reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Paranormální jevy
Přízraky na zámku Červená Řečice: Scházejí se jednou ročně při černé mši?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 29.11.2021
3.0tis
Letecký pohled na Červenou Řečici. FOTO: Jirka Jiroušek – vlastní dílo/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0
307
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Vznik zámku Červená Řečice měl podobnou historii, jako celá řada jiných. Nejprve na tomto místě vznikla asi ve druhé polovině 13. století tvrz. Ta byla následně ve 14. století rozšířena a opevněna na hrad.

A ten byl zase někdy v polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek, který od roku 1620 mělo v majetku pražské arcibiskupství.

Tak jako se na sebe vršily jednotlivé přestavby, prolínaly se i osudy jeho držitelů. A nebyly vždy radostné.

Areál zámku. FOTO: Flipper77 - vlastní dílo/ Creative Commons/ CC BY-SA 3.0 Pohled na zámek. FOTO: Flipper77 - vlastní dílo /Creative Commons/ CC BY-SA 3.0 Letecký pohled na Červenou Řečici. FOTO: Jirka Jiroušek - vlastní dílo/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0

LEGENDA O MRTVÝCH

Jedna z legend se váže k údajnému působení templářů na hradě. Když byl jejich řád zrušen a došlo na odvetu, měli zde být také i popraveni. Od těch dob se prý občas zjevovali ve sklepeních, jak nesou svoji uťatou hlavu v podpaží.

Také jedna z věží hradu prý sloužila jako hladomorna. Takové místo „vidělo“ krutou smrt řady nešťastníků. A tak prý se na Dušičky pravidelně scházejí duše všech mrtvých ze zámku ve zdejším kostele, kde se prý slouží tzv. černá mše.

Pohled na zámek. FOTO: Flipper77 – vlastní dílo /Creative Commons/ CC BY-SA 3.0

ČERNÁ MŠE

Tento příběh se údajně odehrál v době, když byl držitelem kraje bohatý Jan Říčanský z Říčan. Jednou se jeho manželka dozvěděla o této mši duchů a ze zvědavosti zatoužila ji vidět na vlastní oči.

Protože byla zrovna v té době na zámku bez manžela, rozhodla se vypravit za dobrodružstvím tajně a sama.

Byl právě večer před Dušičkami a tak brzy po večeři propustila služebnictvo s tím, že půjde včas spát. Ovšem bedlivě sledovala nádvoří před kostelem. Do pozdního večera se nic nedělo. Pak se však dveře na nádvoří otevřely a průvod duchů bez hlesu kráčel směrem do kostela.

Šlechtična nemeškala a vypravila se za nimi. V kostele už černá mše probíhala a tak se schovala za jeden ze sloupů a pozorovala duchy v lavicích. Vtom k ní náhle přišel duch jakési ženy, který ji důrazně domlouval, aby nerušila mrtvé a nebyla tak zvědavá.

To proto, že právě ji před léty taková přehnaná zvědavost zahubila. A přemlouvala paní, aby běžela rychle domů, než ji duchové rozsápou na kusy.

Areál zámku. FOTO: Flipper77 – vlastní dílo/ Creative Commons/ CC BY-SA 3.0

Černá mše zrovna končila a šlechtična se proto dala na zběsilý útěk. Odhodila těžký plášť i střevíce, ale nakonec se musela schovat za trní u cesty. Když už ji hrozilo, že ji rozezlení duchové vytáhnou z trní a rozsápou, tak právě odbila půlnoc.

V tu chvíli světla v kostele pohasla a duchové začali mizet. Ale ještě jí stačili pohrozit, že příště by již nevyvázla živá. Polomrtvá strachy zůstala žena za trním až do rána, kde ji našli lidé při cestě do kostela.

Odvedli ji do zámku a poslali pro jejího manžela do Pelhřimova. Když přijel, musela mu vyprávět, co zažila. Ani jí prý příliš nevěřil, když náhle přiběhl sluha, kterého poslal pro víno do sklepa. Ten ve sklepě prý viděl průvod duchů s hlavami v podpaží.

Vyrazili mu údajně džbán z ruky a jen stěží se mu podařilo utéct. Pan Říčanský prý na smrt zbledl a dal ihned zapřáhnout koně do kočáru. Okamžitě s manželkou odjeli do Pelhřimova. Zatímco paní se brzy z úleku a nočního strádání v chladné noci zotavila, její manžel zřejmě ze šoku do tří dnů zemřel.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 2.6tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]