26. července 2014: V kanadském Torontu dochází k masovému pozorování UFO, vyděšení lidé volají na policii.
Domů     Prokletý kabriolet Graf & Stift: Byla smrt arcivévody jen prvním varováním?
Prokletý kabriolet Graf & Stift: Byla smrt arcivévody jen prvním varováním?
od 6.2.2024
3.2tis
Gräf und Stift Double Phaeton z roku 1910, v němž byl František Ferdinand v Sarajevu zavražděn. Foto: Andrzej Barabasz (Chepry) / CC BY-SA 3.0
321
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Mrazivý příběh luxusního kabrioletu rakouské automobilové fabriky Gräf & Stift se začíná psát roku 1911…

Gräf und Stift Double Phaeton z roku 1910, v němž byl František Ferdinand v Sarajevu zavražděn. Foto: Andrzej Barabasz (Chepry) / CC BY-SA 3.0 Atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu, byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu. Foto: CC - volné dílo Gavrillo Princip ve své terezínské cele. Foto: CC BY-SA 3.0 Oskar Potiorek. V letech 1911–1914 byl zemským správcem v Bosně a Hercegovině. Z titulu této funkce byl osobně zodpovědný za selhání bezpečnostních opatření v době sarajevského atentátu na následníka trůnu (1914). Foto: CC - volné dílo

Toho roku sjíždí z tovární linky vůz typu Double Phaeton s výrobním číslem 287. Později se stává nablýskaná limuzína perlou jednoho sarajevského autoparku a mlčky očekává svůj první velký úkol. Ne každému vozu se poštěstí, že poslouží potřebám mocnáře.

Ale Phaeton 287 skutečně brzy nese na svých bedrech náklad v podobě arcivévody Františka Ferdinanda d’Este (1863–1914) a jeho rodiny. Stroj dokonale uspokojuje pyšné manýry následníka trůnu. Ale osudného 28. června 1914 v Sarajevu se mají karty obrátit.

Sedm nečekaných výstřelů nemilosrdně skrápí arcivévodu a jeho doprovod. Kulky se přitom zavrtávají i do koženého obložení sedaček limuzíny. Jako vrah je později identifikován politický aktivista Gavrilo Princip (1894–1918), ale ruku osudu možná nevede sám.

Podílela se na tragédii i kletba, která vůz obestřela ještě před krvavým incidentem?

Atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu, byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu. Foto: CC - volné dílo
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu, byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu. Foto: CC – volné dílo

Zhoubná ozdoba generála

Likvidaci následníka trůnu přihlíží jako člen doprovodu rakousko-uherský generál Oskar Potiorek (1853–1933). Právě on se později stává právoplatným majitelem vozu, který je po smrtelném atentátu kulantně řečeno nechtěným.

Toho Potiorek obratně využije, vůz nechá opravit a využívá jej pak při svých pracovních cestách. Jenže slibná kariéra tohoto vojenského velitele Bosny se po převzetí vozu rychle otáčí.

Na bitevním poli se mu skutečně nedaří a jednu z velmi důležitých bitev, řež u Valjeva v západním Srbsku, dokonce potupně prohrává. Nejprve jej Vídeň zbaví velení a později Potiorek nefalšovaně zešílí.

Uprostřed nervových tiků pak dožívá na cestách mezi svobodou a psychiatrickými léčebnami. V té době už lehce vysloužilý vůz nevlastní, ale dlužno říci, že vozidlo skutečně stálo na startu Potiorkovy zkázy. Je to pouhá náhoda? A kdo se stane dalším majitelem zlověstného automobilu?

Oskar Potiorek. V letech 1911–1914 byl zemským správcem v Bosně a Hercegovině. Z titulu této funkce byl osobně zodpovědný za selhání bezpečnostních opatření v době sarajevského atentátu na následníka trůnu (1914). Foto: CC - volné dílo
Oskar Potiorek. V letech 1911–1914 byl zemským správcem v Bosně a Hercegovině. Z titulu této funkce byl osobně zodpovědný za selhání bezpečnostních opatření v době sarajevského atentátu na následníka trůnu (1914). Foto: CC – volné dílo

Bere s sebou i nevinné

Dalším „šťastlivcem“, který se potýká s prokletou limuzínou, je jistý kapitán jugoslávské armády, jehož jméno se nedochovalo. Zůstal však po něm krátký, děsuplný příběh, který se uzavírá jen devět dní po koupi neblaze proslulého Phaetona.

Nevinná cesta po balkánských silnicích se pro něj v okamžiku mění v horor. Auto, které mu v jeden okamžik vypovídá službu, kličkuje po silnici a strhává s sebou do příkopu vedle cesty ještě dva rolníky, kteří naneštěstí stojí poblíž.

Po několika vteřinách už jen obrácený kouřící kabriolet přikrývá tři mrtvá těla!

Není radno se vysmívat

Vůz je opět opraven a v roce 1918 putuje do nově vzniklého Jugoslávského království. Jeho další vlastník jménem Aleksandrovac, guvernér nově vzniklé monarchie, se zatraceným vozem zažívá celkem čtyři nehody, které ho nakonec připraví o ruku.

Politik znalý historie vozu usoudí, že s autem skutečně není něco v pořádku a chystá se jej prodat. Mezitím padne Phaeton do oka jeho příteli doktoru Sikrisovi, který si nedá říct a kabriolet od svého známého kupuje.

Kletbě nevěří, a dokonce se jí rouhačsky vysmívá. Nikoho už proto ani nepřekvapí, když si vozidlo vybere svou obvyklou daň a Sikris o půl roku později v limuzíně umírá.

V pořadí další majitel a oběť zároveň, bohatý francouzský klenotník Simon Mantharides, spáchá po pořízení vozu za nevyjasněných okolností sebevraždu.

Podle serveru unexplained-mysteries.com se pak stává majitelem zlovolného stroje jistý švýcarský automobilový závodník. Při závodech v alpských Dolomitech za volantem Phaetonu tento nešťastník narazí do zdi a na místě umírá.

V tu chvíli se zdá, že smrtící kolotoč se zastavil. Ale není tomu tak!

Měl zůstat vrakem

Vrak smrtícího vozu oprašuje ve 20. letech 20. století majitel autoopravny Tiber Hirshfield z Rumunska. Troufalý nápad je však po zásluze potrestán.

Když Hirschfield cestuje roku 1926 spolu se svými čtyřmi přáteli na svatbu známého, vůz se záhadně vymyká kontrole a havaruje. Poslední majitel vozu Double Phaeton 287 i se svou společností končí v náruči smrti, čímž se kruh záhadných úmrtí konečně uzavírá.

„Hrůza z atentátu na následníka trůnu jako by se nesla s vozem i do budoucnosti. Vzal život patnácti lidem a další nešťastníky stačil během nehod zranit.

Dalších důkazů prokletí zjevně není třeba,“ přemítá nahlas belgický badatel a autor Patrick Bernauw (*1962). V zájmu bezpečnosti je vůz naposledy opraven a umístěn do vojenského muzea Heereschichtliches ve Vídni.

Ve ztichlých prostorách výstavní síně se tak dočkal stroj pokoje, který po dlouhá léta nedopřál svým majitelům. Byla legendární limuzína skutečně prokletá?

Foto: CC
Lokalita:
Související články
od 26.7.2024 1.0tis
U města Autun ve střední Francii se dochovala tajemná starověká stavba. Vznikla pravděpodobně v prvním století našeho letopočtu. Smysl tohoto jehlanovitého objektu je však do dnešních dnů záhadou. Jak prokázala archeologie, stavba se nachází v blízkosti nekropole-hřbitova římského sídla  Augustodunum, na jehož základech stojí současné město Autun.
od 26.7.2024 1.4tis
Podle historiků člověka od pravěkých ještěrů dělila miliony let dlouhá propast. Jenže kosterní nálezy, otisky stop i prastará umělecká díla vypovídají o možné realitě, která se zcela vymyká tomu, jak se na dějiny dívá současná věda. Žili dinosauři déle, než se předpokládalo, nebo snad společně s nimi koexistovala lidská rasa, o níž dosud nemáme ani tušení?
od 25.7.2024 1.8tis
V indiánských příbězích se to jen hemží zkazkami o existenci bájného El Dorada, města plného zlata, šperků a drahého kamení. Prý se nachází někde v Jižní Americe. Problémem ale je, že nikdo neví, kde přesně. Podařilo se to před několika měsíci zjistit univerzitnímu profesorovi Christopherovi Minsterovi z Ekvádoru? Proč stále nikdo nenašel El Dorado? To je
od 24.7.2024 2.4tis
Mělo to být obří impérium, které zabíralo velkou plochou dnešní Asie. Připisují se mu zásadní okamžiky v dějinách, a to včetně výstavby nejznámějších monumentů minulosti. „Made in Tartaria“ tak má být například i Velká čínská zeď. Existovala Tartárie? V případě stavby Velké čínské zdi dochází v kontextu bájné Tartárie i k velmi originálním výkladům
od 24.7.2024 2.9tis
Spojovat záhady s něčím tak obyčejným a notoricky fádním, jako je rohlík či houska, svědčí buď o nedostatku důvtipu, nebo naopak přemíry přebujelého vtipu... Napadlo vás však někdy, proč se tyto druhy-tvary pšeničného pečiva nazývají právě takto? Záhada pojmenování „rohlík, houska“ nás zavede nejen do historie Evropy, jazykovědných kabinetů, ale i
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské