2. dubna 1968: V káhirském Zeitounu se zjevuje Panna Maria.
Domů     Přízračná vesnice Brigadoon. Zmizela obec i se svými obyvateli v časoprostoru?
Přízračná vesnice Brigadoon. Zmizela obec i se svými obyvateli v časoprostoru?
od 13.10.2023
3.3tis
361
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Skotsko je nádherná země, která je pro mýty a legendy přímo stvořená. Koluje jich tu dokonce tolik, že by hravě zastínily i všechny pohádky od bratří Grimmů. Pojďme se nyní podívat na jeden příběh o zmizelé vesnici, který by možná vůbec nemusel být vymyšlený.

Obyvatelé Brigadoonu měli prý uzavřít smlouvu s Bohem, který jejich vesnici ukryl před zraky všech zlých lidí. Jediným pozůstatkem po zmizelé vesnici má být starý most z 15. století, nazývaný Brig o’ Doon. Někteří vědci vidí podobnost mezi Brigadoonem a Germelshausenem. Skalní útvar v jižní části Peru, do kterého je vytesaná zvláštní brána. Rok 1930 a inuitská vesnice u kanadského jezera Anjikuni.

Armáda postupuje rychle a obyvatelé vesnice Brigadoon jsou vyděšení. Mají utéct, vzdát se nebo bojovat? Musejí se ale rozhodnout rychle, vojáci už brzy dorazí a nebudou mít slitování. V hrůze se proto obracejí k Bohu a modlí se za zázrak.

Prosí, aby jejich vesnici ukryl před zraky všech zlých lidí, kteří by jim chtěli ublížit, a na oplátku slibují věrnost až na věky. Bůh jejich modlitby vyslyší a učiní vesnici neviditelnou, aby ji už nikdo nemohl objevit.

Zázrak ale není zadarmo. Vesničané musejí přísahat, že Brigadoon nikdy neopustí, jinak by se i se svými domy rozplynuli v mlze. Budou ale moci už navěky žít v míru a žádní nepřátelé je už nikdy nenajdou.

Jednou za sto let se vesnice na jediný den vynoří z mlhy. V tento čas ji budou moci navštívit i lidé z vnějšího světa, kteří tu na základě své vůle mohou zůstat, nebo na konci dne svobodně odejít.

Obyvatelé Brigadoonu měli prý uzavřít smlouvu s Bohem, který jejich vesnici ukryl před zraky všech zlých lidí.
Obyvatelé Brigadoonu měli prý uzavřít smlouvu s Bohem, který jejich vesnici ukryl před zraky všech zlých lidí.

Pátrání v mlze

Přesně takto zní legenda o ztracené skotské vesnici Brigadoon. Může na ní být ale něco pravdy? A pokud ano, jak rozlišit pravdivé jádro od mýtů, které se na celý příběh v průběhu let nabalovaly?

Tuto otázku si položilo už mnoho odborníků i obyčejných nadšenců, kteří se pokoušeli najít místo, kde mohla vesnice kdysi stávat. Základním vodítkem je řeka Doon v západní části Skotska.

Přes ni se totiž na předměstí dnešního městečka Alloway klene most, kterému se už stovky let říká Brig o’ Doon.

Záhadologové jsou přesvědčeni, že se jedná o jediný pozůstatek po zmizelé vesnici. Ta by se tedy musela nacházet nedaleko mostu. Má to ale jeden háček.

Kamenný most byl postaven v 15. století, na starých mapách se ale v jeho okolí žádná vesnice s názvem Brigadoon nevyskytuje. To ale ještě nemusí nutně nic znamenat.

Podrobnější mapy jsou výsadou až raného novověku, ve středověku byly spíše obecné, a proto by na nich Brigadoon vůbec nemusel být uvedený.

Jediným pozůstatkem po zmizelé vesnici má být starý most z 15. století, nazývaný Brig o’ Doon.
Jediným pozůstatkem po zmizelé vesnici má být starý most z 15. století, nazývaný Brig o’ Doon.

Odplata za povstání?

Otázkou také zůstává, kdy mělo ke zmizení vesnice dojít. V tomto se už záhadologové neshodují. Někteří se domnívají, že k tomu došlo už na konci středověku, jiní se kloní spíše až k 18. století.

O tom je přesvědčený i irský záhadolog Bob Curran, který se legendou o Brigadoonu zabývá už velmi dlouho.

Ve své knize dokonce uvádí přesný rok 1754, kdy měla být proti obyvatelům vesnice vyslaná trestná výprava anglických vojáků jako odplata za jejich účast na jakobitském povstání rozdmýchaném Skoty a Francií o 8 let dříve s cílem obnovit v Anglii vládu rodu Stuartovců.

Odvolává se na staré listiny uložené v archivu v Glasgow, kde je prý tento nájezd dobře popsán. Jenže ani v nich není Brigadoon výslovně zmíněn. Curranovu teorii proto mnoho odborníků rozporuje.

Pokud by měl Brigadoon existovat ještě v 18. století, dochovaly by se o něm jistě četné zmínky, ať už na starých mapách, nebo v textu obchodních či vlastnických listin.

Někteří vědci vidí podobnost mezi Brigadoonem a Germelshausenem.
Někteří vědci vidí podobnost mezi Brigadoonem a Germelshausenem.

Brigadoon = Germelshausen?

Pokud bychom tedy připustili, že Brigadoon skutečně existoval, kam se mohl ztratit? Záhadologové si tuto pověst vykládají jako důkaz existence nějaké časoprostorové trhliny, která mohla celou vesnici pohltit a možná přenést do jiné dimenze.

Lidé ve starších dobách si pak tuto událost mohli spojit s božím zásahem, který byl pro jejich vnímání srozumitelnější, a tak možná vznikla pověst o smlouvě obyvatel vesnice s Bohem. Skeptici ale považují tento příběh za zcela vymyšlený.

Podle jejich názoru byl převzat z německé mytologie, kde existuje podobná pověst o ztracené vesnici Germelshausen. Ta se měla rozplynout v mlze a stát se neviditelnou.

Jejím jediným pozůstatkem je prý zvuk zvonů, který se občas line údolími bavorských hor, a pochází právě ze zvonice v Germelshausenu. Vesnici mají ale na rozdíl od Brigadoonu obývat zlí duchové. Mohl by snad tento německý mýtus být předobrazem příběhu o zmizení Brigadoonu?

Keltské opidum

Záhadu kolem vesnice Brigadoon se snažili rozluštit i odborníci na lingvistiku a historii. Ti přišli se zajímavou teorií založenou na rozboru samotného názvu vesnice.

Jméno je pravděpodobně složeninou ze dvou slov pocházejících ze starého keltského jazyka, gaelštiny. Výraz „briga“ označoval kopec nebo vyvýšené místo a slovo „dun“ se používalo pro opevnění.

Na základě tohoto rozboru se řada vědců domnívá, že název Brigadoon mohl možná odkazovat na dávné keltské opidum, které snad kdysi stávalo v okolí řeky Doon.

Jeho pozůstatky mohly být v krajině patrné ještě ve středověku, a lidé mu možná právě proto dali tento název. Brigadoon by tedy nezmizel v časoprostoru, ale prostě by se během věků rozpadl. V okolí řeky Doon nebylo ale žádné velké opidum nikdy nalezeno.

Může tato teorie vysvětlovat záhadu zmizení Brigadoonu? Nebo mají pravdu záhadologové a vesnice se skutečně přenesla do jiné dimenze?

Skalní útvar v jižní části Peru, do kterého je vytesaná zvláštní brána.
Skalní útvar v jižní části Peru, do kterého je vytesaná zvláštní brána.

Představuje Brána bohů v Peru průchod mezi světy?

V jižní části Peru na březích jezera Titicaca se nachází skalní útvar, do kterého je vytesaná zvláštní brána. Přezdívá se jí Brána bohů nebo také Portál Aramu Muru a podle místních představuje průchod mezi dvěma světy.

Vědci se domnívají, že jde jen o nedokončenou stavbu Inků, starou asi 500 let, místní jsou ale přesvědčeni, že ji vytvořila vůbec první peruánská civilizace před více než 5000 lety.

Vytesaný útvar je vysoký 7 metrů a u jeho paty se nachází malý výklenek ve tvaru písmene T, o výšce 2 metry a hloubce asi půl metru. Objeven byl až v 90. letech minulého století a dodnes není jasné, k čemu sloužil.

Mohly se tu konat náboženské obřady nebo možná měla brána jen symbolický význam ve vztahu k přilehlému jezeru.

K bráně se váže legenda o inckém veleknězi jménem Aramu Muru z chrámu sedmi paprsků, který utekl z hlavního města incké říše Cuzca, když město dobývali

španělští conquistadoři. Vzal s sebou mnoho pokladů včetně nejstřeženějšího chrámového artefaktu – zlatého disku. Uprchl k Bráně bohů, kde prý zasadil disk do skály, objevilo se modré světlo a kněz i s poklady zmizel.

Pověsti o zmizelých lidech v blízkosti brány se v okolí vyprávějí už mnoho let. Místní tu prý občas vídají záhadná světla a ohnivé disky. Kolem brány má také působit velmi silná energie.

Podivné mravenčení a brnění končetin má být u návštěvníků skalního útvaru běžným jevem. Mohla by snad tato energie být důkazem působení neznámých sil?

Rok 1930 a inuitská vesnice u kanadského jezera Anjikuni.
Rok 1930 a inuitská vesnice u kanadského jezera Anjikuni.

Tajemství jménem Anjikuni

Je úplňková noc, 6. listopadu 1930, a do zasněžené inuitské vesnice u kanadského jezera Anjikuni právě přichází lovec kožešin Joe Labelle. Těší se, že si po dlouhé cestě konečně pořádně odpočine. Jenže klid ho bohužel nečeká.

Místo obvyklého přátelského setkání čeká na zkušeného dobrodruha jen vylidněná vesnice. Teprve nedávno vyhaslé ohně stále ještě doutnají a všechny příbytky se zdají být netknuté. Co se s obyvateli stalo?

Lovec neváhá, a když nikoho nenajde ani v okolí, vyráží pro kanadskou jízdní policii. Pátrání ale odpovědi nepřinese. Pouze na březích jezera jsou nalezeni mrtví vyhladovělí saňoví psi a opodál je eskymácké pohřebiště s prázdnými hroby.

Dodnes není jasné, co se v osadě odehrálo. Někteří badatelé spekulují o nějaké otravě a náhlé panice, kvůli které všichni odešli do pustiny. Jiní, že za vše mohou mimozemšťané nebo nějaká časoprostorová anomálie.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Související články
od 31.3.2025 2.3tis
Jednoho dne v polovině devatenáctého století v Rhode Island spatřili prý místní rybáři plachetnici, jež s napjatými plachtami nebezpečně mířila přímo až na břeh. Lidé křičeli a mávali čepicemi, aby posádku upozornili na hrozící nebezpečí. Nicméně loď plula dál, až nakonec zcela bez poškození najela na mělčinu… Opuštěná loď Údajně se mělo jednat o loď j
od 30.3.2025 3.0tis
Telegrafista na americké lodi Silver Star zbledne. Právě totiž obdržel nouzové volání z holandského plavidla Ourang Medan, plavícího se ve vodách Filipínského moře. „Kapitán a všichni důstojníci jsou mrtví. Celá posádka je mrtvá nebo právě umírá,“ stojí v něm. Telegrafista se proto rozběhne na můstek. Co se na lodi stalo? Je slyšet blížící se kroky. Kapit
od 25.3.2025 3.2tis
Na jihovýchodě Tasmánie, na poloostrově Tasman Peninsula, se rozkládá bývalá trestanecká kolonie zvaná Port Arthur, která je dnes považována za jedno z nejstrašidelnějších míst Austrálie. V 19. století šlo podle mnohých historiků o nejtvrdší věznici svého druhu. Bylo do ní postupně zavřeno přes 12 000 lidí, se kterými bylo krutě zacházeno. Fyzické tresty, mučení a samotky přežívali jen ti nejsilně
od 24.3.2025 3.0tis
Historie města Lanškroun sahá do druhé poloviny 13. století, kdy bylo založeno v rámci kolonizačního úsilí českých králů. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1285. Ve středověku byl Lanškroun významným obchodním a správním centrem a patřil různým šlechtickým rodům, včetně pánů z Kunštátu nebo Pernštejnům. Je tedy jasné, že podobně, jako i v případě jiných starobylých sídel, je Lanškrounsko p
od 23.3.2025 3.6tis
V Evropě lze najít stovky, možná tisíce míst, na kterých vám bude ve dne i v noci přecházet mráz po zádech a kde se budete mimoděk ohlížet přes rameno. Vybrat pouze pár z nich se jeví jako téměř nadlidský úkol. A přesto přinášíme přehled deseti takových lokalit, kde se podle legend a pověstí prohánějí přízraky a odkud někteří lidé odjíždějí s hrůzou v očích. Jaká jsou ta nejstrašidelnější míst
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz