3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Co jsou runy? A dokáží nás varovat před nebezpečím?
Co jsou runy? A dokáží nás varovat před nebezpečím?
od 16.1.2022
1.7tis
Kostelík kde byla runa nalezena. FOTO: Wiglaf /Creative Commons / CC BY-SA 3.0
183
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Runy jsou znaky, které údajně pochází z písma Etrusků a Řeků. Runové nápisy jsou velice staré, používaly se přibližně od 2. století našeho letopočtu a omezeně je bylo možno najít až do roku 1100.

Runy se objevují především u Germánů, ve Skandinávii a Británii.

Vyřezávaly se do dřeva, tesaly do skal či kamenů. Runový kámen je svisle postavený kámen s runovým nápisem. Nejvíce runových kamenů má především Skandinávie, ale jsou i v oblastech kdysi obývaných Vikingy. Nápisy bývaly často opatřeny jasnými barvami.

Runový kámen v Röku. FOTO: Arkland - Vlastní dílo /CC BY-SA 4.0 Detail runového kamene. FOTO: Arkland - vlastní dílo / CC BY-SA 4.0 Kostelík kde byla runa nalezena. FOTO: Wiglaf /Creative Commons / CC BY-SA 3.0

RUNOVÝ KÁMEN RÖK A JEHO TAJEMNÝ OBSAH

Jde o jeden z nejznámějších runových žulových kamenů, který obsahuje nejdelší známý runový nápis. Stojí vedle kostela ve stejnojmenné obci Rök a je obdivován celou řadou turistů. Ostatně je považován za první část psané švédské literatury.

reklama

Přes 1200 let se vědci snažili rozluštit tajemství tohoto nápisu. Ten je obsažen na všech stranách kamene, kromě základny, určené k zapuštění do země.

Kámen váží přes pět tun a je vysoký asi dva a půl metru. Byl objeven zabudovaný do zdi kostela, odkud byl kvůli vědeckému zkoumání vyjmut a postaven samostatně. Samotný kostel pochází z 12. století. Tehdy bylo běžné, že se také runové kameny používaly jako stavební materiál.

Runový kámen v Röku. FOTO: Arkland - Vlastní dílo /CC BY-SA 4.0
Runový kámen v Röku. FOTO: Arkland – Vlastní dílo /CC BY-SA 4.0

Na tomto kameni je dochován nejstarší předkřesťanský runový nápis, jenž má kolem 760 znaků.

To, že význam nápisu odolával rozluštění déle, než egyptské hieroglyfy, je v jeho konstrukci. Nápis je totiž částečně zašifrován, a to hned kombinací dvou metod: posunutím a použitím speciálních šifrovacích run. To mělo podstatně ztížit rozluštit textu.

reklama

Nápis je tak záměrně náročný na čtení. Kamenický mistr použil při tvorbě nápisu způsob staroseverské poezie. A také ovládal různé abecedy a styly psaní, včetně kódů.

VAROVÁNÍ DO BUDOUCNA?

I když hlavním obsahem nápisu je popsání smrti syna – bojovníka, je zde i varovné poselství do budoucna. Zmíněn je konflikt mezi světlem a temnotou, teplem a chladem, životem a smrtí.

Tým vědců v čele s Perem Holmbergem z Univerzity v Gothenburgu se dlouhá léta pokoušel zjistit, co chtěli Vikingové dalším generacím sdělit. V současnosti se domnívají, že Vikingové chtěli varovat lidstvo před děsivou silou klimatických změn.

Detail runového kamene. FOTO: Arkland - vlastní dílo / CC BY-SA 4.0
Detail runového kamene. FOTO: Arkland – vlastní dílo / CC BY-SA 4.0

A tak zůstává záhadou, zda poselství runového kamene Rök není současně varováním lidstva před možnými klimatickými změnami, nyní tak aktuálně zmiňovanými.

reklama

Popisována je zde vláda krále Teodorika Velkého, považovaná dobově i nadčasově za špatné znamení, jelikož po jeho smrti začaly Evropu sužovat sopečné erupce, hladomor a další nemoci, špatná úroda a mnoho dalších problémů.

Byly provázeny i jinými přírodními jevy, jako například zčervenalou oblohou. Nebo zatměním slunce, jež bylo tak silné, že se zdálo, že slunce úplně a navždy zmizelo z oblohy.

Vyděšení Skandinávci začali prchat ze země za jídlem a zbylí obyvatelé většinou zemřeli na hladomor.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 351
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.1tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.5tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.1tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112