím myšlenek. Na psychické úrovni tak prý lze čas zrychlit, či zpomalit. Údajně ji využívají například šachisté. Jakým způsobem si ji můžeme osvojit? K výcviku prý stačí hodinky, na kterých je dobře slyšet tikot vteřinové ručičky. V tiché místnosti je nutné se zaposlouchat do jednotlivých tiků, soustředit se na mezery mezi n
od 29.4.2024 1.3tis
Historky kolem Ďáblova hřbitova ve Stullu na severu Spojených států jsou opravdu divoké. Během návštěvy USA papežem Janem Pavlem II. (1920–2005) prý nechce Svatý otec nad hřbitovem ani přeletět. O tomto místě se totiž vypráví, že se zde nachází brána do samotného pekla. Jedna z pověstí vrcholí během 70. let minulého století a podle ní branou vždy o Hal
od 29.4.2024 1.7tis
Pokud si plánujete nějaký ten horský výšlap v rakouských Alpách, prostudujte si vaše cestovní pojištění, zda vám pokrývá i události spojené s magií a působením nadpřirozených sil. Při turistice v okolí horského masivu Untersberg totiž mohou hrozit výjimky z pojistného krytí. Proč? Untersberg se vypíná na rakousko-německé hranici až do výšky téměř d
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
epochaplus.cz
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá