27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Proč postavil rumunský král mešitu?
Mirek Brát
od Mirek Brát 21.5.2021
6.8tis
Mešita krále Karla I. je v současnosti obklopena novou i historickou zástavbou.
538
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Byla to v té době věc nevídaná a byla by jí i dnes, umocněno dvakrát… Křesťanský panovník nechal na území své země postavit muslimskou mešitu. Navíc mešita nesla i jeho jméno. Píše se rok 1913, v Rumunsku je slavnostně otevřena Mešita krále Karla I.

Mešita má minaret vysoký 47 metrů. Stavba je dobře viditelná i z moře. Mešita krále Karla I. je v současnosti obklopena novou i historickou zástavbou.

Železobeton i ústřední topení

Tato největší mešita v Rumunsku je stále k vidění v přístavním městě Konstanca. Byla postavena v letech 1910-1913 podle návrhu architekta Victora Stefanescu. Stojí na místě původní mešity z roku 1822. Jedná se o první železobetonovou stavbu v Rumunsku s prvky egyptské, maurské, románské a byzantské architektury.

Technicky zajímavý je na této stavbě systém vytápění, který dodala německá firma. I když je starý již více než sto let, je prý stále funkční.

Mešita má minaret vysoký 47 metrů.

Historická mešita v Konstanci se měla v nedávné době stát předlohou pro stavbu mnohem větší mešity v hlavním městě Bukurešti. Z projektu, který měl být financován Tureckem, však nakonec sešlo. Více než hektarový pozemek pro stavbu byl vrácen rumunské vládě.

V Rumunsku v současnosti žije téměř 70 000 obyvatel muslimského vyznání. Většina z nich se hlásí k tzv. sunnitské větvi islámu.

Královská mešita

Proč rumunský král nechal postavit muslimskou mešitu a navíc jí propůjčil i svoje jméno? I po více než století je královský stavitel-investor připomínán, byť se nyní více než pojmenování Mešita Karla I. používá obecnější označení královská mešita.

Rumunský král Karel I. byl velký vizionář a obratný politik. Stavbou mešity chtěl integrovat početnou muslimskou komunitu v oblasti do rumunské společnosti. Cílem bylo mírovým soužitím zajistit i ekonomickou prosperitu důležitého přístavu.

Stavba je dobře viditelná i z moře.

Karel I. jistě sledoval i dlouhodobější politické cíle a tahy na šachovnici Evropy. Ostatně, schylovalo se k první světové válce, ve které měl svůj důležitý part sehrát také islám jako náboženství Osmanské říše.

Víc se už ale o jeho plánech nedozvíme, protože je nestihl zrealizovat. Rumunský král Karel I. zemřel rok po dokončení královské mešity.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.6tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.8tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.1tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.4tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.7tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]