Dvanáct kilometrů od litevského města Šilauai najdeme opravdu bizarní monument, který byl několikrát srovnán se zemí a znovu postaven. Vypadá jako obří ježek čnící do nebe z pusté krajiny nebo přízračný kopec někde v křesťanském očistci, kde se zastavil čas. Co asi znamená a proč na něm lidé tak lpí?
Hora křížů (litevsky Křižiu Kalnas; ve skutečnosti však ne příliš velký, uměle vzniklý pahorek – pozn. red.) je nejvýznamnějším poutním místem Litvy s dlouhou historií. Před 15 lety ji dokonce posvěcuje i tehdejší papež JAN PAVEL II. (1920 – 2005).
Navštívíte-li ji ráno, zažijete na vlastní kůži neskutečnou atmosféru tohoto místa. Statisíce či miliony malých křížků tu za tmy, kdy se do nich opírá studený vítr, strašidelně chrastí. Když pak vychází slunce, kopec se ocitá jakoby v plamenech.
Některé křížky sem poutníci z celého světa nosí proto, aby vyjádřili svou víru. Jiné tu jsou však připevněny jako vzpomínka na mrtvé Litevce, kteří byli deportováni na Sibiř. Z jejich ramen se spouštějí tisíce dalších malých křížků a růženců. A čas? Ten jako by tu ani neexistoval…
BYL NA POČÁTKU MASAKR?
Tradice stavění křížů tu podle legendy sahá až do 14. století, kdy oblast okolo města Šilauai, založeného roku 1236, okupuje Řád německých rytířů, vzniklý ve 12. století na území bývalého křesťanského Jeruzalémského království.
Jak vypátrala EnigmaPlus, poprvé se o místě zmiňuje v roce 1348 Livonská kronika. První kříže jsou tu údajně postaveny v době, kdy tu tehdejší odpůrci okupace masakrují jednu z jízd německých rytířů, která se právě vrací z křížové výpravy.
V budoucnu je pak Hora křížů několikrát zničena i ruským císařstvím nebo Sovětským svazem.Ale proč vlastně?
UCTÍVALI JI UŽ POHANÉ?
Kříže připomínají nejen utrpení spojené s násilným omezováním svobodného národa, ale také neshody v chápání křesťanství. Nepůsobí tu však ještě jiné síly, které Litevce „nutí“ tento pahorek znovu a znovu obnovovat? Možné to je!
Samo místo má totiž pravděpodobně svoji historii mnohem starší. Pohané tu prý už v dávnověku udržují věčný oheň a uctívají nejrůznější božstva. Je to všechno jen náhoda, nebo toto místo opravdu disponuje nějakou tajemnou energií?