18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Paranormální jevy
Přízraky na zámku Červená Řečice: Scházejí se jednou ročně při černé mši?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 29.11.2021
3.0tis
Letecký pohled na Červenou Řečici. FOTO: Jirka Jiroušek – vlastní dílo/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0
307
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Vznik zámku Červená Řečice měl podobnou historii, jako celá řada jiných. Nejprve na tomto místě vznikla asi ve druhé polovině 13. století tvrz. Ta byla následně ve 14. století rozšířena a opevněna na hrad.

A ten byl zase někdy v polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek, který od roku 1620 mělo v majetku pražské arcibiskupství.

Tak jako se na sebe vršily jednotlivé přestavby, prolínaly se i osudy jeho držitelů. A nebyly vždy radostné.

Areál zámku. FOTO: Flipper77 - vlastní dílo/ Creative Commons/ CC BY-SA 3.0 Pohled na zámek. FOTO: Flipper77 - vlastní dílo /Creative Commons/ CC BY-SA 3.0 Letecký pohled na Červenou Řečici. FOTO: Jirka Jiroušek - vlastní dílo/ Creative Commons/ CC BY-SA 4.0

LEGENDA O MRTVÝCH

Jedna z legend se váže k údajnému působení templářů na hradě. Když byl jejich řád zrušen a došlo na odvetu, měli zde být také i popraveni. Od těch dob se prý občas zjevovali ve sklepeních, jak nesou svoji uťatou hlavu v podpaží.

Také jedna z věží hradu prý sloužila jako hladomorna. Takové místo „vidělo“ krutou smrt řady nešťastníků. A tak prý se na Dušičky pravidelně scházejí duše všech mrtvých ze zámku ve zdejším kostele, kde se prý slouží tzv. černá mše.

Pohled na zámek. FOTO: Flipper77 – vlastní dílo /Creative Commons/ CC BY-SA 3.0

ČERNÁ MŠE

Tento příběh se údajně odehrál v době, když byl držitelem kraje bohatý Jan Říčanský z Říčan. Jednou se jeho manželka dozvěděla o této mši duchů a ze zvědavosti zatoužila ji vidět na vlastní oči.

Protože byla zrovna v té době na zámku bez manžela, rozhodla se vypravit za dobrodružstvím tajně a sama.

Byl právě večer před Dušičkami a tak brzy po večeři propustila služebnictvo s tím, že půjde včas spát. Ovšem bedlivě sledovala nádvoří před kostelem. Do pozdního večera se nic nedělo. Pak se však dveře na nádvoří otevřely a průvod duchů bez hlesu kráčel směrem do kostela.

Šlechtična nemeškala a vypravila se za nimi. V kostele už černá mše probíhala a tak se schovala za jeden ze sloupů a pozorovala duchy v lavicích. Vtom k ní náhle přišel duch jakési ženy, který ji důrazně domlouval, aby nerušila mrtvé a nebyla tak zvědavá.

To proto, že právě ji před léty taková přehnaná zvědavost zahubila. A přemlouvala paní, aby běžela rychle domů, než ji duchové rozsápou na kusy.

Areál zámku. FOTO: Flipper77 – vlastní dílo/ Creative Commons/ CC BY-SA 3.0

Černá mše zrovna končila a šlechtična se proto dala na zběsilý útěk. Odhodila těžký plášť i střevíce, ale nakonec se musela schovat za trní u cesty. Když už ji hrozilo, že ji rozezlení duchové vytáhnou z trní a rozsápou, tak právě odbila půlnoc.

V tu chvíli světla v kostele pohasla a duchové začali mizet. Ale ještě jí stačili pohrozit, že příště by již nevyvázla živá. Polomrtvá strachy zůstala žena za trním až do rána, kde ji našli lidé při cestě do kostela.

Odvedli ji do zámku a poslali pro jejího manžela do Pelhřimova. Když přijel, musela mu vyprávět, co zažila. Ani jí prý příliš nevěřil, když náhle přiběhl sluha, kterého poslal pro víno do sklepa. Ten ve sklepě prý viděl průvod duchů s hlavami v podpaží.

Vyrazili mu údajně džbán z ruky a jen stěží se mu podařilo utéct. Pan Říčanský prý na smrt zbledl a dal ihned zapřáhnout koně do kočáru. Okamžitě s manželkou odjeli do Pelhřimova. Zatímco paní se brzy z úleku a nočního strádání v chladné noci zotavila, její manžel zřejmě ze šoku do tří dnů zemřel.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 17.1.2022 1.4tis
Zrcadlo se sklem natřeným načerno mělo údajně sloužit spiritistům ke komunikaci se záhrobím. Ti, kteří do něj pohlédnou, prý spatřují nevýslovnou hrůzu. Někteří dokonce při pohledu na temné sklo prokletého zrcadla propadají panických záchvatům. Americký vyšetřovatel paranormálních jevů Greg Newkirk (*1984) provozuje muzeum, v němž vystavuje strašidelné či prokleté objekty. Od ženy, kterou uvádí pouze […]
od Matěj Soukup 16.1.2022 2.3tis
Pokud jste fanoušky hororů, při návštěvě Benátek byste kromě samotného města neměli minout malý ostrov rozkládající se poblíž. Na ostrově Poveglia totiž údajně obchází mnoho přízraků těch, kteří na ostrově zemřeli. Ostrov je plný obětí epidemií a krutých lékařských experimentů. ÚTOČIŠTĚ BĚHEM VÁLEK S TURKY Na ostrově poblíž Benátek bylo v průběhu staletí zřízeno útočiště […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.6tis
Hotel Shelbourne v hlavním městě Irska Dublinu je impozantní stavbou z poloviny 19. století a mezi turisty se těší velké oblibě. Jeho více než 250 pokojů slouží od roku 1824 generacím návštěvníků a hotel je tak významný, že se v něm dokonce 2018 uskutečnilo losování finále fotbalové Ligy národů. Hotel má ovšem i jednu stránku, […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Pavel Polcar 13.1.2022 3.6tis
Duchové stále patří mezi entity, které se současné vědě nedaří vysvětlit. Experti na paranormální jevy však mají jasno a jsou o jejich existenci přesvědčeni. Co však duše zemřelých po smrti chtějí? V České republice je na „lov duchů“ odborníkem Jaroslav Drábek, jenž má údajně nespočet hodin nahrávek konverzací s duchy. Pro pátrače po duších na […]