Blíží se konec roku a každý má tak nějak více starostí. Je potřeba tohle zařídit, tamto ještě dořešit, ono vyjasnit, skla u auta od námrazy očistit, doma uklidit… Jakoby měl přelom roku starého a nového v sobě nějakou magii, co stojí za pár vrásek na čele.
Byly však i přelomové roky, které dělaly starosti celým vládám a jejich policejním službám. Výjimkou nebyla ani americká FBI a její projekt Megiddo.
Projekt Megiddo obsahoval zprávu, kterou vypracovali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování: FBI. Zpráva byla vydaná v říjnu 1999 a označila různé apokalyptické kulty a další militantní skupiny jako potenciální teroristickou hrozbu pro Spojené státy americké.
Nesporně zajímavé bylo, že zpráva především reflektovala obyčejnou změnu v kalendáři, která však z hlediska symboliky zase tak fádní nebyla. Blížil se totiž nejen konec roku, ale i začátek nového tisíciletí.

Inspirace v Bibli
Zpráva o rozsahu 32 stran začínala celkem nezvykle odkazem na Bibli. Konkrétně byla v úvodu zmíněna archeologická lokalita Megido v severním Izraeli. Jedná se o důležitou starověkou oblast, jejíž pevnost od pradávna střežila strategický horský průsmyk.

Právě s Megidem je spojován biblický výraz Armagedon, jako místo poslední apokalyptické bitvy dobra se zlem. Autoři zprávy projektu Megiddo se hned v úvodu pochválili, že název inspirovaný izraelskou lokalitou je velmi výstižný a přesný, protože cílí na skupiny věřící, že rok 2000 bude znamenat konec světa.

Vize apokalypsy
Smyslem zprávy projektu Megiddo bylo varovat před možností aktivit extremistických skupin na území Spojených států, které přikládaly roku 2000 zvláštní význam. Zpráva FBI konstatovala, že směs apokalyptických náboženských a konspiračních teorií může vést k násilným činům, jejichž cílem bude urychlit konec světa, jak bylo prorokováno v Bibli.

Zpráva projektu Megiddo využívala informace a poznatky shromažďované plných devět měsíců. Vzhledem k citlivosti obsažených informací neměla být nikdy zveřejněna. Ani FBI však není imunní proti úniku informací. Zpráva se nakonec dostala na veřejnost.
Fenomén Y2K
Obavy, které tehdy svěřili agenti FBI stránkám zprávy projektu Megiddo, souvisely i s jedním ryze technickým problémem, který však mohl mít dalekosáhlé dopady, pokud by se „černé scénáře“ naplnily. Šlo o problém roku 2000, pro který se vžila zkratka Y2K.
Jednalo se o riziko, že počítačové sítě budou chybně interpretovat přelom roků 1999 a 2000.

Počítačové sítě se zhroutí a nastane chaos v celé společnosti. Ten by pro svoje cíle mohly použít právě militantní náboženské a další skupiny. Předpokládaný kolaps našeho počítači řízeného světa se ovšem nekonal.
Původně tajná zpráva projektu Megiddo je nyní zajímavým svědectvím, které symbolicky sahá až k biblickému Armagedonu, biblické izraelské lokalitě Megido. Uvidíme, jaká „tajná“ zpráva FBI bude jednou zveřejněna na téma přelomu roků 2021 a 2022