reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Paranormální jevy
Přízrak majáku Gibraltar Point: Zjevuje se tu duch zavražděného správce
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.5.2022
1.9tis
Kresba majáku z roku 1816, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo
182
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Více než dvě století stojí v Torontu maják, jehož historie začala krveprolitím. Od té doby je v budově a blízkém okolí pozorováno mnoho forem paranormálních jevů. Narazit tu lze na mlžnou postavu, tajemná světla či krvavé skvrny, které se objevují a zase mizí.

Kresba majáku z roku 1816, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo V majáku se dodnes odehrává řada strašidelných jevů, foto I, Padraic Ryan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Nedaleko majáku byly nalezeny lidské ostatky, foto Pixabay

Majáky, domy světla, které i za černočerných nocí září na cestu námořníkům a varují před nebezpečnými útesy, jsou mezi lidmi oblíbené pro svůj charakteristický vzhled a jedinečnou atmosféru. Nezřídka bývají symbolem naděje, ztělesněním světla v temnotách, které nakonec zvítězí.

Pravdou však je, že celá řada majáků je sama prostoupena temnotou vlastní minulosti. Jedním z nich je maják Gibraltar Point, který se tyčí na kanadském ostrově Toronto od roku 1808, což z něj činí jednu z nejstarších torontských budov.

O sto let později promlouvá tehdejší správce majáku George Durnan s kanadským novinářem Johnem R. Robertsonem (1841–1918) a svěřuje se mu, že v majáku hned na počátku historie došlo k brutální vraždě, která dosud nebyla zcela objasněna.

Stojí právě tento čin za strašidelnými jevy, které jsou v majáku a jeho okolí často pozorovány?

ZÁHADNÉ ZMIZENÍ PRVNÍHO SPRÁVCE

V roce 1809 nastupuje do funkce správce čerstvě vybudovaného majáku John Paul Radelmüller. Ten si prý mimo jiné přivydělával také pašováním americké whisky. V roce 1815 k majáku přijíždějí vojáci pátrající po pašovaném alkoholu.

Mezi nimi a správcem se strhne boj a pak už Radelmüllera nikdo nespatřil. Všichni předpokládali, že byl vojáky zavražděn. Podle zvěstí prý jeho tělo rozsekali na kusy a zakopali. Jeho ostatky však nebyly nalezeny, a nad vojáky tak nemohl být vynesen trest za vraždu správce.

Ten se dalších téměř 100 let nedočká řádného pohřbu. Teprve v roce 1893 objeví George Durnan nedaleko majáku několik lidských kostí. Nikdy se nepotvrdí, že patří právě zmizelému správci, ale Durnan věří, že šlo o ostatky Radelmüllera.

„Durnan prohlašoval, že za chladných nocí může slyšet mužovo naříkání a za mlžných nocí vídá Radelmüllera, který stále hledá své usekané končetiny,“ uvádí kanadský spisovatel John Robert Colombo (*1936). Bloudí kolem majáku duch správce, který po smrti nenašel klid?

V majáku se dodnes odehrává řada strašidelných jevů, foto I, Padraic Ryan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

MLŽNÝ PŘÍZRAK A KRVAVÉ SKVRNY

Jedno je jisté, klid nenašel ani poté, co byly na pláži nalezené ostatky v roce 1904 řádně pochovány. Ke strašidelným jevům tu totiž dochází dodnes. „Pozdější návštěvníci majáku zase uvádějí, že za tmavých a bouřlivých nocí viděli ducha správce vycházet a zase scházet točité schody, aby zažehl světlo,“ dodává Colombo.

Výčet různých svědectví je ale mnohem delší. Mnozí lidé věří, že se setkali s tajemnou mlžnou postavou, kterou označují za ducha bývalého správce, na různých místech budovy a jejího okolí. V oknech na místě, kde by nikdo neměl být, se rozsvěcí tajemné světlo, v měsíčním svitu se na pláži vznáší mlžná postava, na schodišti se objevují skvrny od krve a majákem se ozývá děsivé sténání.

V roce 1984 místo navštěvuje dvojice jasnovidných médií, která prohlašují, že celý příběh je pravdivý. Jenže nedokázala potvrdit, která z jeho mnoha verzí. O zabití správce a jeho vrazích jich totiž koluje několik.

Proč tedy duch mrtvého muže zůstává poblíž Gibraltar Pointu? Chce se dočkat řádného pohřbu pro veškeré své ostatky, nebo spíše touží po trestu pro své vrahy?

Nedaleko majáku byly nalezeny lidské ostatky, foto Pixabay
Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 1.2tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.1tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.3tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 2.0tis
Už po staletí se vypráví o bludičkách a tajemných světlech, která se objevují v lesích na jihu Čech a někdy jsou prý i životu nebezpečná. Podle pověstí svádějí pocestné a noční chodce z cesty, ti pak v lepším případě zabloudí, v tom horším zahynou v bažinách. Některá novodobá svědectví působí ještě zlověstněji. Co jsou záhadná […]
od Adriana Vojtíšková 27.9.2022 2.6tis
Na fotografie lze údajně zachytit ledacos. Zní až neuvěřitelně, že pouhý fotoaparát může zaznamenat i sféru nehmotnou. Co když to ale opravdu funguje?     Známým fenoménem jsou snímky, na nichž se mají zjevovat duchové. Existuje jich dokonce nepřeberné množství! Známým „duchařským“ snímkem je například fotografie bílé paní stojící uprostřed silnice v Quezon City na […]