Jedno moudré arabské přísloví říká: Všichni lidé se bojí času, jen čas se bojí pyramid. Člověk se opravdu nemůže přímo měřit s těmito kolosálními prastarými stavbami. Arabští učenci ale nepočítali se zlatými českými ručičkami a českou kreativitou.
Právě český fenomén totiž uvedenou citaci poopravil do podoby: Všichni lidé se bojí času. Výrobci holicích strojků se možná bojí pyramid!
O záhadné energii v pyramidách toho bylo hodně napsáno i nafilmováno. Předpokládá se, že pyramidy, potažmo zmenšené kontejnery ve tvaru pyramid, produkují či zesilují záhadnou pyramidovou energii, která má vliv na předměty, různé živočichy i člověka.

Dlouho se čekalo na někoho, kdo výraz „nespecifikovaná pyramidální energie“ dokáže obhájit před nedůvěřivými úřady. Nakonec se lidstvo dočkalo. Zaťukal na dveře patentového úřadu a vstoupil. Byl to Čech.
Byl to Ing. Karel Drbal. Držitel československého patentu číslo 91304.
Patent Karla Drbala
Co vlastně chrání patent číslo 91304? Způsob udržování holicích nožíků a břitev ostrými, a to jejich umisťováním ve zmenšeninách egyptských pyramid zhotovených z elektricky a magneticky nevodivých materiálů.
Patent platí od 1. dubna 1952.

Ve své podstatě jde o to, že když vložíte například tupou žiletku do malé papírové pyramidy, a správně takovou pyramidu orientujete, tupá žiletka se stane znovu ostrou. Jak je to možné? Karla Drbala velmi zaujal kapalinový efekt, který způsoboval snižování dynamické pevnosti oceli v závislosti na množství molekul vody v její krystalické mřížce.
Zároveň zjistil, že molekuly vody lze odstraňovat pomocí mikrovln. Při hledání tvarů rezonátorů takových mikrovln se soustředil na čtyřboké jehlany-pyramidy.

Inspiroval se přitom prací francouzského psychotronika A. Bovise, který ve třicátých letech dvacátého století experimentoval se zmenšenými modely egyptských pyramid. Zkoumal v nich možnosti rychlé dehydratace a mumifikace organických materiálů.
Pokusy Ing. Drbala měly za cíl odstranit molekuly vody z ostří holicích čepelek a tím dosáhnout jejich opětovné ostrosti. Výsledkem úspěšných pokusů a pečlivě vedených záznamů je již zmiňovaný československý patent.
Sen o věčném ostří
Zdálo se, že by výrobcům drahých holicích čepelek mohla konečně zazvonit hrana, protože bychom si mohli ztupené ostří vždy pohodlně nabrousit v malé pyramidě vhodně umístěné na koupelnové skříňce. Bohužel se tak nestalo, takže jsme stále nuceni v pravidelných intervalech sahat do portmonky pro zaplacení nákupu potřeb pro mokrý způsob holení.
Dodejme, že československý patent Ing. Drbala byl zkoumán i v jiných zemích, a to s využitím nejmodernější techniky včetně elektronových mikroskopů.

Některé zahraniční pokusy naostření holicích čepelek ve zmenšenině egyptské pyramidy potvrzují, jiné tento efekt popírají. Avšak úřad je úřad, patent je patent. Věčně ostrá holicí čepelka, žiletka, holítko!
Pro někoho radost a úspora, pro jiného zlý sen. Ve výročních zprávách nadnárodních koncernů produkujících mechanické holicí strojky se toho jistě o egyptských pyramidách mnoho nedočtete.