Málokdy se dá předvídat, že se na určitém místě a v určitý čas objeví duch nějaké oběti. Ale v Římě je to prý možné. Každý rok v noci na 11. září se tu totiž údajně zjeví postava dívky v šatech plných skvrn od krve.
Kráčit má po mostě, který vede ke známému Andělskému hradu. Je to prý děsivá podívaná, dívka v ruce nese svoji useknutou hlavu.
Jedná se o mladou ženu jménem Beatrici Cenci. Narodila se v roce 1577 v rodině Ersilie Santacroceové a hraběte Francesca Cenciho, představitele starého šlechtického rodu.
Ale o nějaké šlechetnosti u hraběte nelze mluvit. Byl to neurvalý muž vznětlivé povahy. Za sebou měl řadu bitek, dluhů, pomluv. Ale tehdejší šlechta byla v podstatě nedotknutelná, takže se vždy vyhnul vězení.
Stejně neurvalý byl i ke své rodině. Když mu zemřela žena, vrátila se Beatrice v patnácti letech z klášterní školy domů. Tady se ale stala terčem otcovo nezřízených sexuálních choutek. Několikrát otěhotněla, ale vždy potratila.
Zastání získala až u jeho druhé manželky Lukrécie. Spolu se snažili na jednání hraběte upozorňovat různé úřady, ale vždy marně. Když se o těchto snahách hrabě Cenci dozvěděl, nechal obě ženy přemístit na svůj venkovský zámek, což pro ně v podstatě znamenalo jejich uvěznění mimo dosah Říma.

TEROR NEPOLEVOVAL
Když teror hraběte ani zde nepolevoval, rozhodla se Beatrice s Lukrécií a bratry odstranit ho násilím. Dva pokusy o otravu však nevyšly, a tak byli nuceni přistoupit k jistějšímu způsobu likvidace. Hraběte omámeného opiem kladivem zabili a shodili z balkonu, aby to vypadalo jako nešťastná náhoda.
Ale mocní přátelé hraběte nechali po nějakém čase tělo exhumovat a tak byla zjištěna skutečná příčina smrti. Zde již příslušné instituce plně fungovaly a spiklenci byli po mučení obžalováni. Právě na mostě k Andělskému paláci došlo podle rozsudku k vykonání hrdelních trestů. Několik příslušníků rodiny bylo popraveno setnutím hlavy.
KAT S HLAVOU BEATRICE
Ostatky Beatrice Cenci skončily pohřbeny v kostele San Piero. Ale ani tady se dívka nedočkala věčného pokoje. V roce 1798 v Římě řádily tlupy Napoleonových vojáků, a ti nevynechali ani tento kostel. Zničily náhrobky i ostatky mrtvých a uťatou lebku Beatrice použili jako míč.
LIDOVÁ HRDINKA
Lidé, kteří znali povahu hraběte Cenciho, proti popravě protestovali, ale marně. Již po několika týdnech, které uplynuly od popravy, se začaly v Římě šířit fámy, že na mostě se zjevuje zkrvavený duch Beatrice.
Potvrzovalo to množství očitých svědků. Zpráva o tom se dostala až k papeži. Ten nařídil nové vyšetřování a nové vysvěcení mostu. Ale bez úspěchu, duch Beatrice se na mostě prý zjevuje i po čtyřech stoletích dodnes.
I když jen ve výroční den smrti. Ale obyvatelé věří, že je Beatrice duchem, který se zjevuje ne proto, aby někoho svým zjevem děsil, ale aby posiloval víru v dosažení spravedlnosti.
Dívka s useknutou hlavou v ruce se stala hrdinkou lidového odporu proti bezpráví. Je také nejznámějším římským přízrakem potvrzeným početnými svědky.
Neobyčejný životní příběh Beatrice Cenci se dočkal celé řady uměleckého zpracování literárního, malířského i filmového.