26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Co jsou runy? A dokáží nás varovat před nebezpečím?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 16.1.2022
1.7tis
Kostelík kde byla runa nalezena. FOTO: Wiglaf /Creative Commons / CC BY-SA 3.0
183
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Runy jsou znaky, které údajně pochází z písma Etrusků a Řeků. Runové nápisy jsou velice staré, používaly se přibližně od 2. století našeho letopočtu a omezeně je bylo možno najít až do roku 1100.

Runy se objevují především u Germánů, ve Skandinávii a Británii.

Vyřezávaly se do dřeva, tesaly do skal či kamenů. Runový kámen je svisle postavený kámen s runovým nápisem. Nejvíce runových kamenů má především Skandinávie, ale jsou i v oblastech kdysi obývaných Vikingy. Nápisy bývaly často opatřeny jasnými barvami.

Runový kámen v Röku. FOTO: Arkland - Vlastní dílo /CC BY-SA 4.0 Detail runového kamene. FOTO: Arkland - vlastní dílo / CC BY-SA 4.0 Kostelík kde byla runa nalezena. FOTO: Wiglaf /Creative Commons / CC BY-SA 3.0

RUNOVÝ KÁMEN RÖK A JEHO TAJEMNÝ OBSAH

Jde o jeden z nejznámějších runových žulových kamenů, který obsahuje nejdelší známý runový nápis. Stojí vedle kostela ve stejnojmenné obci Rök a je obdivován celou řadou turistů. Ostatně je považován za první část psané švédské literatury.

Přes 1200 let se vědci snažili rozluštit tajemství tohoto nápisu. Ten je obsažen na všech stranách kamene, kromě základny, určené k zapuštění do země.

Kámen váží přes pět tun a je vysoký asi dva a půl metru. Byl objeven zabudovaný do zdi kostela, odkud byl kvůli vědeckému zkoumání vyjmut a postaven samostatně. Samotný kostel pochází z 12. století. Tehdy bylo běžné, že se také runové kameny používaly jako stavební materiál.

Runový kámen v Röku. FOTO: Arkland – Vlastní dílo /CC BY-SA 4.0

Na tomto kameni je dochován nejstarší předkřesťanský runový nápis, jenž má kolem 760 znaků.

To, že význam nápisu odolával rozluštění déle, než egyptské hieroglyfy, je v jeho konstrukci. Nápis je totiž částečně zašifrován, a to hned kombinací dvou metod: posunutím a použitím speciálních šifrovacích run.

To mělo podstatně ztížit rozluštit textu. Nápis je tak záměrně náročný na čtení. Kamenický mistr použil při tvorbě nápisu způsob staroseverské poezie. A také ovládal různé abecedy a styly psaní, včetně kódů.

VAROVÁNÍ DO BUDOUCNA?

I když hlavním obsahem nápisu je popsání smrti syna – bojovníka, je zde i varovné poselství do budoucna. Zmíněn je konflikt mezi světlem a temnotou, teplem a chladem, životem a smrtí. Tým vědců v čele s Perem Holmbergem z Univerzity v Gothenburgu se dlouhá léta pokoušel zjistit, co chtěli Vikingové dalším generacím sdělit.

V současnosti se domnívají, že Vikingové chtěli varovat lidstvo před děsivou silou klimatických změn.

Detail runového kamene. FOTO: Arkland – vlastní dílo / CC BY-SA 4.0

A tak zůstává záhadou, zda poselství runového kamene Rök není současně varováním lidstva před možnými klimatickými změnami, nyní tak aktuálně zmiňovanými.

Popisována je zde vláda krále Teodorika Velkého, považovaná dobově i nadčasově za špatné znamení, jelikož po jeho smrti začaly Evropu sužovat sopečné erupce, hladomor a další nemoci, špatná úroda a mnoho dalších problémů.

Byly provázeny i jinými přírodními jevy, jako například zčervenalou oblohou. Nebo zatměním slunce, jež bylo tak silné, že se zdálo, že slunce úplně a navždy zmizelo z oblohy. Vyděšení Skandinávci začali prchat ze země za jídlem a zbylí obyvatelé většinou zemřeli na hladomor.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.6tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.3tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.1tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.5tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]