23. února 2012: Kalifornské San Diego žije nálezem zvláštního tvora vyplaveného na pobřeží Tichého oceánu. Jde o čupakabru?
Domů     Prokletý kabriolet Graf & Stift: Byla smrt arcivévody jen prvním varováním?
Prokletý kabriolet Graf & Stift: Byla smrt arcivévody jen prvním varováním?
od 6.2.2024
3.2tis
Gräf und Stift Double Phaeton z roku 1910, v němž byl František Ferdinand v Sarajevu zavražděn. Foto: Andrzej Barabasz (Chepry) / CC BY-SA 3.0
321
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Mrazivý příběh luxusního kabrioletu rakouské automobilové fabriky Gräf & Stift se začíná psát roku 1911…

Gräf und Stift Double Phaeton z roku 1910, v němž byl František Ferdinand v Sarajevu zavražděn. Foto: Andrzej Barabasz (Chepry) / CC BY-SA 3.0 Atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu, byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu. Foto: CC - volné dílo Gavrillo Princip ve své terezínské cele. Foto: CC BY-SA 3.0 Oskar Potiorek. V letech 1911–1914 byl zemským správcem v Bosně a Hercegovině. Z titulu této funkce byl osobně zodpovědný za selhání bezpečnostních opatření v době sarajevského atentátu na následníka trůnu (1914). Foto: CC - volné dílo

Toho roku sjíždí z tovární linky vůz typu Double Phaeton s výrobním číslem 287. Později se stává nablýskaná limuzína perlou jednoho sarajevského autoparku a mlčky očekává svůj první velký úkol. Ne každému vozu se poštěstí, že poslouží potřebám mocnáře.

Ale Phaeton 287 skutečně brzy nese na svých bedrech náklad v podobě arcivévody Františka Ferdinanda d’Este (1863–1914) a jeho rodiny. Stroj dokonale uspokojuje pyšné manýry následníka trůnu. Ale osudného 28. června 1914 v Sarajevu se mají karty obrátit.

Sedm nečekaných výstřelů nemilosrdně skrápí arcivévodu a jeho doprovod. Kulky se přitom zavrtávají i do koženého obložení sedaček limuzíny. Jako vrah je později identifikován politický aktivista Gavrilo Princip (1894–1918), ale ruku osudu možná nevede sám.

Podílela se na tragédii i kletba, která vůz obestřela ještě před krvavým incidentem?

Atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu, byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu. Foto: CC - volné dílo
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu, byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu. Foto: CC – volné dílo

Zhoubná ozdoba generála

Likvidaci následníka trůnu přihlíží jako člen doprovodu rakousko-uherský generál Oskar Potiorek (1853–1933). Právě on se později stává právoplatným majitelem vozu, který je po smrtelném atentátu kulantně řečeno nechtěným.

Toho Potiorek obratně využije, vůz nechá opravit a využívá jej pak při svých pracovních cestách. Jenže slibná kariéra tohoto vojenského velitele Bosny se po převzetí vozu rychle otáčí.

Na bitevním poli se mu skutečně nedaří a jednu z velmi důležitých bitev, řež u Valjeva v západním Srbsku, dokonce potupně prohrává. Nejprve jej Vídeň zbaví velení a později Potiorek nefalšovaně zešílí.

Uprostřed nervových tiků pak dožívá na cestách mezi svobodou a psychiatrickými léčebnami. V té době už lehce vysloužilý vůz nevlastní, ale dlužno říci, že vozidlo skutečně stálo na startu Potiorkovy zkázy. Je to pouhá náhoda? A kdo se stane dalším majitelem zlověstného automobilu?

Oskar Potiorek. V letech 1911–1914 byl zemským správcem v Bosně a Hercegovině. Z titulu této funkce byl osobně zodpovědný za selhání bezpečnostních opatření v době sarajevského atentátu na následníka trůnu (1914). Foto: CC - volné dílo
Oskar Potiorek. V letech 1911–1914 byl zemským správcem v Bosně a Hercegovině. Z titulu této funkce byl osobně zodpovědný za selhání bezpečnostních opatření v době sarajevského atentátu na následníka trůnu (1914). Foto: CC – volné dílo

Bere s sebou i nevinné

Dalším „šťastlivcem“, který se potýká s prokletou limuzínou, je jistý kapitán jugoslávské armády, jehož jméno se nedochovalo. Zůstal však po něm krátký, děsuplný příběh, který se uzavírá jen devět dní po koupi neblaze proslulého Phaetona.

Nevinná cesta po balkánských silnicích se pro něj v okamžiku mění v horor. Auto, které mu v jeden okamžik vypovídá službu, kličkuje po silnici a strhává s sebou do příkopu vedle cesty ještě dva rolníky, kteří naneštěstí stojí poblíž.

Po několika vteřinách už jen obrácený kouřící kabriolet přikrývá tři mrtvá těla!

Není radno se vysmívat

Vůz je opět opraven a v roce 1918 putuje do nově vzniklého Jugoslávského království. Jeho další vlastník jménem Aleksandrovac, guvernér nově vzniklé monarchie, se zatraceným vozem zažívá celkem čtyři nehody, které ho nakonec připraví o ruku.

Politik znalý historie vozu usoudí, že s autem skutečně není něco v pořádku a chystá se jej prodat. Mezitím padne Phaeton do oka jeho příteli doktoru Sikrisovi, který si nedá říct a kabriolet od svého známého kupuje.

Kletbě nevěří, a dokonce se jí rouhačsky vysmívá. Nikoho už proto ani nepřekvapí, když si vozidlo vybere svou obvyklou daň a Sikris o půl roku později v limuzíně umírá.

V pořadí další majitel a oběť zároveň, bohatý francouzský klenotník Simon Mantharides, spáchá po pořízení vozu za nevyjasněných okolností sebevraždu.

Podle serveru unexplained-mysteries.com se pak stává majitelem zlovolného stroje jistý švýcarský automobilový závodník. Při závodech v alpských Dolomitech za volantem Phaetonu tento nešťastník narazí do zdi a na místě umírá.

V tu chvíli se zdá, že smrtící kolotoč se zastavil. Ale není tomu tak!

Měl zůstat vrakem

Vrak smrtícího vozu oprašuje ve 20. letech 20. století majitel autoopravny Tiber Hirshfield z Rumunska. Troufalý nápad je však po zásluze potrestán.

Když Hirschfield cestuje roku 1926 spolu se svými čtyřmi přáteli na svatbu známého, vůz se záhadně vymyká kontrole a havaruje. Poslední majitel vozu Double Phaeton 287 i se svou společností končí v náruči smrti, čímž se kruh záhadných úmrtí konečně uzavírá.

„Hrůza z atentátu na následníka trůnu jako by se nesla s vozem i do budoucnosti. Vzal život patnácti lidem a další nešťastníky stačil během nehod zranit.

Dalších důkazů prokletí zjevně není třeba,“ přemítá nahlas belgický badatel a autor Patrick Bernauw (*1962). V zájmu bezpečnosti je vůz naposledy opraven a umístěn do vojenského muzea Heereschichtliches ve Vídni.

Ve ztichlých prostorách výstavní síně se tak dočkal stroj pokoje, který po dlouhá léta nedopřál svým majitelům. Byla legendární limuzína skutečně prokletá?

Foto: CC
Lokalita:
reklama
Související články
od 22.2.2024 771
Starověkou Frygii najdeme na historických mapách na území Malé Asie. V současnosti jde o území Turecké republiky. Původní domovinou Frygů však byla Evropa, zejména oblasti jižního Balkánu, odkud se přibližně ve dvanáctém století před naším letopočtem začínají přesouvat do Malé Asie. Existují však teorie, že Frygové byly takříkajíc za našimi humny. Kde? [gallery ids="137949,137950,137951,137952"
od 21.2.2024 1.7tis
Neskutečné ornamenty obřích velikostí dodnes budí obdiv. Jedno má většina geoglyfů společné. Rozeznatelné jsou pouze z velké výšky a u převážné většiny se přesně neví, za jakým účelem vlastně vznikly. Nejinak je tomu i se Stepními geoglyfy z Kazachstánu! Kdo je vytvořil a proč?   K objevení Stepních geoglyfů v oblasti Turgaj v severním Kazachstánu dochází pomocí aplikace Google Eart
od 21.2.2024 2.2tis
Před začátkem druhé světové války se v oblasti Himálaje pohybovala německá vědecká výprava, kterou ovšem financovali nacisté. Její hlavní cíle byly dva. Těžko rozhodnout, který z nich byl bizarnější. Pátrání se soustředilo nejen na hledání kořenů árijské rasy, ale i na sněžného muže-yettiho. Sponzorství výpravy se ujal především Heinrich Himmler, H
od 19.2.2024 2.4tis
Umístění hrobky legendárního makedonského vládce Alexandra Velikého je jedním z největších starověkých tajemství. Nikdo totiž pořádně neví, kde se nachází. V listopadu roku 2014 obletí světová média ohromující zpráva. Místo posledního odpočinku jednoho z největších vojevůdců historie je prý konečně odhaleno! Pro všechny je to šok. Makedonský král A
od 19.2.2024 3.1tis
„Město se bude jmenovat Heliopolis, sídlo slunce,“ prohlásí Římané, kteří se roku 15 usazují v oblasti dnešního libanonského Baalbeku. Fascinovaně přitom zírají na obrovské kamenné kvádry, které zde vystavěli jejich předchůdci. „Jak to dokázali?“ honí se jim hlavou. Odpověď ale neznají. Přesně jako trpaslíci při pohledu na obra, tak si připadají Římané, když se pár let po začátku letopočtu pom
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
epochaplus.cz
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty,
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
epochaplus.cz
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd