Skip to content

Proč vybuchl Černobyl? Bylo to na příkaz Moskvy?

K dosud nejhoršímu výbuchu jaderné elektrárny došlo v roce 1986 na severu Ukrajiny. Za příčinu neštěstí byly označeny chyby v konstrukci reaktoru i lidské selhání. Objevují se však hlasy, že k explozi Černobylu došlo na příkaz Moskvy.

Proč by Rusko chtělo zničit svoji chloubu?

Bylo 26. dubna 1986, 1:23:47 hodin, když se z Černobylské jaderné elektrárny V. I. Lenina ozvala mohutná exploze, která odhodila víko reaktoru o váze 2000 tun a potrhala chladicí potrubí. Po několika sekundách následoval druhý, silnější výbuch o síle ekvivalentní 10 tunám TNT.

Došlo ke zničení horních pater a střechy celé haly, která byla pokryta hořlavým asfaltem, jež se vznítil od žhavých trosek vyletujících z reaktoru. Do okolí bylo rozmetáno palivo a 700 tun vysoce radioaktivního hořícího grafitu.

Co bylo příčinou této děsivé jaderné katastrofy?

Zakryl Vasilij Šamšin selhání?
BYL VÝBUCH ČERNOBYLU JEN ZÁSTĚRKA?

Odpověď, kterou nabízejí konspirační teoretikové, bude možná překvapivá. V roce 2015 vznikl dokumentární film s názvem Ruský datel, ve kterém se ukrajinský umělec Fedor Alexandrovič snažil odhalit příčiny černobylské jaderné katastrofy.

Jeho závěry jsou jasné – k riskantnímu postupu při zkoušce bezpečnosti elektrárny měl její pracovníky donutit po telefonu Vasilij Šamšin (1926–2009), sovětský ministr komunikací, aby zakryl selhání svého projektu v hodnotě 7 miliard rublů, což byl dvojnásobek toho, co stála výstavba celé Černobylské elektrárny.

Sověti vytvořili radarový systém označovaný jako Duga.
DUHOVÝ SYSTÉM VAROVÁNÍ

Rusko ve strachu z možných raketových útoků ze strany USA už od 60. let 20. století pracovalo na vytvoření radarového systému včasného varování. Sověti chtěli vytvořit systém, který by jim zprávu o startu nepřátelské rakety poskytl během několika málo sekund či minut.

Proto vyvinuli radarový systém označovaný jako Duga (Duha). První experimentální byl umístěn v ukrajinské městě Mykolajiv a byl schopen detekovat starty raket z kosmodromu Bajkonur, vzdáleného 2500 kilometrů.

Kvůli studené válce se Spojenými státy chtěli Sověti vytvořit protiraketový radar.
ZÁPAD I VÝCHOD POD KONTROLOU

Plán Rusů byl ale jasný – pokrýt i oblast Spojených států, vytvořit „Duhu, pnoucí se nad celým obzorem“. Proto vznikl radar Duga-2, který sledoval Pacifik a západ USA, a mnohem masivnější Duga-3, který měl sledovat Evropu a Atlantik.

Ten byl vybudován kousek od černobylské jaderné elektrárny. Z jakého důvodu? Obří ocelová stavba měřící přes 140 metrů na výšku a kolem půl kilometru na délku měla extrémní nároky na elektrickou energii (10 MW), jejíž dostatek měl zajistit právě Černobyl.

ZPROPADENÁ POLÁRNÍ ZÁŘE

Jen díky tomu měla být Duga schopná dohlížet za horizont, a to pomocí ionosféry, části atmosféry, jež významně ovlivňuje šíření elektromagnetických signálů. Záhy se bohužel ukázalo, že využití ionosféry ke sledování odpalů z USA, nebude možné.

Paprsky Dugy totiž výrazně rušila polární záře, která tak Západu vytvářela neprůhledný štít. Cesty zpět už ale nebylo. Na nejvyšších místech bylo proto rozhodnuto, že chyby fungování radaru se budou řešit za pochodu.

Brzy po zahájení fungování supertajné Dugy-3 se však ukázalo, že čelí ještě mnohem většímu problému.

Paprsky Duhy narušovala polární záře.
SUPERTAJNÝ RADAR PROZRADÍ SÁM SEBE

Při spuštění radaru dne 4. června 1976 totiž radioamatéři po celém světě zažili šok. V pásmu 10 Hz začala zničehonic vysílat velice silná stanice. Vysílala pravidelné rychle ťukání, které zcela rušilo přijímaný signál.

Kvůli tomu si radar vysloužil přezdívku Ruský datel. Zaznamenala jej i Severoatlantská aliance, která ho pojmenovala jako Steel Yard (Kolos z oceli). Netušila ovšem, k čemu by mohl sloužit. Zpočátku se Američané domnívali, že pomocí něj chtěli Sověti ovládat počasí, či dokonce kontrolovat mysl občanů USA.

SLEPÉ OKO MOSKVY

Radar Duga-3, kterému se přezdívalo také Oko Moskvy, ve své funkci protiraketové obrany naprosto selhal, neboť na sebe všechny zdvořile upozornil vždy, když byl ve službě. Ač se operátoři snažili chyby jeho provozu odstranit, nepovedlo se to.

Kvůli tomu nemohl projít vojenskou inspekcí, která měla proběhnou koncem roku 1986, tedy zhruba půl roku po černobylské katastrofě. To dalo vzniknout konspiraci o tom, že se Vasilij Šamšin, kterého by pravda o oficiálním selhání projektu Duga stálo nejen kariéru, ale dost možná i život, uchýlil k výbuchu jaderné elektrárny, aby zakryl stopy svého neúspěchu.

Vasilije Šmašina stála pravda o selhání projektu kariéru.
PROČ TEDY ČERNOBYL VYBUCHL?

Celá teorie však stojí na vratkých základech, neexistuje jediný přesvědčivý přímý důkaz, který by Šamšina s výbuchem Černobylu spojoval. Všeobecně přijímanými příčinami exploze tak nadále zůstávají souhra nešťastných okolností, selhání lidského faktoru a také lajdáctví a snaha ušetřit při budování samotné elektrárny.

Jak jsou popisovány události, které nejzávažnější havárii v historii jaderné energetiky, předcházely?

Za výbuchem stojí několik faktorů.
NÍZKÝ VÝKON A 9HODINOVÉ ZPOŽDĚNÍ

Na den před výbuchem, 25. dubna 1986, bylo naplánováno odstavení reaktoru bloku číslo 4 kvůli jeho pravidelné údržbě. Toho chtělo vedení využít ke zkoušce, jež měla ověřit, zda při výpadku dodávky elektřiny budou turbogenerátory schopny ještě nějakou dobu napájet oběhová čerpadla nutná pro chlazení reaktoru, než dosáhnou záložní dieselové generátory dostatečného výkonu.

Ovšem poté, co byl výkon již snížen asi na polovinu, přišla žádost z energetických závodů, aby se další snižování odložilo, protože ke konci měsíce výrobní továrny doháněly plán a potřebovaly dostatek elektřiny.

Experiment byl tedy na 9 hodin pozastaven a pokračovalo se v něm až ve 23 hodin.

Během osudné noci došlo k experimentu.
MARNÁ SNAHA NEPROŠKOLENÉ SMĚNY

O půlnoci se navíc vystřídaly směny, přičemž nová o probíhajícím experimentu neměla mnoho informací, nikdo nepočítal se zdržením. Směnu vedl Alexandr Akimov (1953–1986). Když ten spolu s kolegou Leonidem Toptunovem (1960–1986) upozorňovali zástupce hlavního inženýra Anatolije Stepanoviče Djatlova (1931–1995), že výkon klesá příliš rychle, křičel na ně, že jsou neschopní, a přikázal jim pod pohrůžkou vyhazovu v testu pokračovat.

V důsledku vršení chyb a nedostatečné informovanosti o již provedených krocích začaly výkon a teplota uvnitř reaktoru nekontrolovaně růst.

Na směně pracovali neproškolení zaměstnanci.
VÝBUCHU JIŽ NELZE ZABRÁNIT

V 1:23:40 proto operátoři stiskli tlačítko AZ-5, které zajišťuje rychlé odstavení reaktoru. Regulační tyče měly být zasunuty zpět do reaktoru, a zastavit tak jadernou reakci. Bohužel k tomu již nedošlo.

Zasouvání tyčí bylo pomalé a v důsledku odpojení chladicího okruhu se uvolňovalo teplo, které zdeformovalo šachty pro zasouvání, a tyče tak byly zasunuty jen do třetiny. Jejich hroty byly navíc grafitové, což ještě umocnilo jadernou reakci uvnitř reaktoru, namísto aby ji zpomalilo.

Výbuch už nic nemohlo zastavit.

Výbuchu se pak nedalo zabránit.
SVĚT SE NESMÍ NIC DOZVĚDĚT

Sovětské vedení se navíc katastrofu snažilo ututlat, takže informace o zvýšené radiaci přinesli až 27. dubna Švédové. Hasiči vyslaní na místo, nebyly vybaveni žádnými ochrannými pomůckami, a tak následně zemřeli na nemoc z ozáření.

Evakuace města Pripjať, ležícího nedaleko Černobylu, byla zahájena až 36 hodin po havárii na doporučení odborníka na jadernou energetiku Valerije Legasova (1936–1988). Ten také nařídil hašení reaktoru pískem.

Následně byl kolem něj vybudován železobetonový sarkofág. Odhady počtu bezprostředních obětí se liší. Dana Drábová, česká jaderná fyzička, odhaduje, že jich mohlo být na 4000.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org, youtube.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vyžeňte z obličeje únavu!
epochalnisvet.cz

Vyžeňte z obličeje únavu!

Oči utopené v tmavých kruzích a tváře...
Zrod japonského ekonomického tygra: První železnice vznikla díky britské pomoci
epochaplus.cz

Zrod japonského ekonomického...

Japonsko zažívá ve 2. polovině 19. století převratné změny....
Přepych hodný amerického prezidenta
rezidenceonline.cz

Přepych hodný amerického...

Vůbec není těžké si představit, jak se po...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Medici se necítí připraveni na péči o pacienty
21stoleti.cz

Medici se necítí připraveni...

Drtivá většina dotázaných studentů lékařských...
Andělské čarování
nasehvezdy.cz

Andělské čarování

Nebeští poslové nad námi drží svou ochrannou ruku...
Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji
epochanacestach.cz

Za toulkami po Zlaté stezce v...

Místy téměř nedotčená...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Kdo dobyl vesmír jako první? Zvířata!
epochalnisvet.cz

Kdo dobyl vesmír jako první?...

Prvními návštěvníky vesmíru překvapivě...
Byl Český ráj posvátným místem Keltů?
epochanacestach.cz

Byl Český ráj posvátným...

Na území Českého ráje se...
Špagety „carbonara“ po uhlířsku
nasehvezdy.cz

Špagety „carbonara“ po...

Suroviny na 2 porce: 300 g špaget,...
Proměna Japonska: Reformy císaře Meidžiho poslaly samuraje do důchodu
epochaplus.cz

Proměna Japonska: Reformy...

„Vrazil dýku tu hluboko pod pasem do levé strany těla, táhl...